Recenze: Jack a obři je pohádka plná triků, divných věcí a nesourodých situací

Recenze: Jack a obři je pohádka plná triků, divných věcí a nesourodých situací 5 obrázků v galerii
Jack je nuzný mladý farmář a náhodou se dostane ke kouzelným fazolím, ze kterých může vyrůst strom až do nebeské říše, kde žijí obři. Což se stane, a omylem se tam nahoru k obrům dostane i princezna. Jack (a několik dalších lidí) ji šplhá nahoru zachránit.

Jack a obři (2013) je ne úplně podařený film, na kterém jsou některé věci příjemné a jiné divné až nepříjemné. Když to zprůměruji, vyjde mi něco okolo zlatého středu, ale bohužel mu musím ubrat nějaké body za to, že jsem český divák a že film je dabovaný...

"Jack and the Beanstalk" je extrémně známá pohádka, kterou slyšelo snad každé dítě, žijící v USA. Existuje ve spoustě verzí a permutací, ale když mladý Američánek uslyší "Fee Fi Fo Fum", je to pro něj něco jako pro nás "Ovčáci čtveráci, vy jste naši vičku". Film začíná přesně těmito slabikami, ale později se ukáže, že (narozdíl od pohádky) jsou to jména konkrétních obrů. V české verzi je to "Fee Fi Fo Fum" přeloženo, už si nepamatuji jak, ale něco ve stylu "Flik, Flak, Flok, Flek". Není to špatný překlad, ale na českého diváka to nutně musí působit jako kdyby byl vypravěč na tripu (že jsou to jména obrů, to se dozví až v půlce filmu).

A takových věcí je ve filmu hodně. Různé drobnosti, které nějak odkazují na původní pohádku, případně tyto elementy nějak mutují a dělají z nich něco jiného. Pro člověka, který k tomu všemu přistupuje jako k původní pohádce, se celým filmem nese neodbytný pocit, že mu jakási důležitá vrstva toho celého uniká...

Docela mě iritovala nekonzistentnost v rámci příběhu, často i v různých záběrech jediné scény. Například země obrů se nachází někde mezi 300 metry a 10 kilometry nad zemí, v každé scéně je to jinak. Megastromy z kouzelných fazolí někdy unesou šplhající obry (a je to bráno jako samozřejmý fakt, nezbytný pro děj), ale jindy se pod nimi prohýbají a visí dolů (a je to bráno jako samozřejmý fakt, nezbytný pro děj). Královské vojsko se rozhodne pokácet megastonek, pracuje na tom mnoho hodin, a pak jsou všichni hrozně vyjeveni, že pokácený stonek spadne...

Trailer (CZ titulky):

Jack (Nicholas Hoult) mi byl strašlivě nesympatický, až nepříjemný - takhle nějak si představuji mladého Hannibala Lectera. Chemie mezi ním a princeznou je nulová (princezna je spíš jen taková rekvizita). Mnohem zajímavější je Ewan McGregor jako rytíř Elmont. Férový chlap s nadhledem a šviháckým knírkem, který je příliš sexy na to, aby se zajímal o ženské. Třetí hlavní postavou pak je Stanley Tucci (kterého jsem celý film nepoznal, protože je zarostlý a nafouklý!) jako zlý Roderick, který si má vzít princeznu, ale nějak mu to nestačí, tak si vymyslí složitý plán, jak si podrobí obry a s jejich pomocí dobyde... zřejmě něco víc, než celou říši (kterou by sňatkem získal tak jako tak)... Hlavní obr se dvěma hlavami pak vznikl (ta větší hlava) podle obličeje Billa Nighyho, který ho v původním znění také mluví.

Pokud můžu soudit podle pár minut anglických ukázek, které jsem viděl, český dabing filmu moc nepomohl a leckteré hlášky v českém znění postrádají šmrnc. Obzvlášť nepříjemné jsou pokusy o veršované říkanky.

Film byl jistě drahý, ale působí zvláštně nesourodě, jako kdyby do sebe jeho jednotlivé elementy špatně zapadaly, nebo jako kdyby každou scénu točil někdo jiný. Celé to režíroval Bryan Singer (Obvyklí podezřelí, X-Men, Superman se vrací) a vztahy hlavních hrdinů působí tak nějak... neheterosexuálně.

Triky jsou správně vyrenderované a virtuálně nasvícené, ale ve většině scén s obry mi vůbec nepřišlo na mysl, že bych se snad díval na živé hrdiny. Byli to jenom dobře animovaní virtuální pajďuláci.

Po 90 minutách pohádka logicky, emočně a celkem smysluplně skončí happyendem, nicméně okamžitě následuje něco jako sequel, pozůstávající z třicetiminutové bitvy tuctů obrů proti stovkám lidí, bránicím zámek (z těchto scén pochází většina akce, která je vidět v traileru). Kontrast mezi prvními třemi čtvrtinami (které jsou spíš hravé) a poslední čtvrtinou (která je spíš zkopírovaná z Pána prstenů) je podivný. A úplně na konci je bizarní náznak, že pokračování se bude odehrávat v současnosti! Ale k tomu jistě nedojde, protože Jack a obři byl strašlivý propadák.

3D je opět zcela zbytečné a místy na škodu, protože se mnoho scén odehrává ve tmě.

Hodnocení: 40%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Na co se v létě nejvíc těšíte v kině a na streamu?
The Boys, třetí řada
Ms. Marvel
Hustle
Peaky Blinders, finální řada
Jurský svět: Nadvláda
Umbrella Academy, třetí řada
Elvis
Thor: Láska jako hrom
The Gray Man
She-Hulk
Na dovolenou a na koupání!
Nejnovější články:
Načíst další články