13.10.2019, 10:00

Slavné propadáky: Vodní svět - nechvalně proslulý placák Kevina Costnera

Slavné propadáky: Vodní svět - nechvalně proslulý placák Kevina Costnera
Vodní svět | Foto: Universal Pictures

Kevinu Costnerovi stačily pouhé dva filmy k tomu, aby si nadobro zničil svou kariéru: ve Slavných propadácích již propraný The Postman - Posel budoucnosti a Vodní svět, který si dnes večer můžete naladit v televizi.

Vodní svět | Foto: Universal Pictures

Prvotní myšlenkou bylo natočit velkolepý dobrodružný dětský film. Původní scénář Petera Radera vyprávěl o námořníkovi, jenž se plavil vodou zalitým světem, snažil se přežít a jako zesměšňující tajemství měl vášeň pro kreslení mořských koníků. Helena měla tři děti, kolem kterých by se příběh točil a Deacon byl opět hlavní záporák, namísto pirátského oblečku ale chodil oblečený jako král, seděl na trůnu a své podřízené trestal tím, že je fackoval mokrou rybou.

Vzhledem k plánovanému tahu na mladší publikum byl pro studio logickou volbou na post režie Robert Zemeckis. Ten měl s podobnými filmy bohaté zkušenosti. Zemeckis však režii odmítl a rozhodlo se o přepsání scénáře.

Trailer:

Změny jen k horšímu

K přepisování se přistoupilo podle hesla „má to být něco jako Šílený Max, akorát na vodě“. To se stalo jakýmsi zakletým přáním, z něhož vzešel příběh osamělého vlka, který se ve světě zaplaveném vodou postaví pirátům. Na scénáři se vystřídalo 6 pisálků, celkem vzniklo 36 verzí scénáře a ani jedna nebyla uspokojivá. Když byl na poslední chvíli povolán Joss Whedon, aby to celé nějak scenáristicky zachránil, prožil si dle svých slov sedm týdnů pekla.

Vodní svět | Foto: Universal Pictures

Mohl za to pravděpodobně sám Costner, který si vzal film pod svá křídla a začal na něm pracovat způsobem, jako by šlo o jeho autorský počin. Na post režie povolal starého kamaráda Kevina Reynoldse, s nímž natočil příjemnou (nicméně komerčně neúspěšnou) komedii Fandango a hlavně megahit Robin Hood: Král zbojníků, který dodnes platí za nejúspěšnější příběh známého zbojníka.

To, co měla být pro studio v rámci spolupráce výhra, se přetavilo v hlavní noční můru. Costner se záhy po odstartování natáčení s Reynoldsem do krve pohádal o tom, jak by měl film vypadat. Kompromis Kevinové nenašli a jisté zdroje tvrdí, že znechucený Reynolds odkráčel z placu o pouhé dva týdny později, přičemž zbytek dotočil sám Costner. Po uvedení filmu v kinech Reynolds neskrýval nad natáčením rozpaky:„Kevin může hrát jedině ve filmu, který sám režíruje. Je to jediný způsob, jak může současně pracovat se svým oblíbeným hercem i režisérem“. Že nešlo o malé rozpory potvrzuje i ta skutečnost, že Kevinové od té doby na ničem dalším nespolupracovali.

Katastrofa na pravoboku

Vodní svět | Foto: Universal Pictures

Studio bylo v koncích. Drahý projekt s x-krát předělávaným scénářem a k tomu naštvaný režisér, jehož hlavní hvězda vyhnala z placu. Již tak nákladný projekt navíc začal nabírat další rozpočtové dolary nejrůznějšími problémy - mořskou nemocí a bouří, která zničila drahé kulisy počínaje a odmítnutím složené hudby Marka Ishama konče. Rozpočet filmu se vyšplhal na závratných 175 milionů dolarů, což dělalo z Vodního světa do Titanicu Jamese Camerona nejdražší film, jaký kdy v Hollywoodu vznikl. Projekt částečně zaštítil i samotný Costner – investoval do filmu vlastních 22 milionů dolarů. Toho později nepochybně litoval.

Trailer #2:

Vodní svět si totiž nevedl v zámořských kinech vůbec dobře. Vydělal slabých 88 milionů dolarů, čímž se okamžitě zapsal mezi největší propadáky historie. Celosvětové tržby – 264 milionů dolarů - dojem o něco vylepšily, ale i tak to na zaplacení všech nákladů (nezapomínejme na propagaci) nestačilo.

Vodní svět | Foto: Universal Pictures

Vodní svět to prohrál prakticky na všech frontách. Krom jedné oscarové nominace za zvuk se „těšil“ vlažným recenzím, rozpačitým reakcím publika a posměvačným přezdívkám Fishtar a Kevin´s Gate, což byly parafráze na dva slavné propadáky 80. let Ishtar a Heaven´s Gate.

Pro oba Keviny šlo o klíčovou chybu jejich kariéry. Costner si udělal první masivní hřebík do své kariéry (druhým a finálním byl Posel budoucnosti) a Reynolds již nikdy nedostal na film větší rozpočet. Na Vodním světě zkrátka tratili všichni a to včetně diváků, kterým film nenabídl, i přes masivní rozpočet, žádnou úchvatnou podívanou. Ukázkový příklad propadáku, u něhož si studio nedokázalo pohlídat ego hlavní hvězdy a doplatilo na to.

Je to jednoznačná škoda, neboť potenciál námětu je z filmu patrný, nelze mu upřít působivou výpravu, herecké nasazení a několik zručně natočených akčních scén. To vše jsme ale už viděli - a ve výrazně levnějších filmech.

-
-

Související články:

Slavné propadáky: Posel budoucnosti - adaptace románu, které se všichni vysmáli

Dnes večer si můžete v televizi naladit dystopickou sci-fi Posla budoucnosti z roku 1997 aka jeden z "posledních dvou hřebíků do rakve Kevina Costnera".

Neúplatný osobní strážce, který se s vlky protančil k Oscarům. Nejlepší filmy Kevina Costnera

Herci, producentovi a oscarovému režisérovi Costnerovi je dnes 64 let. Spolu s talentovaným Taylorem Sheridanem loni připravil westernovou mini-sérii...

Kevin Costner a Woody Harrelson stopují v novém film od Netflixu Bonnie a Clydea

Filmový projekt Highwaymen vzniká v hlavách filmařů již tak dlouho, že v jednu dobu měli hlavní role ztvárnit Paul Newman a Robert Redford. Čas pokročil a...

Recenze: Kevin Costner má 3 dny na zabití a hodlá je věnovat své dceři

Kevin Costner kdysi platit za jednu z nejzářivějších hvězd Hollywoodu. Poté natočil Posla budoucnosti a udělal tím za úspěšnou érou tlustou čáru. Nyní se...

Pohřbívá si Kevin Costner znovu kariéru?

V červenci oblétla svět zpráva o tom, že si Kevin Costner zahraje ve westernové novince Quentina Tarantina Django Unchained.

Kevin Costner zpátky u westernu

A nepůjde o žádné béčko. Costner je totiž dalším jménem, které přibylo k obsazení novinky Quentina Tarantina Django Unchained.

Ankety

Co se stane s filmem Posledním z Aporveru?
  • Film nikdy neuvidíme
  • Tvůrci film vydraží a někdo jiný dokončí

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: