Šary Vary aneb Ozvěny karlovarského festivalu v Praze

Šary Vary aneb Ozvěny karlovarského festivalu v Praze 21 obrázků v galerii
Fanoušci filmu, kteří se nedostali na festival do Karlových Varů, případně tam některý z filmů nestačili vidět, mají opět příležitost zhlédnout výběr několika desítek snímků aktuálního ročníku. Přehlídka potrvá do neděle 14. července.

„Jsme rádi, že se nám již čtrnáctým rokem daří přenášet část festivalového obsahu do prostředí jednosálových kin v Praze. Úzká spolupráce s karlovarským festivalem umožňuje tisícům diváků získat filmový rozhled bez nutnosti opustit město. Letos nabízí Ozvěny jedinečnou šanci zhlédnout filmy, které se do distribuce nedostanou buď vůbec, nebo s několikaměsíčním zpožděním. Diváci mohou vybírat z pečlivě namíchané směsi takřka čtyř desítek filmů z 11 sekcí, se silným zastoupením šesti filmů z Hlavní soutěže. Kromě oplatek a kolonády zkrátka v Aeru a Světozoru nebude nic podstatného z festivalu chybět,“ říká koordinátor dramaturgie zmíněných kin a zároveň člen Hlavní poroty 48. MFF KV Ivo Andrle.

Ve filmu Pěna dní si zahrál i jeho režisér Michel Gondry (zcela vlevo).

Z mimosoutěžního Hlavního programu bude v Ozvěnách uveden zahajovací film festivalu Pěna dní (2013), který na festivalu osobně uvedl režisér Michel Gondry. Těšit se též můžete na nový snímek Stevena Soderbergha Liberace! (2013) a český film Revival (2013) režisérky Alice Nellis.

Nejprestižnější Soutěžní sekce bude v Praze zastoupena šesticí filmů. Za pozornost jistě stojí zábavný film Ať žije svoboda (2013), který se s vtipem strefuje do italské politické scény a na příkladu politika a jeho dvojníka srovnává diametrálně odlišné přístupy k životu a politice. Vizuálně sugestivní zpracování tíživého příběhu malého amerického městečka, vyrovnávajícího se s tragickou událostí, nabízí film Ptáče (2013). Historickou lekci s prvky napětí, mystéria i grotesky připravil divákům režisér Ben Wheatley svým filmem Pole v Anglii (2013). Skupinka mužů prchá ze zuřící bitvy během občanské války v Anglii, je ale zajata a musí se účastnit hledání pokladu, který je prý pohřben někde v poli. Ještě než začnou kopat, pozřou podivné houby, díky kterým se vše poněkud zvrhne.

Z černobílého hororu Pole v Anglii...

Ozvěny neopomenou ani jediného českého zástupce v hlavní soutěži, Hřebejkovy Líbánky (2013), polskou biografii legendární cikánské básnířky Bronisławy Wajsové Papusza (2013), či expresivní a osobitý film o excesech jednoho islandského poslance XL (2013).

Přestože je Velká nádhera barevný snímek, přirovnávají ho publicisté ke klasice Sladký život Federica Felliniho. | Foto: http://www.festival-cannes.fr

Velké oblibě se těší sekce Horizonty, která divákům přibližuje nejzajímavější snímky, které měly premiéru na některém z nedávných velkých světových festivalů. Ozvěny letos divákům nabídnou například životní roli Juliette Binoche ve snímku Camille Claudel 1915 (2013) o vynikající sochařce, umělecké konkurentce a bývalé milence Augusta Rodina, kterou její rodina umístila mezi duševně choré. Posledním ozvěnovým zastavením v sekci Horizonty je pak novinka Paola Sorrentina Velká nádhera (2013). Film, který režisér ve Varech osobně představil, je srovnáván s Felliniho Sladkým životem (1960).

Z dánského dramatu Únos.

Ze sekce Jiný pohled, která festivalovým divákům představí filmy obsahově či formálně nevšední, se v Ozvěnách objeví například dánský Únos (2012). Na východ od Západu se podíváme se snímkem Sametoví teroristé (2013) na snahu vzepřít se minulému režimu. Z archivu vytáhneme československé perly Cesta do pravěku (1955), Všichni dobří rodáci (1968) a americkou kultovní klasiku Zjizvená tvář (1983). Sekci Půlnoční filmy pak zastoupí Zevláci vs. Zombíci (2012).

Trailer z filmu Zevláci vs. Zombíci:

Ani letos nebude chybět poctivá nadílka aktuálních českých filmů, které připomenou, co zajímavého se v loňském roce urodilo v české kinematografii. Všechny filmy budou uvedeny buď v češtině, nebo s českými titulky. Většina z nich bude navíc i „english friendly“ (v anglické verzi nebo v české verzi s anglickými titulky, či v jiné jazykové verzi s anglickými podtitulky).

Vstupenky na jednotlivá představení je možné zakoupit či rezervovat on-line na www.kinoaero.cz a www.kinosvetozor.cz. Předprodej vstupenek na Ozvěny 48. Mezinárodního Filmového Festivalu Karlovy Vary probíhá také na pokladnách pražských kin Aero, Oko a Světozor. Další informace a program najdete zde (Světozor)a zde (Aero).

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články