13.8.2018, 09:00

Slavné propadáky: Žoldák – Legie zkázy byl hodně nepovedený návrat do světa Blade Runnera

Slavné propadáky: Žoldák – Legie zkázy byl hodně nepovedený návrat do světa Blade Runnera
Žoldák - Legie zkázy | Foto: Warner Bros.

V kinech nás Paul. W.S. Anderson vystrašil nejedním kouskem (například novodobou podobou Tří mušketýrů). Svérázná (a hlavně nudná) adaptace slavného příběhu nicméně není zdaleka Andersonovým tvůrčím "vrcholem". Bylo i hůř.

Žoldák - Legie zkázy | Foto: Warner Bros.

V druhé polovině 90. let měl režisér Paul W.S. Anderson u diváků smíšenou pověst. Na jedné straně šlo o autora, který dokázal prolomit smůlu herních adaptací (nečekaný hit Mortal Kombat), na té druhé se postaral o jeden z nejvýraznějších průšvihů britské filmové scény (megapropadák Horizont události). Anderson potřeboval sázku na jistotu. A tak se spojil se scenáristou Davidem Webbem Peoplesem.

Peoples byl opravdová kapacita. Na kontě měl ceněných 12 opic, oscarové Nesmiřitelné a spolupráci na kultovním Blade Runnerovi. K poslednímu jmenovanému se rozhodl lehce vrátit filmem The Base. Nemělo jít o přímé pokračování, ale takzvaný sidequel, neboli příběh odehrávající se ve stejném vesmíru jako Blade Runner, ale věnující se novým postavám a tématům.

Šeptanda o blížící se klasice

Žoldák - Legie zkázy | Foto: Warner Bros.

Není se čemu divit, že mezi fanoušky zavládlo nadšení. Horizont události byl sice z finančního hlediska pohromou, s Mortal Kombatem ho však pojila silná vizuální stránka. A ta atmosféra! Andersonovo spojení s Peoplesem proto působilo nadějně. Jeden dodá do nejmenšího detailu promyšlený scénář, ten druhý se postará o údernou formu. Jednoduchá rovnice. V hlavní roli se navíc počítalo s Keanu Reevesem, jenž byl zrovna na akčním výsluní díky Nebezpečné rychlosti a studio na snímek vyhradilo solidních 60 milionů dolarů. Hitu teoreticky nic nestálo v cestě...

Trailer:

... krom samotných tvůrců filmu. Když dal Reeves projektu vale, převzal hlavní roli Kurt Russell. Dostal za ni 20 milionů a rázem byla třetina rozpočtu pryč. Snímek byl přejmenován na Soldier (u nás Žoldák: Legie zkázy) a následné natáčení se vyhnulo mediálním skandálům. Snad jen Russell, který svou fyzičku trénoval 18 měsíců, se zavděčil bulváru, když si hned čtvrtý natáčecí den zlomil levý kotník a desátý den k tomu přidal i pravý nárt.

Namísto kultu filmový odpad

Žoldák - Legie zkázy | Foto: Warner Bros.

Opravdové problémy vyvstaly až s blížící se premiérou. Recenze na film nebyly jen špatné. Šlo o hotové zděšení. Spojitost s Blade Runnerem se omezila na zmínku o bitvě u Tannhauserovy brány a policejní vznášedlo povalující se mezi troskami na planetě, vysportovaný Russell předváděl nejtopornější výkon v dějinách Hollywoodu (na plátně je 85% času, během toho pronese 104 slov a celý film si vystačí s jediným tupým pohledem před sebe) a zklamáním byla i výprava, jež vypadala o několik tříd hůře, než co bylo u Andersona zvykem. Nikdy dříve ani později nevypadal Andersonův film tak lacině.

Žoldák - Legie zkázy | Foto: Warner Bros.

Těžko říct, co se během natáčení dělo za zvěrstva, ale ani dodatečné přepisování jindy zkušeného Tonyho Gilroye (Bourneova série) pohromu nezvrátilo. Žoldák: Legie zkázy byl jedním z nejhůře hodnocených titulů roku, stal se filmem s nejvyšším rozpočtem, který šel kdy v Anglii rovnou na video a Russell se později nechal slyšet, že z natáčení neodešel pouze kvůli štědrému platu. Diváci se cítili ochuzeni i proto, že trailer k filmu (viz výše) nasliboval bitvu 20 až 30 vesmírných lodí, ale tato scéna ve filmu chybí. Šlo zřejmě o pouhý marketingový tah studia.

Žoldák: Legie zkázy vydělal mizivých 15 milionů dolarů, čímž se zapsal mezi nejprůšvihovější projekty historie. Když se k tomu připočtou ztráty Horizontu události, je vlastně až s podivem, že se Anderson dokázal v branži udržet.

-
-

Související články:

Blade Runner míří do televize a to v té nejméně pravděpodobné verzi

S původním temným filmem Ridley Scotta nejspíš tenhle projekt příliš společného mít nebude, i přesto by se měli mít fanoušci Blade Runnera na co těšit.

Hvězdně obsazené filmy, které jsou opravdu tak mizerné, jak se říká

V televizi dnes večer poběží sci-fi Transcendece s Johnnym Deppem, aby nám připomněla, jak některé filmy - navzdory všem předpokladům - dopadnou opravdu...

Slavné propadáky: Blade Runner - proč film svého času neuspěl u kritiky ani diváků?

Psal se rok 1982 a Ridley Scott společně s Harrisonem Fordem tvořili jeden z nejvýznamnějších filmů své kariéry. Tehdy to ale nikdo tímhle způsobem...

Slavné propadáky: Horizont události - mohlo jít o nástupce Vetřelce, kdyby film nezmrzačilo studio

V posledních letech není nouze o kvalitní horory. Pokud nějaký podžánr strachu strádá, že to vesmírný horor. Studia v ně moc nevěří a když už na nějaký...

Tržby: Tři mušketýry vypráskali duchové

Paul W.S. Anderson si hodně věřil, když vybavil klasiku vzducholoďmi, smrtící chodbami a Millou Jovovich v korzetu. Místo hitu mu diváci ukázali záda.

Recenze: Tři mušketýři bojují hlavně proti režisérovi

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Motto každého správného mušketýra a také novinky Paula W.S. Andersona, ve které se kálí na poskoky, střílí z kulometu...

Recenze: Resident Evil Afterlife – smutná prohra všech zúčastněných

Mé jméno je Alice a žiji ve světě plném nemrtvých. Za všechno může tajemná společnost Umbrella, kterou jsem se rozhodla společně se svými klony zničit. A...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: