Jaká je nejděsivější scéna filmové historie?

Jaká je nejděsivější scéna filmové historie? 11 obrázků v galerii
Osvícení
Tak už se nemusíme bát, že nevíme, který je opravdu ale opravdu ten nejděsivější filmový okamžik dosavadní filmové historie. Když internetový portál Play.com vyzval své uživatele, aby sami vybrali filmy, které jim v jejich bohaté filmové zkušenosti zůstaly pod kůží jako implantovaný brouček v Matrixu a každé jejich shlédnutí působí jako nezhojitelná dětská noční můra, vyšel z toho zajímavý vítěz

Tituly s největším počtem hlasů navíc byly podrobeny vědečtějšímu zkoumání. Dobrovolníkům byl měřen srdeční tep a podle změn v rychlosti úderů se pak hledala skutečně ta nejmrazivější scéna z vybraných filmů. 

Výsledek studie jasně ukázal, že vítězem není nikdo jiný, než kultovní snímek Stanleyho Kubricka Osvícení (Shining, 1980), konkrétně hvězdný okamžik Jacka Nicholsona s jeho větou „Heeere is Johnny!“ poté, co si vyseká otvor do dveří koupelny, kde je hrůzou už polomrtvá jeho manželka. Tady se dobrovolníkům zvyšovala tepová frekvence o hezkých 28,2%.

Stříbrnou pozici si vybojoval horor Wese Cravena Noční můra v Elm Street (Nightmare on the Elm Street, 1984) a to konkrétně scénou, v níž Nancy Thompson (Heather Langenkamp) umožní svým snem vstoupit břitoprstému Fredu Kruegerovi do reálného světa - tepová frekvence vyskočila o 26,7%.

Vymítač ďábla | Foto: 1973 / 2000 Warner Bros.

Bronz pak připadl Vymítači ďábla režiséra Williama Friedkina (The Exorcist, 1973). Tady srdce sešlápla pedál v okamžiku, kdy se Christine McNeil (Ellen Burstyn) snaží zjistit příčinu podivného šramotu v podkroví (nárůst o 24,8%). Právě Friedkinův film byl z hlediska sledování dlouhodobého napětí v lidském těle úspěšnější, než oba předchozí tituly. Ďábel je zkrátka ďábel a vymítat ho, to v člověku právě meditační klid nevyvolá.

Pokud by vás zajímalo, jaké další tituly se umístily na čelních pozicích, zde je kompletní první desítka:

Osvícení (1980)
Vymítač ďábla (1973)
Noční můra v Elm Street (1984)
Kruh (1998)
Vetřelec (1979)
Mlčení jehňátek (1990)
Poltergeist (1982)
Insidious (2010)
Halloween (1978)
Saw (2004)

Který horor z desítky vám nejvíce zvedá tepovou frekvenci?
Osvícení
Vymítač ďábla
Noční můra v Elm Street
Kruh (japonská verze)
Vetřelec
Mlčení jehňátek
Poltergeist
Insidious
Halloween (verze z roku 1978)
Saw
Ankety
Zajímá vás Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?
Určitě, dokonce se tam chystám.
Zajímá, ale nejezdím.
Zajímá mě, co se tam objeví a co se dostane do distribuce.
Moc mě nezajímá.
Nezajímá, festivaly nesleduji.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články