Svět ho chválí, teď se konečně představí doma - Dům

Svět ho chválí, teď se konečně představí doma - Dům 4 obrázky v galerii
Málokterý český film se může pyšnit tak barvitou účastí na filmových festivalech jako drama Dům od režisérky Zuzany Liové. Úspěšné tažení napříč kinosály od Francie až po Izrael je o to překvapivější tím, že jde režisérčin debut. Komorní drama otce, dcery, dusivosti rodičovských snů a touhy se z nich vymanit bude moci český divák ocenit již tento podzim.

Na hromadu superlativů je hned nutno přihodit i herecké obsazení. Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká, Ester Geislerová a Judit Bárdos jsou hvězdy, které narozdíl od některých nebodají ostře do očí, ale o to příjemněji zahřejí. Krobot se koneckonců už dá považovat za štamgasta červených koberců (Cannes, Benátky) a ač v Čechách působí poměrně nenápadně, o to víc dokáže rozvířit filmařské vody v zahraničí.

Práce na domě pro dceru: pro někoho uspokojení, pro jiné peklo.

Podobně se dá charakterizovat i celý film, který stihl obrazit nespočet festivalů, včetně Cannes a Berlinale, aniž by doma vzbudil větší pozornost. Příběh se točí kolem umanutého otce Imricha (Krobot), který staví dům snů pro svou dospívající dceru Evu (Bárdos). To, co je pro jednoho završením nesplněných ambicí a plánů do života, je pro druhého zlatou klíckou. Eva šetří úspory, aby mohla po maturitě z rodného hnízda vylétnout a začít žít po svém z dosahu otcových názorů a vrtochů. Na parcele totiž stojí ještě další nedostavěný, chátrající dům kdysi určený pro Evinu starší sestru, která odmítla jít po vyšlapané cestě, za což ji Imrich ze svého života definitivně vymazal. Jeho mladší dcera se tak potají stýká se zbytkem rodiny a vydělává peníze stranou. Když naváže vztah se ženatým mužem, síť tajemství a výmluv se začne nenávratně trhat.

Judit Bárdos, představitelka prchající Evy.

„Dům je příběh o tom, že v životě často chceme dávat dary z lásky a nejsme si přitom schopni uvědomit a připustit možné následky svých činů. To pak může vést k rodinným tragédiím a generačním střetům," uvedla režisérka a scénáristka filmu, Zuzana Liová. „Podstatným rysem filmu je, že herci v něm vlastně ani nehrají, ale spíše existují, což je pro tento snímek naprosto nezbytné. To bylo nakonec i jedno hlavních kritérií při výběru hereckého obsazení,“ dodala k filmu Liová. 

Scénář k filmu vyhrál už v roce 2007 Cenu Krzysztofa Kieslowského  na mezinárodní scénáristické soutěži ScripTeast na festivalu v Cannes, letos byl na Berlinale uveden v sekci Forum určené pro debutující evropské filmaře a ochutnávkou pro české publikum bylo i letošní zařazení do výběru prestižního časopisu Variety v Karlových Varech. Plné porce se České republice dostane 20. října 2011, na kdy je naplánována distribuční premiéra.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články