4.11.2019, 08:00

Slavné propadáky: Sahara - nepovedený pokus Matthewa McConaugheyho o Indiana Jonese

Slavné propadáky: Sahara - nepovedený pokus Matthewa McConaugheyho o Indiana Jonese
Sahara | Foto: Paramount Pictures

Sahara s Matthewem McConaugheym, který dnes slaví narozeniny, vznikala s vidinou plnohodnotného nástupce Indiana Jonese. Místo toho se dostavilo obrovské zklamání, které pohřbilo plánovanou sérii a vedlo k soudnímu sporu autora s producenty filmu.

Sahara | Foto: Paramount Pictures

Sahara vychází ze série románů Cliva Cusslera o Dirku Pittovi. Přestože se knihy těší extrémní oblibě a prodalo se po celém světě takřka sto milionů výtisků, plátno Pittovi nikdy moc nepřálo. Poprvé to s ním filmaři zkusili v roce 1980 dobrodružným filmem Vyzvednutí Titanicu. Namísto hitu však došlo na jeden z největších propadáků historie (snímek stál 40 milionů a celosvětově vydělal pouhých 7). Takhle ztráta ale vypadá jako drobné zaváhání v porovnání s druhým filmovým pokusem Dirka Pitta, Saharou z roku z 2005 s Matthew McConaugheym v hlavní roli.

Sahara | Foto: Paramount Pictures

Studio Paramount v sílu předlohy hodně věřilo a vyhradilo proto na film štědrý stomilionový rozpočet na natáčení v exotických lokacích. Co se mohlo pokazit? Čtvrtý filmový Indiana Jonese byl v nedohlednu, lidé prahli po dobrodružství a Pitt měl fanoušky po celém světě. Byla to sázka na jistotu.

Dirka Pitta měl nejdříve ztvárnit Hugh Jackman. Po útocích na WTC byla produkce filmu odložena a Jackman musel od role odstoupit, neboť měl v novém termínu natáčení plno. Ve hře byla řada zkušených akčních matadorů - Sylvester Stallone, Bruce Willis, Tom Cruise – studio ale raději vsadilo na méně okoukaného McConaugheyho, který měl sérii dodat mladistvou energii.

Trailer:

Ani na pozici režie nebylo úplně růžovo. Původně angažovaný Rob Bowman (Akta X) se nedokázal se studiem dohodnout na tom, jak by měl snímek vypadat. Po nějaké době proto pro tvůrčí neshody raději z projektu vycouval a na jeho místo nastoupil debutant a syn šéfa studia Disney Breck Eisner. To se ukázalo jako fatální chyba. Eisner coby nováček nedokázal podívané dodat patřičnou dynamiku a co víc, neuměl správně nasměrovat vývoj scénáře, který se doslova utopil v klišé a laciných dějových kličkách.

Sahara | Foto: Paramount Pictures

Nejhůře to nesl autor předlohy Cussler, jenž spolupracoval na scénáři jako odborný konzultant. Po neúspěšné premiéře Cussler zažaloval několik producentů za to, že mu prý úmyslně lhali, zatajovali informace a blokovali jeho snahy zasahovat do výsledného díla. Těžko říct, kde leží pravda, faktem ale zůstává, že snímek Cusslerovu vynikající předlohu připomíná jen velmi okrajově.

Sahara | Foto: Paramount Pictures

Ve výsledku (i s propagací) stála Sahara ohromných 241 milionů dolarů. Když si z celosvětových kin odnesla pouhých 119 milionů a poměrně slabé kritiky, bylo jasno: Dirk Pitt jde opět k ledu. Z potencionální letité série se stal jedináček, který studiu prodělal hodně peněz. Inu, některým knižním hrdinům holt plátno nepřejme.

Není se čemu divit, že Sahara pohořela. Namísto očekávaného strhujícího dobrodružství byla spíše jakousi nevzrušivou reklamou na lákavá exotická letoviska a to je asi tak všechno. Škoda, že snímek nedostal na starost zkušenější režisér. McConaugheymu role Dirka Pitta jednoznačně sedla.

-
-

Související články:

Retro recenze: Indiana Jones a chrám zkázy - Profesor archeologie proti šílenému náboženskému kultu

Legendárního archeologa s kloboukem a bičem asi netřeba představovat. Dnes večer si můžete v televizi pustit jeho druhé dobrodružství, které je v rámci...

Trailer: Matthew McConaughey se představuje ve své zatím neujetější roli

A máme tu letošního prvního velkého adepta na největší WTF roku. Možná to bude komedie. Možná drama. A možná se jen pár celebrit zhulilo a zapnuli u toho...

Lovci pokladů 3: Proč jsme se filmu pořád nedočkali?

Pamatujete ještě na doby, kdy hrál Nicolas Cage v dobrých filmech, které chodily do kin? V pořádku, my už skoro také ne. Pořád je tu ale šance na návrat do...

Proč je knihovník Flynn Carsen tou nejlepší kopií Indiana Jonese?

Nikdy jsem neměl nic proti vykrádačkám, pokud odvedou svou práci dobře. Indiana Jones ale jakoby vytvořil nedostižnou kategorii, které se přiblížil akorát...

Indiana Jones: Steven Spielberg překvapil tím, koho by bral za náhradníka Harrisona Forda

Pátý Indiana Jones by se měl (konečně) začít točit již v dubnu příštího roku, přičemž se znovu do hlavní role vrátí Harrison Ford. Bude to ale naposledy.

Slavné propadáky: Tělo na tělo

Ptáte se, proč to dnes akční filmy nemají lehké? Jedním z těch důvodů je akčňák Tělo na tělo z roku 2002 s Antoniem Banderasem a Lucy Liu v hlavních rolích.

Ankety

Co se stane s filmem Posledním z Aporveru?
  • Film nikdy neuvidíme
  • Tvůrci film vydraží a někdo jiný dokončí

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: