1.4.2013, 15:38

Zemřel filmový a divadelní herec a významný dabér Bohumil Švarc

Zemřel filmový a divadelní herec a významný dabér Bohumil Švarc

Bohužel nejde o aprílovou zprávu. V pondělí po dlouhé nemoci zemřel ve věku 87 let herec Bohumil Švarc. Informovala o tom jeho rodina. Do povědomí diváků se mimo jiné zapsal namluvením legendárního záporáka Darth Vadera.

V roce 1949 vzniklo české znění sovětského filmu Nebezpečná křižovatka (1949), označované za první československý profesionální dabing. Jedním z prvních dabujících v tomto filmu byl i tehdy zkušený filmový a divadelní herec Bohumil Švarc, který dostal roli nacistického důstojníka Neuhause. Tím Švarc započal kariéru jednoho z nejpřednějších českých dabérů a v polovině 90. let získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Jeho hlasem promlouvali Lloyd Bridges v kultovních Žhavých výstřelech (1991), Jack Lemmon v Čínském syndromu (1979) nebo Armin Mueller-Stahl v konspiračním hitu Andělé a démoni (2009). Často daboval Christophera Lee. Ve slavné sérii Star Wars nadaboval samotného Darth Vadera.

Přestože byl Švarcův otec úředníkem, aktivně hrál s ochotníky, což samotného Bohumila přivedlo k herectví. Prvně stál před filmovou kamerou již jako dítě v malé roli v Uličce v ráji (1936), později pak ve snímku Pantáta Bezoušek (1941). V době studií byl Švarc členem slavného Dismanova dětského rozhlasového souboru a v roce 1944 absolvoval přijímačky na Státní konzervatoř. Ta však byla vzápětí zavřena nacisty a Švarc tak musel přejít do hloubětínské továrny. V rámci květnového povstání Švarc znovu využil svůj jedinečný hlas - roku 1945 byl rozhlasovým hlasatelem.

Po osvobození konečně začal studovat na vysněné konzervatoři. Když jsi vystudoval, krátce působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni nebo pražském Realistickém divadle, aby nakonec na dlouhá léta zakotvil v souboru Městských divadel pražských. Uplatnil se i v rozhlasových hrách. Ve filmech se později objevoval jen zřídka, mnohem častěji se uplatňoval v televizi.

Švarc byl během života čtyřikrát ženatý. Jeho syn Bohumil Švarc ml. je rovněž hercem a dabérem, v dabingu působí i žena Alexandra.

-
-

Související články:

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 93 let herečka Věra Tichánková

Televizní diváci si ji budou navždy pamatovat ze seriálů Byli jednou dva písaři, kultovního sitcomu Hospoda či naposledy z Kriminálky Anděl. Zahrála si i...

Zemřel Marek Ronec, herec z Kriminálky Anděl a Gymplu s (r)učením omezeným

Ve věku pouhých 48 let zemřel herec Marek Ronec. Hrál v shakespearových slavnostech, konkrétně v Richardu III. Působil v pražském Divadle Rokoko a Divadle...

Zemřel spisovatel a scenárista Otto Zelenka

Ve věku 82 let zemřel spisovatel, dramatik, dramaturg a scenárista Otto Zelenka. Zelenka se podílel na scénářích desítek seriálů a inscenací. Byl otcem...

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: