Téma

2.9.2017 /18:00/

Když se zadaří: Filmy, jejichž názvy prozradily samotné finále

Také někdy kroutíte hlavou nad tím, pod jakými názvy nakonec míří zahraniční filmy do našich kin nebo televizí a říkáte si "kterej chytrák tohle zase vymyslel a kde to vzal?". Ne vždy je ale název fatálním spoilerem (i když se tak může jevit). Přinášíme výpis snímků, jejichž názvy toho "nejvíce vykecaly" s verdiktem, zda skutečně byl či nebyl divák připraven o všechna překvapení.

Někdy stačí vidět pouze název, popř. v kombinaci s plakátem a už víte, jak vše dopadne a jisté kouzlo filmu ze závěrečného vyvrcholení je nenávratně pryč. A právě takový seznam snímků vám dnes pro zajímavost přinášíme.

Na život a na smrt (Lone Survivor) - Právě zde se překlad relativně vyplatil. Originální název, nenechá nikoho na pochybách, že tuhle misi přežije nejspíš jen jeden a jelikož na filmovém plakátě dostal z celého obsazení místo jen Mark Wahlberg, dá se i tipovat, který že přeživší se konce filmu dočká...

I český distributor nicméně nakonec neodolal. Hlavní název je sice neurčitý, podtitul plakátu ale hrdě hlásá "Elitní jednotka s tajnou misí. Přežil jediný."

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem - V případě tohoto snímku je oficiálním (českým i anglickým) názvem řečeno naprosto vše - jak konec, tak i děj snímku, včetně jména záporáka - zbabělce Forda.

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Kill Bill - U tohoto snímku by se o spoileru dalo pochybovat, ale pokud jste ho viděli, tak víte, že skutečně o žádné tajemství nešlo. Bill měl být prostě zlikvidován a bylo na Nevěstě, jak rychle a jakým způsobem se k němu dostane. A dle všeho navíc Tarantinovi u tohoto snímku o žádné překvapení ani nešlo. Chtěl natočit film plný akce, efektu, krve a touhy po pomstě a všechno to tam bylo. Takže ano, Bill byl sice skutečně zabit, ale překvapení nakonec nechybělo a ani o způsobu jeho skonu jsme nic nevěděli. :-)

Byl divák připraven o překvapení?: NE

U konce světa - Ano, i tady je to trošku sporné. Hrdinové se do této hospody skutečně dostanou až na samotném konci filmu. Pointou ale je, že celou dobu jde o něco úplně jiného (ten, kdo film viděl, chápe, o čem mluvím).

Byl divák připraven o překvapení?: NE

12 let v řetězech - V tomto případě si filmaři vzali název knihy, z níž snímek vychází a všem je jasné, že Solomonova muka skončila po 12 letech.

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Titanic - Kdo má i miminální přehled v historii, ten ví, jak to s lodí i většinou jejich cestujících dopadlo. Ale na obranu filmu, pod jiným názvem by se těžko prodával a James Cameron ho vybavil řadou překvapivých momentů.

Byl divák připraven o překvapení?: NE

Smrt obchodního cestujícího - Tady je to jasné - hlavním hrdinou příběhu je obchodní cestující Willy Loman, tudíž netřeba váhat, co se s ním stane.

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Já, legenda - Hlavní hrdina je jediným přeživším člověkem na světě a je zřejmé, kdo je tu legendou. Ti, co snímek viděli ví, s jakým dějovým zvratem je právě pojem legendy spojen... I přesto tu jisté překvapení zůstává.

Byl divák připraven o překvapení?: NE

Angličan, který vylezl na kopec (v originále The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain) - Naši překladatelé název zkrátili, takže tu jistý prostor pro překvapení zůstal, což ani omylem neplatí pro originál.

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho - Vzhledem k tomu, že Luke Skywalker má být poslední nadějí Galaxie a je jen na něm, zda se ubrání temné straně síly, je název snímku více než spoilerující. Své by o tom ostatně mohly říci i další 2 epizody Pomsta Sithů a Klony útočí. Na druhou stranu nutno uznat, že to s tím návratem není tak jednoznačné. :-)

Byl divák připraven o překvapení?: NE

Let Fénixe - Pokud by to náhodou již dostatečně neoznámil název snímku, tak jeho práci zcela jistě dokončil plakát, na kterém prostě Fénix letí...

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Šampióni (The Mighty Ducks Are The Champions) - U rodinného filmu určeného dětem asi není příliš těžké očekávat dobrý konec, ale i tak je název pro snímek, kde se snaží hokejové družstvo o úspěch, víc než vypovídající.

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

Pátek třináctého 9 (Jason Goes to Hell: The Final Friday) - tady se obyčejný český překlad s číslovkou poměrně vyplatil, protože Američanům muselo být hned jasné, kam že to má Jason namířeno. Ovšem daný americký podtitul může být velmi zavádějící, ono totiž o ten poslední pátek ani nešlo...

Byl divák připraven o překvapení?: NE

Pán Prstenů: Návrat krále - Zde se jednalo o název převzatý z knižní předlohy, ale i tak to prostě konec snímku prozrazuje, král se jednoduše vrátí. O překvapení tudíž přišel automaticky každý, kdo četl knižní předlohu. Naštěstí finále slavné trilogie není (navzdory názvu) jen o návratu.

Byl divák připraven o překvapení?: NE

No a nyní jedna česká perla - Chobotnice (v originále Deep Rising) - V tomto případě to nevyšlo českému distributorovi. Tajemství, kdo že to posádku lodi ve skutečnosti terorizuje, mělo vyjít najevo až na konci snímku (celou dobu to vypadá na vodní hady). Díky zvolenému názvu to ale Češi věděli od začátku.

Byl divák připraven o překvapení?: ANO

A co Vy? Napadá Vás nějaký jiný film, u jehož názvu jste se chytali za hlavu?

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Herci, kteří překvapivě odmítli slavné role

Někdy se prostě do vám nabízené role nevcítíte a radši ji odmítnete, nežli byste ji s odporem hráli. Jindy se vám třeba nelíbí výše slíbené výplaty. Nebo...

Když se herec "prokecne", plakát prozradí příliš a hračka odhalí filmovou zápletku

Propagace snímku je zásadní faktor ovlivňující výsledný úspěch projektu. Je zapotřebí správně načasovat vydání trailerů, které by měly lehce nastínit děj...

Téma: Šílené české názvy zahraničních hitů aneb Když je distributor „ztracen v překladu“

Do kin vstoupili Loganovi parťáci, kteří se v originále jmenují Logan Lucky (aka Klikař Logan). Český distributor nezvolil název náhodou - snímek natočil...

Úžasné scény, které původně nebyly ve scénáři

Můžete si myslet, že jsou herci placení pouze za to, aby se před natáčením naučili pár řádků a několik týdnů strávili nacvičováním brečení na povel atd...

Každý film má svou atmosféru, co když ji ale vtisknete do plakátů?

Tuto otázku si položil britský umělec Karl Fitzgerald a rozhodl se na ni prostřednictvím svým maleb i odpovědět. Výsledkem jeho práce je série originálních...

TOP 10 nejlepších akčních scén série Rychle a zběsile

Rychle a zběsile 7 již rachotí v kinech a obsahuje hned několik akčních veletočů, které si u žánrových nadšenců vyslouží kultovní status. Než na film...

25 nejkrásnějších plakátů k Star Wars

Žádná jiná filmová série asi nikdy neinspirovala tolik umělců jako Star Wars. Od vzniku prvního dílu (vážně už je to 38 let?!) vzniklo nespočet...

Seznam možných režisérů pro druhého Wolverinea

Od chvíle, co Darren Aronofsky opustil projekt, je všechno na bodě mrazu. Studio usilovně hledá náhradu, aby mohlo natáčení v Japonsku odstartovat co nejdříve.

Ankety

Která herečka je lepší jako Lara Croft?
 • Angelina Jolie
 • Alicia Vikander
více k tématu:
Glosa: Jak dnes působí série Tomb Raider s Angelinou Jolie?
Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: