Rozhovory

11.11.2011 /15:09/

Roman Vávra: „Život je překvapení.“

Jeho snímek „Co chytneš v žitě“ byl nominován na pět Českých lvů. Režíroval pohádku „Čert ví proč“. Je taktéž spoluautorem dokumentárního cyklu České televize „Heydrich – konečné řešení“. Dnes vstupuje do kin jeho časosběrný dokument „Trafačka – Chrám svobody“. I když, on ten dokument vlastně inicioval jeho mladší kolega, Saša Dlouhý. Roman Vávra, s kterým vám přinášíme rozhovor, dokumentu dodal punc profesionality.

S čím jste šel do natáčení Trafačky?

Se Sašou jsme udělali pár filmů, například jsme se jezdili potápět s velrybami. Saša ale není profesí filmař, tak mě oslovil, jestli bych do toho projektu nešel s ním. Mě na tom nejvíc zaujala ta tečka, protože Trafačka měla být srovnána se zemí, na jejím místě měl vzniknout nějaký obchodní dům.

Ale ta tečka zatím není, Trafačka stále žije.

No právě, život je překvapení. My si mysleli, že to za dva, za tři roky přijde. Ale nakonec jsme to točili šest let. Natáčení jsme nicméně museli ukončit, aniž bychom se dobrali té tečky, kvůli které jsem do toho se Sašou šel. Pořád se totiž posouvaly producentské podmínky. Česká televize byla nervózní, protože jsme na projekt měli grant od Ministerstva kultury.

Kulturní prostor Trafačka, který se nachází v pražských Vysočanech, se má stále čile k světu.

Během natáčení jste se pohyboval mezi mladými kreativními lidmi. Co vám to dalo?

Je to samozřejmě průnik, exkurze do určitého druhu myšlení. Já se přiznám, že jsem nikdy předtím blízký vztah s graffiti uměním neměl. Některé ty provokativní, artové věci mě zajímají, nicméně jsem se o nich dozvídal za pochodu. Líbí se mi ta společenská provokace na určité téma, pokud to není samoúčelné. Ty kluky, kteří v Trafačce tvoří, svým způsobem obdivuju. Mají pořád chuť vyjadřovat se k současným záležitostem a zároveň se nějakým způsobem posouvat po umělecké stránce. Má to vysoce logické dopady, nutí to k úvahám nás ostatní.

V dokumentu jste točili i nelegální vznik graffiti na vlakovém nádraží a výměnu reklamních tabulí. To jste točil vy, nebo mladší kolega?

Tu výměnu plakátů, na kterých jsou krvavé stopy po symbolickém ukřižování jednoho z umělců, jsem točil já. Tu noční scénu na nádraží má na svědomí Saša. Saša nicméně přebíral postupem času iniciativu, spolu jsme to ale rozjížděli. O některých věcech mě ani neinformoval, třeba o té noční graffiti výpravě. Celé to vznikalo trošku spontánně, ale nechci říkat chaoticky. Natočilo se spoustu materiálu, Saša byl v tomhle směru až příliš aktivní. Důležitým spolutvůrcem byl proto Jakub Voves, střihač. Toho bych považoval za dalšího režiséra. Osoba, bez které by to takhle nevypadalo. I když samozřejmě i hudba je v dokumentu důležitá.

Zakladatelem Trafačky je i graffiti umělec Point.

Na Trafačku se díváte i z jeřábu. Jak ty záběry vznikaly?

Na jeřáb vylezl odvážnej Saša. Jednou oficiálně a podruhé to proběhlo načerno. Občas jsme se přizpůsobovali cítění výtvarníků.

Před lety jste měl na Českého lva nominovaný film Co chytneš v žitě? Chystáte nějaký další celovečerák?

Člověk si v hlavě pořád něco chystá, ale já jsem se nedávno upsal České televizi, zrovna jdu natáčet pamětníky z cyklu „Heydrich – konečné řešení“. K té hrané formě bych se ovšem určitě rád vrátil. Člověk si to nosí v hlavě, ale je pořád zahlcován dalšími a dalšími věcmi, které se ve výsledku stávají povinnostmi.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Čtěte dál:

„Ženám může Girl Power dodat odvahu jít za svým snem.“ Sany představuje dokument o graffiti.

V sobotu vstupuje do českých kin dokument Girl Power (2016), který se věnuje ženám graffiti scény. Za snímkem, v němž se něžné pohlaví z celého světa...

Aero hledá nejlepší kraťasy. Ukážete ty vaše?

Stejně jako každý rok i pro letošek připravili piloti pražského kina Aero oblíbenou soutěž krátkých studentských a amatérských filmů Aerokraťas. Letošní...

Recenze: 31 konců/31 začátků, dokument umělců, kteří koušou

Když se umělci-aktivisté chopí filmové formy, může vzniknout inovativní dílko. Tvůrci totiž nejsou svázáni s (nepsanými) pravidly oboru. Když se navíc...

Saša Dlouhý: „Třeba bouráním Trafačky začne jinej příběh.“

Potápěl se s velrybami, natáčel v Šanghaji. Před lety se spolu s Romanem Vávrou potopil do tajuplných vod undergroundového umění, které se zrodilo ve...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: