21.7.2018, 17:00

Přehlížené pecky: Dálnice 60 - zapomenutý klenot od tvůrce Návratu do budoucnosti

Přehlížené pecky: Dálnice 60 - zapomenutý klenot od tvůrce Návratu do budoucnosti
Dálnice 60 | Foto: Samuel Goldwyn Films LLC

Určitě znáte legendární trilogii Návrat do budounosti. Víte ale, že za všemi scénáři stojí člověk jménem Bob Gale? A právě Gale je autorem Dálnice 60.

O čem to je? Neil Oliver (James Marsden) je na rozcestí. Rád by se živil uměním, ale neví, jestli je dost dobrý. Má oddanou a milující přítelkyni, je však pouhou reakcí na tu předchozí, která byla úplně jiná. Má starostlivého otce, který si však do syna promítá vlastní vášně, místo toho aby naslouchal těm jeho. Neil má proto přání - najít odpověď. Na co? Na svůj život. A ke svému štěstí potká tajemného O. W. Granta (Gary Oldman), který lidem jejich přání plní. Člověk však musí být opatrný, protože pokud se svým přáním nakládá neobratně, může se mu životní sen lehce stát doživotním vězením.

Trailer:

5 důvodů, proč Dálnici 60 vidět:

1) Nepředvídatelnost. Gale se v Návratech do budoucnosti vyprofiloval jako autor, jehož myšlení se sice drží „základních dějových postupů“, ale vždy dokáže včas uhnout a najít ve vytěženém místě originální prvek. Dálnice 60 tuto schopnost potvrzuje. Pokaždé, když si budete myslet, že už máte schéma filmu přečtené, překvapí vás nějaká další bláznivá lokace. Gale je v tomhle opravdu mistr.

2) Famózní obsazení. Že má Gale v Hollywoodu určité jméno (přestože ho široká veřejnost nezná) potvrzuje ohromný zástup hvězd, které se jeho filmu upsaly. Gary Oldman, Kurt Russell, Christopher Lloyd, Chris Cooper, Amy Smart, James Marsden a (v té době již značně nemocný) Michael J. Fox.

3) Města šílenců. Svět Dálnice 60 se odehrává v jakési alternativní realitě. Nebo jinak, přesnější je využít přímou citaci z filmu: "V telefonním seznamu také nejsou všechna čísla. Proč by tedy musela být na mapě všechna města?". Dálnice 60 zavede Neila do nezvyklých měst (drogy legálním základem ekonomiky, město skládající se pouze z právníků). Máte pocit, že žijete v bizarní metropoli? Připravte se na to, že vás Gale svou vizí reality hravě převálcuje.

4) O. W. Grant. Padne to již v úvodu filmu: V legendách všech velkých kultur se vyskytuje postava, která plní přání. Kromě amerických. Irové mají skřítky, Arabové džiny, Čínani draky a opice, Evropani lesní víly a duchy. Ale kdo plní přání Američanům? „Satan?“, ptá se jedna z postav? Kdepak. Chlapík s červeným motýlkem a dýmkou ve tvaru opičí lebky, co si říká O. W. Grant. A nečekejte žádného ťulpase. Willy plní přání podle svého, takže když chce třeba chlápek každý den sex s krásnou holkou dle svého výběru bez rizika otěhotnění, splní se mu to v podobě denního balíčku s pornočasopisem a krabicí ubrousků.

5) Sny stojí za risk. Vždycky je fajn, když film nenásilnou a zároveň inspirující formou připomene, že žijeme jen jednou a není proto na škodu jít za svými sny. Po shlédnutí Dálnice 60 ve vás bude ten pocit zatraceně silně rezonovat. Něco takového je vždycky fajn, když se filmu povede.

Neil hledá odpověď... a dostane kouli

Prošumění Dálnice 60 lze považovat za nepochopitelný rozmar vesmíru. Všeobecně dobře hodnocená a navíc hvězdně obsazená komedie to svého času nedotáhla ani do kin. Díky tomu ji znají jen opravdoví filmoví nadšenci, kteří koncem devadesátých let vymetli ve videopůjčovnách každý kout. Pokud mezi ně nepatříte (což je, přiznejme si to, ta větší pravděpodobnost), určitě to napravte a na mistrovskou Dálnici 60 se podívejte. Přání za 90%.

-
-

Související články:

Přehlížené pecky: Dravci - Robert Carlyle a Guy Pearce hrají kanibalskou hru "žer, nebo zemři"

Robert Carlyle i Guy Pearce (který dnes slaví narozeniny) patří mezi nepřehlédnutelné tváře filmového plátna. A bohužel mají oba smůlu, pokud jde o velké...

Přehlížené pecky: Blok 99 - brutální vězeňské drama a životní role Vince Vaughna

Pokud si říkáte, že ani nevíte, kdy to bylo u nás v kinech, tak nebylo - štěstí měli akorát návštěvníci pražského Febiofestu, na kterém se film hrál 2x...

Přehlížené pecky: Poslední zůstává - když Bruce Willis ještě uměl tasit kolty

Dnes večer si můžete v televizi naladit gangsterku Poslední zůstává, ve které Bruce Willis střílí jako o život. Přestože jde o jeden z nejlepších zástupců...

Robert Zemeckis: Remake Návratu do budoucnosti? Jen přes mojí mrtvolu.

Že mají v Hollywoodu rádi remaky, o tom není třeba pochybovat. Pokud navazují na známou značku, prodávají se sami a mohou přinést studiu ohromné výdělky...

Přehlížené pecky: Berlin Calling, o drogách bez moralizování

Hvězda německé taneční scény Paul Kalkbrenner jako hlavní protagonista příběhu o DJovi Ickarovi, kterého sláva vynesla příliš vysoko na to, aby pád na dno...

Přehlížené pecky: Expres foto

Robin Williams v zapomenutém klenotu ukazuje, nakolik je přeceňovaným komediálním a nakolik podceňovaným dramatickým hercem.

Přehlížené pecky: Pád

S Pádem Tarsema Singha je to trochu složité. Už od úvodních titulek je vám jasné, že máte velkou šanci shlédnout kvalitní snímek. Působivá černobílá kamera...

Kupte si tenisky z Návratu do budoucnosti 2!

Ne, nejde o kachnu, jaká kdysi provázela jiný produkt z druhého Návratu – hoverboard. Legendární futuristické boty Martyho McFlye jdou do prodeje.

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: