Koprodukční Modrý tygr je v německých kinech, téměř dva roky po české premiéře

Koprodukční Modrý tygr je v německých kinech, téměř dva roky po české premiéře
"Konečně dětský filmů od sousedů“ je podle německé kritiky vnímán jako pokračovatel tradiční české kinematografie pro děti, která se na delší dobu s novinkami odmlčela. Oceňovaná je zejména poetika a fantazie příběhu, jenž kombinuje hraný film s animací. Modrý tygr byl vybrán i do školního programu Visionkino, který doporučuje pedagogům filmy ke školním projekcím.
Modrý tygr
Předpokladem pro možnou německou distribuci byla spolupráce s německým koproducentem, společností Blinkerfilm. Rozhodnutí německého distributora uvést film v kinech přišlo však až na základě pozitivních ohlasů u publika na několika německých regionálních přehlídkách dětských filmů. Pomohl i výběr na mezinárodní festival v Mnichově a první kladné recenze v zahraničních médiích. Souhrn různorodých českých recenzí si můžete přečíst zde. Divácké názory najdete zd e, přičemž sami můžete přidat nové.
Petra Lustigová, Jakub Wunsch
Modrý tygr režiséra Petra Oukropce
Co vlastně znamená divácký úspěch v Německu? První víkend se film neprobojoval podle Box office mojo mezi 41 nejúspěšnějších a v celém týdnu promítání skončil na 37.místě podle Kinos chart s celkovými 5.723 diváky. Pro porovnání měl první film žebříčku, ve stejném týdnu, Thor: Temný svět 100x větší návštevnost, tedy 567.116 diváků. Jak bude film skutečně úspěšný, by měly ukázat následující týdny. 
Modrý tygr
Každopádně je pro každý český film velkým úspěchem se dostat kdekoliv ve světě do kinodistribuce, i když se jedná v tomto případě právě o koprodukci s Německem.
Zahraniční premiéru měl Modrý tygr na dětském festivalu v Torontu, na festivalu v Chicagu se dostal do tzv. Oficiálního výběru, diváckou cenu získal i na mezinárodním dětském festivalu v norském městě Kristiansand a hlavní cenu si tvůrci odvezli z festivalu pro děti v Bukurešti.
Film Modrý tygr vypráví příběh dvou kamarádů Johanky a Matyáše a trochu zapomenuté kouzelné botanické zahrady uprostřed města. Kromě dětských herců Lindy Votrubové a Jakuba Wunsche v něm hrají například Barbora Hrzánová a Jan Hartl. V českých kinech vidělo Modrého tygra více než 100 000 diváků. Modrý tygr získal také Zvláštní cenu poroty na dětském filmovém festivalu ve Zlíně.
Barbora Hrzánová, Jan Hartl
Herci Jan Hartl a Barbora Hrzánová.
Pro režiséra filmu Petra Oukropce, jenž filmem Modrý tygr debutoval, je  úspěch v Německu a na festivalech dobrým kreditem pro jeho další režijní projekty. Pozitivní ohlasy na Modrého tygra přicházejí podle producentů i ze Švýcarska. Petr Oukropec je v České republice známý především jako producent, který nechal vzniknout českým filmům od Návratu idiota (1999) přes Štěstí (2005) po Aloise Nebela (2011).