20.5.2012, 00:33 aktualizováno 21.6.2012, 16:53

Abbás Kiarostamí a Carlos Saura hosty 38. Letní filmové školy Uherské Hradiště

Abbás Kiarostamí a Carlos Saura hosty 38. Letní filmové školy Uherské Hradiště 3 obrázky v galerii
Letošní Letní filmovou školu navštíví legenda světové kinematografie a nejvýznamnější íránský filmový tvůrce Abbás Kiarostamí. Tento spisovatel, malíř a filmový režisér natočil za svoji kariéru více než 40 snímků, za které získal ta nejprestižnější světová ocenění (například Zlatou palmu z MFF v Cannes za film Chuť třešní).

Jeho rané filmy vycházejí z poetiky každodennosti tzv. „íránského filmového zázraku“, ve svých pozdějších snímcích pak byl ovlivněn evropskou (především francouzskou) artovou tvorbou a mnoho jeho děl se ocitlo na pomezí hraného a experimentálního filmu (Deset, Shirin). Kiarostamí představí na LFŠ výběrovou retrospektivu deseti svých klíčových titulů (Chuť třešní, Pod olivovníky, Vítr nás odvane, Věrná kopie) a s diváky festivalu se setká také během masterclass.

Vzácným hostem "filmovky" bude též jeden z nejvýznamnějších španělských režisérů Carlos Saura, který letos oslavil své osmdesáté narozeniny. Jeho filmy se objevovaly na programech filmových klubů již od 60. let, také proto mu bude udělena Výroční cena AČFK. O jeho významu ve světovém kontextu svědčí ceny z většiny důležitých světových festivalů jako jsou Berlín, Benátky, Cannes, San Sebastián nebo MFF Karlovy Vary. Na LFŠ budou uvedena možná méně známá díla, která ale patří mezi nejzdařilejší. Naprostou výjimkou v jeho filmografii je výpravný historicko-dobrodružný snímek El Dorado (1988) o dobývání Ameriky. Excelentní výkon Geraldiny Chaplin zase spojuje psychologické drama Peppermint frappé (1967) a téměř surrealistické Doupě (1969).

Carlos Saura při práci ("ten" bez vousů)

Prostory Letní filmové školy se rozrostou o nafukovací kino Espace Dorleans

Vedle kina Hvězda, Klubu kultury, Reduty a dalších stálých promítacích míst budou mít návštěvníci 38. LFŠ možnost shlédnout filmy také v novém nafukovacím kině Espace Dorleans, které bude umístěno v blízkosti hlavních promítacích sálů. Kino, které bude do Uherského Hradiště přivezeno z Francie, disponuje plátnem o velikosti 7 x 10 metrů, zvukově izolačními zástěnami a 300 luxusními sedadly, včetně 6 míst pro handicapované osoby. Novým prostorem se organizátoři snaží předejít náporu na dosavadní sály, k rozšíření o samostatně stojící nafukovací kino došlo také vzhledem k výpadku Slováckého divadla, které bude letošní léto procházet rekonstrukcí. Díky 35mm promítačce „Victoria“ budou filmy v Espace Dorleans promítány klasickým způsobem.

Programové novinky: Současný ruský film

V průřezu ruskou filmovou produkcí posledních let se kromě evropskému publiku dobře známých režisérů, jako je Andrej Zvjagincev (Elena), či Alexej Balabanov (Topič), představí i díla neméně zajímavých tvůrců, mezi které patří Bakur Bakuradze (Polovník), Alexander Zeldovič (Terč) aj. Snímky nabídnou rozmanité autorské přístupy od klasického hraného filmu Alexeja Popogrebského Jak jsem dopadl tohle léto až po dokument Pavla Kostomarova a Alexandra Rastorgueva Miluju tě, který byl sestříhán z amatérských záznamů vybraných mladých obyvatel Rostova na Donu. Sekci okoření nekrorealistická retrospektiva režiséra, scenáristy, výtvarníka a fotografa Jegenija Jufita, kultovní postavy petrohradského experimentálního filmu.

Retrospektiva Agnieszky Holland

Oscarová nominace nejnovějšího filmu Agnieszky Holland V temnotě potvrdila světovou úroveň této polské filmařky. Režisérka, scenáristka, ale i příležitostná herečka začínala svoji filmovou kariéru na pražské FAMU. Do širšího povědomí se pak zapsala v 70. letech jako jedna z nejvýraznějších osobností nového polského filmu. Na letošním ročníku Letní filmové školy budou představeny nejzásadnější snímky z počátku filmové dráhy „první dámy“ polské kinematografie.

V temnotě

Divadelní program LFŠ ve znamení improvizace a interakce s divákem

Na prknech divadelního stanu se v tomto roce setkají návštěvníci s filmovou soutěží Cinematch, pořádanou Filmových klubem Pastiche Filmz, v níž diváci nebudou pouhými pasivními přihlížejícími, ale z jejich řad bude vybráno několik soutěžících. Divadlo VOSTO5 uvede divadelní automat Teatromat, ve kterém budou diváci hlasovat o osudu Alenky, jenž se rozhodla odjet do Prahy splnit si tam svůj velký sen. Další večer VOSTO5 předvedou svůj maximální improvizační standart, ve kterém opět prožijí svou premiéru i derniéru. Improvizaci nejrůznějších hudebních stylů (electro, hip-hop, acid jazz, funky, elektro) předvede čerstvý vicemistr světa v loopingu a dvojnásobný mistr České republiky v beatboxu En.dru. Na třinácté pokračování z divadelního cyklu Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! zve divadelní soubor Nová síť. Chybět nebudou ani Buchty a loutky, loutkářský soubor Teatro Truhla a Ochotní pro cokoliv. Poslední večer LFŠ bude ve znamení slam poetry – živé básnění na pomezí improvizace a předem připravených textů si získává stále více fanoušků, kteří si užívají poezii „tady a teď“ i svébytnou pódiovou prezentaci jednotlivých slammerů. Slam poetry se zúčastní hvězdy domácí scény Bohdan Bláhovec, Jan Jílek či BioMasha.

Ankety
Která Daltonova bondovka je podle vás lepší?
Dech života (1987)
Povolení zabíjet (1989)
Nemám rád Daltonovy bondovky
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist