Téma

26.9.2017 /11:00/

Slavné propadáky: Rudá planeta - rozhádaní herci potopili celý film

Rok 2000 sci-fi žánru nepřál. Objevily se hned dva filmy, které vyslaly svou posádku na Mars a v obou případech šlo o průšvih. O ten výraznější se postaralo studio Warner Bros. Rudou planetou, která dnes večer běží v televizi.

Není neobvyklé, že dvě různá filmová studia začnou ve stejnou dobu pracovat na podobné látce a následuje menší kopaná o to, kdo svůj film dříve dostane do kin (viz třeba na Armageddon vs. Drtivý dopad, obojí rok 1998). Jeden z těchto soubojů svedla i studia Disney a Warner Bros. na konci devadesátých let příběhem o cestě na Mars (a hledání potenciálního života v tamních končinách). U Disneyho vsadili v případě Mise na Mars (2000) na klasika Briana De Palmu a umělečtější přístup. Rudá planeta (2000) naopak cílila na akčněji zaměřené diváky.

Dva se perou, nikdo se nesmál

Disneyovci byli o něco rychlejší a dokázali Misi na Mars nasadit do kin již v březnu roku 2000. Tím byl splněn první úkol - Warneři museli ustoupit a posunout premiéru "jejich Marsu" na neurčito. Jiné vítězství se ale nekonalo. Mise na Mars stála 100 milionů, kritika ji strhala a snímek celosvětově vydělal pouhých 110 milionů, což bylo pro podobnou velkou produkci hodně málo. O to větší tlak padl na Warnery, kteří si byli moc dobře vědomi toho, že po jednom mars-průšvihu se diváci na podobný film jen tak nepohrnou. A to nebyl ten největší důvod k obavám.

Téma: 10 filmů, se kterými se můžete vydat na Mars

Rudá planeta, která se původně měla jmenovat Mars (což muselo být po premiéře De Palmovy mise změněno), byla režijním debutem Antonyho Hoffmana. Těžko říct, proč studio vsadilo na nezkušeného tvůrce v případě produkce za 80 milionů, určitým jištěním se ale jevila scenáristická dvojice Jonathan Lemkin (Ďáblův advokát / 1997) a Chuck Pfarrer (Živý terč / 1993).

Trailer:

Ani herecké obsazení nepůsobilo nejhůře. Hlavní role získali v té době celkem populární Val Kilmer, Matrixem (1999) objevená Carrie-Anne Moss a sympaťák Tom Sizemore. Na papíře fungující herecký trojlístek. Pro Moss však vyhradili scenáristé minimum prostoru a téměř celý film proto ležel na bedrech Kilmera a Sizemora. Tady padla kosa na kámen. Kilmer byl v té době na vrcholu arogantního žebříčku a Sizemore nikdy nepatřil k beránkům. Střet dvou namyšlenců znamenal pro tvůrčí tým (a studio) neředěné peklo.

Dva kohouti na vesmírném smetišti

Údajně celý spor herců začal tím, že Sizemore žádal po studiu, aby mu dovezlo z Anglie na plac v Austrálii luxusní stroj na posilování. To se Kilmerovi, zvyklému na to být ve středu pozornosti, ohromně nelíbilo. Koule nesnášenlivosti se pomalu nabalovala, až vše dospělo do stádia, kdy Kilmer odmítal vylézt z přívěsu, pokud byl na place Sizemore. Nezkušený režisér měl absurdní situací svázané ruce a většinu jejich společných scén musel točit přes rameno s dubléry.

Nevraživost herců rostla a později již Kilmer dokonce odmítal i Sizemoreovu postavu jmenovat. Vždy místo toho na Sizemora pokřikoval „Hej, ty!“. Není se čemu divit, že v podobné dusné atmosféře neměl nikdo z herců chuť podat opravdu dobrý výkon (všichni ve filmu vypadají jako po požití sedativ).

Ani děj nemohl výsledný film, jenž vznikal za soukromé války dvou herců, zachránit. Z ambiciózní sci-fi o hledání nové formy života se vyklubalo tupé béčko, v němž se zblázní robot posádky a začne všechny vraždit. Nuda.

Rudá planeta do kin doputovala 10. listopadu 2000, tedy o osm měsíců později, než Mise na Mars. Odložení ničemu nepomohlo. Snímek to od kritiků schytal ještě o něco více, diváky film vůbec nezajímal a z celosvětových kin si Rudá planeta odnesla směšných 33 milionů dolarů. Hoffmanova kariéra skončila stejně rychle, jako začala (nic jiného od té doby nenatočil) a Kilmer si to nadobro polepil u velkých produkcí, které se mu dodnes raději vyhýbají.

-
-

Související články:

Slavné propadáky: Blade Runner - proč film svého času neuspěl u kritiky ani diváků?

Psal se rok 1982 a Ridley Scott společně s Harrisonem Fordem tvořili jeden z nejvýznamnějších filmů své kariéry. Tehdy to ale nikdo tímhle způsobem...

Desítka filmů, se kterými se můžete vydat na Mars

Dnes večer v televizi poběží akční klasika s Arnoldem Schwarzeneggerem Total Recall, která se odehrává na Marsu. Jakkoli jde o atraktivní kulisu, filmaři...

Slavné propadáky: Horizont události

Nejen český film má své žánrové rezervy. Nejinak na tom byli svého času i Britové, kteří (mimo jiné) postrádali ve svém portfoliu drsný sci-fi horor...

Matt Damon posílá pozdrav z Marsu: První fotky z očekávané sci-fi Marťan

Práce na očekávané adaptaci knižního hitu Marťan od Andyho Weira jsou v plném proudu. Ridley Scott pečlivě připravuje jednotlivé scény, kulisy jsou na svém...

G.I. Joe 3 se posouvá vpřed: Získal nového scenáristu

Všichni víme, že na G.I. Joe 3 dojde. Jednička velkou díru do světa neudělala, něco málo ale z pokladen kin dostala. Dvojka – což byl jakýsi polorestart –...

Recenze: Looper - inteligentní sci-fi, kterou by bylo škoda v kině ignorovat

Bruce Willis a Joseph Gordon-Levitt si jdou navzájem po krku v jednom z nejpříjemnějších překvapení roku 2012. Seznamte se s loopery – zabijáky, kteří...

Slavné propadáky: Supernova

Vítejte na vesmírné stanici Nightingale 229, která má 6 členů posádky. Vydávají se za SOS signálem, aby zachránili neznámou osobu. Čeká je peklo. A diváka taky.

Slavné propadáky: Bojiště Země - Sága roku 3000

Chcete vidět dokonalý příklad filmu, kterým si můžete současně zničit pověst v branži i mezi diváky? Pak si určitě nenechte ujít Bojiště země Johna Travolty.

Slavné propadáky: Pluto Nash

Pod pojmem „největší sci-fi propadák“ může leckomu naskočit Posel Budoucnosti či Metropolis (obojímu se v budoucnu podíváme na zoubek). Opravdovým...

Ankety

Která herečka je lepší jako Lara Croft?
 • Angelina Jolie
 • Alicia Vikander
více k tématu:
Glosa: Jak dnes působí série Tomb Raider s Angelinou Jolie?
Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: