14.1.2018, 16:30

Slavné propadáky: Vodní svět - nechvalně proslulý placák Kevina Costnera

Slavné propadáky: Vodní svět - nechvalně proslulý placák Kevina Costnera
Vodní svět (1995)

Kevinu Costnerovi stačily pouhé dva filmy k tomu, aby si nadobro zničil svou kariéru: ve Slavných propadácích již propraný The Postman - Posel budoucnosti a Vodní svět, který si dnes večer můžete naladit v televizi.

Prvotní myšlenkou bylo natočit velkolepý dobrodružný dětský film. Původní scénář Petera Radera vyprávěl o námořníkovi, jenž se plavil vodou zalitým světem, snažil se přežít a jako zesměšňující tajemství měl vášeň pro kreslení mořských koníků. Helena měla tři děti, kolem kterých by se příběh točil a Deacon byl opět hlavní záporák, namísto pirátského oblečku ale chodil oblečený jako král, seděl na trůnu a své podřízené trestal tím, že je fackoval mokrou rybou.

Vzhledem k plánovanému tahu na mladší publikum byl pro studio logickou volbou na post režie Robert Zemeckis. Ten měl s podobnými filmy bohaté zkušenosti. Zemeckis však režii odmítl a rozhodlo se o přepsání scénáře.

Trailer:

Změny jen k horšímu

K přepisování se přistoupilo podle hesla „má to být něco jako Šílený Max, akorát na vodě“. To se stalo jakýmsi zakletým přáním, z něhož vzešel příběh osamělého vlka, který se ve světě zaplaveném vodou postaví pirátům. Na scénáři se vystřídalo 6 pisálků, celkem vzniklo 36 verzí scénáře a ani jedna nebyla uspokojivá. Když byl na poslední chvíli povolán Joss Whedon, aby to celé nějak scenáristicky zachránil, prožil si dle svých slov sedm týdnů pekla.

Mohl za to pravděpodobně sám Costner, který si vzal film pod svá křídla a začal na něm pracovat způsobem, jako by šlo o jeho autorský počin. Na post režie povolal starého kamaráda Kevina Reynoldse, s nímž natočil příjemnou (nicméně komerčně neúspěšnou) komedii Fandango a hlavně megahit Robin Hood: Král zbojníků, který dodnes platí za nejúspěšnější příběh známého zbojníka.

To, co měla být pro studio v rámci spolupráce výhra, se přetavilo v hlavní noční můru. Costner se záhy po odstartování natáčení s Reynoldsem do krve pohádal o tom, jak by měl film vypadat. Kompromis Kevinové nenašli a jisté zdroje tvrdí, že znechucený Reynolds odkráčel z placu o pouhé dva týdny později, přičemž zbytek dotočil sám Costner. Po uvedení filmu v kinech Reynolds neskrýval nad natáčením rozpaky:„Kevin může hrát jedině ve filmu, který sám režíruje. Je to jediný způsob, jak může současně pracovat se svým oblíbeným hercem i režisérem“. Že nešlo o malé rozpory potvrzuje i ta skutečnost, že Kevinové od té doby na ničem dalším nespolupracovali.

Katastrofa na pravoboku

Studio bylo v koncích. Drahý projekt s x-krát předělávaným scénářem a k tomu naštvaný režisér, jehož hlavní hvězda vyhnala z placu. Již tak nákladný projekt navíc začal nabírat další rozpočtové dolary nejrůznějšími problémy - mořskou nemocí a bouří, která zničila drahé kulisy počínaje a odmítnutím složené hudby Marka Ishama konče. Rozpočet filmu se vyšplhal na závratných 175 milionů dolarů, což dělalo z Vodního světa do Titanicu Jamese Camerona nejdražší film, jaký kdy v Hollywoodu vznikl. Projekt částečně zaštítil i samotný Costner – investoval do filmu vlastních 22 milionů dolarů. Toho později nepochybně litoval.

Trailer #2:

Vodní svět si totiž nevedl v zámořských kinech vůbec dobře. Vydělal slabých 88 milionů dolarů, čímž se okamžitě zapsal mezi největší propadáky historie. Celosvětové tržby – 264 milionů dolarů - dojem o něco vylepšily, ale i tak to na zaplacení všech nákladů (nezapomínejme na propagaci) nestačilo. 

Vodní svět to prohrál prakticky na všech frontách. Krom jedné oscarové nominace za zvuk se „těšil“ vlažným recenzím, rozpačitým  reakcím publika a posměvačným přezdívkám Fishtar a Kevin´s Gate, což byly parafráze na dva slavné propadáky 80. let Ishtar a Heaven´s Gate.

Pro oba Keviny šlo o klíčovou chybu jejich kariéry. Costner si udělal první masivní hřebík do své kariéry (druhým a finálním byl Posel budoucnosti) a Reynolds již nikdy nedostal na film větší rozpočet. Na Vodním světě zkrátka tratili všichni a to včetně diváků, kterým film nenabídl, i přes masivní rozpočet, žádnou úchvatnou podívanou. Ukázkový příklad propadáku, u něhož si studio nedokázalo pohlídat ego hlavní hvězdy a doplatilo na to.

Je to jednoznačná škoda, neboť potenciál námětu je z filmu patrný, nelze mu upřít působivou výpravu, herecké nasazení a několik zručně natočených akčních scén. To vše jsme ale už viděli - a ve výrazně levnějších filmech.

-
-

Související články:

Slavné propadáky: Posel budoucnosti - adaptace románu, které se všichni vysmáli

Dnes večer si můžete v televizi naladit dystopickou sci-fi Posla budoucnosti z roku 1997 aka jeden z "dvou posledních hřebíků do rakve Kevina Costnera".

Highwaymen: Kevin Costner a Woody Harrelson se vydají po stopě Bonnie a Clydea

Filmový projekt Highwaymen vzniká v hlavách filmařů již tak dlouho, že v jednu dobu měli hlavní role ztvárnit Paul Newman a Robert Redford. Čas pokročil a...

Neúplatný osobní strážce, který se s vlky protančil k Oscarům. Nejlepší filmy Kevina Costnera

V kinech právě běží drama Velká hra (2017), v němž Kevin Costner hraje otce pohádkově zbohatnuvší Molly Bloom. Herci, producentovi a oscarovému režisérovi...

Recenze: Kevin Costner má 3 dny na zabití a hodlá je věnovat své dceři

Kevin Costner kdysi platit za jednu z nejzářivějších hvězd Hollywoodu. Poté natočil Posla budoucnosti a udělal tím za úspěšnou érou tlustou čáru. Nyní se...

Pohřbívá si Kevin Costner znovu kariéru?

V červenci oblétla svět zpráva o tom, že si Kevin Costner zahraje ve westernové novince Quentina Tarantina Django Unchained.

Kevin Costner zpátky u westernu

A nepůjde o žádné béčko. Costner je totiž dalším jménem, které přibylo k obsazení novinky Quentina Tarantina Django Unchained.

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rocky 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?
Do jaké bradavické koleje byste chtěli patřit?
 • Nebelvír
 • Mrzimor
 • Havraspár
 • Zmijozel
více k tématu:
Do jakých bradavických kolejí patřily postavy z Harryho Pottera? Možná vás to překvapí...

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: