8.8.2017, 16:00

Slavné propadáky: Ishtar

Dustin Hoffman dnes slaví kulatých 80 let. Během své kariéry si oblíbený herec uměl vybírat role a zpravidla se i vyhnout propadákům. V jednom případě to ale nevyšlo a jde o přímo legendární průšvih, o kterém koluje řada legend.

Ishtar vznikl v době, kdy hvězda Dustina Hoffmana zářila naplno a Warren Beatty stále platil za jistou záruku kvality. Ishtar byl navíc prvním projektem, jemuž se Beatty po šesti letech nečinnosti upsal. Svůj podíl na zájmu veřejnosti měla také masivní reklama a netradiční spojení špionážní komedie s muzikálem. Výsledek svou nezáživností a nekonzistencí zaskočil proto úplně všechny.

O natáčení Ishtaru koluje řada historek. V prvé řadě je třeba jmenovat pomstu. Studio Columbia prý Beattymu i Hoffmanovi dlužilo za předchozí kontrakty nemalé peníze a herci se rozhodli pomstít tím, že odvedou opravdu špatnou práci. Tomu by odpovídalo především zběsilé přehrávání Hoffmana, který nikdy předtím ani potom nepodal tak diskutabilní výkon. Na druhou stranu to příliš nejde dohromady s faktem, že Beatty snímek produkoval a zasloužil se o jeho vznik. Zaručené spory měla se studiem režisérka a autorka scénáře Elaine May. Ta zůstala uvedená v titulcích pouze proto, že v opačném případě jí studio hrozilo žalobou.

Samotné natáčení větší komedií než výsledný film

Ještě pikantnější jsou historky o problémech, které herci a režisérka údajně vyvolávali během natáčení. Každý si podle legend nějak přisadil: Beatty trval na vyhazovu svého velblouda pro „špatnou spolupráci“, Hoffman si vyžádal soukromé letadlo plné hraček pro své potomky a May hledala po pouštích zvlněné písečné kosy, aby je pak nechala za velké peníze pro film srovnat se zemí. May si vůbec s pouští nerozuměla – horko jí nedělalo dobře, všude cestovala s obřím slunečníkem, šátkem přes obličej a obřími brýlemi. Údajně vypadala jako stormtrooper z Hvězdných válek.

Historky mají nicméně i druhou stranu mince. Po premiéře filmu prý ještě několik let Hoffman s Beattym bojovali za to, že je film ve skutečnosti dobrý. Dle nich ublížila Ishtaru média. Ta se nimrala v problematickém natáčení, o nemž vypouštěl detaily sám šéf Columbia David Puttnam, který neměl příliš v lásce Beattyho ani Hoffmana. Vyberte si pravděpodobnější variantu.

Trailer:

Ať je na drbech cokoli (ne)pravdivého, fakta jsou následující: Ishtar měl mít rozpočet 27.5 milionů dolarů, problémy ho však vyhnaly na dvojnásobek. Původní kameraman Giuseppe Rotunno se nedokázal přizpůsobit natáčecím průtahům a musel být nahrazen Vittoriem Storarem. Natáčení v politicky nestabilním Maroku (producenti chtěli původně točit ve Státech, ale tehdejší partner studia Coca-Cola si natáčení v Maroku podmínil) bylo zdržováno zvěstmi, že chtějí palestinští teroristé unést Hoffmana. Řada lokací proto musela být pečlivě prohledána kvůli minám, než se mohlo vůbec natáčet.

Místo životní šance konec kariéry

Je též bez debat, že Elaine May svou vůdčí roli nezvládla. Ishtar byl pro ni prvním velkým filmem a přerostl ji. Paradoxem je, že režii dohodil May samotný Beatty, který ji znal z dřívějška a chtěl May dopřát „životní šanci“. Místo toho pohořela a ještě se s Beattym do krve rozhádala. Během natáčení jedné ze scén se May na Beattyho utrhla se slovy „Chceš to dobře? Tak si to natoč sám!“. Beatty věděl, že za takový výrok měla May okamžitě letět. Současně by ale nejspíš musel opravdu dotočit film sám a to se mu po všech problémech nechtělo.

Není žádným tajemstvím, že Ishtar při své premiéře naprosto vybouchl. Pravda, první víkend se dokázala vyhoupnout na vrchol žebříčku návštěvnosti. Pak šel ale strmě dolů a nedokázal vydělat ani čtvrtinu z 55 milionového rozpočtu. Studio Columbia si na filmu slušně vybrakovalo konto. A pokud jde o hodnocení filmu, na žádné „uzrání“ tu nedošlo. Ishtar je i po letech pořád stejně špatný.

Pokud byl Ishtar opravdu vzpourou proti studiu, lze vnímat výsledek jako dvojsečnou zbraň. Na jedné straně společnost skutečně utrpěla, na té druhé de facto skončila kariéra Beattyho i May (ta dokonce dala svou nezvládnutou režií vzniknout termínu „movie jail“, což je označení pro člověka, který se vůbec neměl ke kormidlu filmu dostat a už by nikdy neměl točit… což se May stalo). Jediný Hoffman dokázal tuhle nezáživnou pohromu ustát.

Stojí tedy Ishtar za pozornost? Leda, pokud se vyžíváte ve špatných a nudných filmech. V opačném případě se téhle podívané obloukem vyhněte.

-
-

Související články:

Slavné propadáky: Soudce Dredd - počátek konce hvězdné kariéry Sylvestera Stalloneho

Včera večer se televizí prohnal nechvalně proslulý Soudce Dredd, kterým si chtěl Sylvester Stallone v polovině devadesátých let znovu nakopnout kariéry...

Slavné propadáky: Wild Wild West - největší přešlap v kariéře Willa Smithe

Will Smith je uznávaný hitmaker, který dokáže i průměrnou látku proměnit ve zlato. Většinou. Existuje pár výjimek a jedna je pořádně velká – propadák Wild...

Slavné propadáky: Blade Runner - proč film svého času neuspěl u kritiky ani diváků?

Psal se rok 1982 a Ridley Scott společně s Harrisonem Fordem tvořili jeden z nejvýznamnějších filmů své kariéry. Tehdy to ale nikdo tímhle způsobem...

Slavné propadáky: Horizont události - mohlo jít o nástupce Vetřelce, kdyby film nezmrzačilo studio

V posledních letech není nouze o kvalitní horory. Pokud nějaký podžánr strachu strádá, že to vesmírný horor. Studia v ně moc nevěří a když už na nějaký...

Slavné propadáky: Hudson Hawk aneb Film, kterým chtěl Bruce Willis dokázat všechno

V roce 1991 šlo s rozpočtem 65 milionů dolarů o jeden z nejambicióznějších akčních filmů té doby. Bruce Willis mluvil o kombinaci Garyho Granta, Jamese...

Slavné propadáky: Metropolis - příběh průkopnické sci-fi, kterou si zamiloval Adolf Hitler

Německý němý velkofilm Metropolis režiséra Fritze Langa z roku 1927 patří k těm unikátním kouskům, které zásadním způsobem ovlivnily celkový vývoj...

Slavné propadáky: Tělo na tělo

Ptáte se, proč to dnes akční filmy nemají lehké? Jedním z těch důvodů je akčňák Tělo na tělo z roku 2002 s Antoniem Banderasem a Lucy Liu v hlavních rolích.

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: