Když i "rychlovka" potěší aneb Nejlepší filmové cameo role

Když i "rychlovka" potěší aneb Nejlepší filmové cameo role
Vybíjená | Foto: 2004 20th Century Fox Film Corporation
V posledních letech se cameo role hodně pojí s komiksovými filmy, kde si navzájem hostují superhrdinové, o jejichž účasti se až do premiéry neví. Tam je ale překvapení spíše minimální - vždy víme, že se nějaký krátký výstup odehraje. Jen hádáme, kdo ze sestavy nastoupí. Pořádné cameo role mají být jako blesk z čistého nebe.

Předně je třeba říct, že samotná definice cameo role je velmi ošemetná.

Původně byl cameem myšlen několikavteřinový výstup známé osobnosti, která nebyla předem filmaři ohlášena, nebyla uvedena v závěrečných titulcích, často hrála sama sebe či nějakou svou známou roli a která měla ve filmu maximálně několik vět. Dnes už má cameo trošičku chaotičtější obrysy a nemohou za to jen diváci, ale i novináři a samotní filmaři. Za cameo role totiž platí i účinkování Toma Cruise v Tropické bouři, či účast Billa Murrayho v Zombielandu. Pravda, obojí má určitý logický základ v tom, že nešlo o předem ohlášené role, ale jejich rozsah je příliš velký na to, abychom mohli mluvit o klasickém cameu. V našem článku nabízíme „kratší“ zářezy, tedy camea, které více odpovídají původní definici. Schválně, kolik z nich znáte:

Poznámka: Scény jsou řazeny abecedně. Nechceme nikomu nadržovat:)

Austin Powers: Goldmember (2002)

Samo o sobě spíše jen lehce nadprůměrná komediální podívaná má bez debat jednu z herecky nejnabušenějších úvodních scén vůbec, pokud mluvíme o poměru hvězdných celebrit na jednu minutu. I kdyby byl zbytek filmu to nejhorší ve filmové historii, úvodní scénu je třeba milovat a citovat:

Maverick (1994)

Všichni známe Smrtonosnou zbraň. Klíčovým prvkem pro tuhle akční sérii jsou tři lidé – herci Mel Gibson a Danny Glover a režisér Richard Donner. Když se Donner s Gibsonem sešli u westernu Maverick, přišlo jim líto, že starý dobrý parťák Glover chybí. A tak mu ve filmu vyšetřili malý prostor:

Nabitá zbraň 1 / Loaded Weapon 1 (1993)

Na začátku 90. let žili (nejen) američtí diváci dvěma akčními sériemi – Smrtonosnou pastí Bruce Willise a Smrtonosnou zbraní Mela Gibsona. Když se rozhodlo o parodii druhého jmenovaného, přišlo tvůrcům logické, aby v čestné miniroličce pozvali na plac i Johna McClanea. A tady je výsledek:

Vesmírná tělesa / Spaceballs (1987)

John Hurt za svou kariéru hrál v nejednom dobrém filmu (viz třeba adaptace kultovní knihy 1984). Přesto bude jeho tvář navěky spojena s výstupem v kultovním Vetřelci (1979) Ridleyho Scotta, kde byl Hurt smutným nositelem prvního aliena. V roce 1987 dostal Hurt jedinečnou šanci si roli zopakovat:

Vítejte v džungli / Welcome to Jungle (2003)

Dnes již legendární moment, v němž Arnold Schwarzenegger předá „akční žezlo“ Rockovi, vznikl náhodou. Cameo se natáčelo ve stejný den, kdy Arnie vystupoval jako Terminátor v klipu pro Super Bowl. Arnie se přišel na natáčení "Džungle" podívat, slovo dalo slovo a výsledkem je tahle scéna:

Vřískot 3 / Scream 3 (2000)

Vřískot 3 se - jemně řečeno - tak úplně nepovedl (a vyvstává to o to víc, o co lepší je vynikající čtvrtý díl). Přesto mu nelze upřít několik dobrých nápadů a momentů. Jako třeba ten, kdy se na scénu připletou Jay a mlčenlivý Bob:

Vybíjená / Dodgeball: A True Underdog Story (2004)

Ano, Vybíjená má mimo jiné Davida Hasselhoffa. Ale i on musí ustoupit před legendou, která má na svém kontě největší počet vtipů o své vlastní osobě. Přesně tak, vážení, na čase je cameo jedinečného Chucka Norrise. Ostatně, když je třeba rozhodnout o vítězi, kdo jiný by mohl pomoci než Chuck!:

Waynův svět 2 / Wayne's World 2 (1993)

Ještě než Mike Meyers ukecal plejádu hvězd k účasti v Powersovi, získal pro pokračování úspěšného Waynova světa Roberta Patricka, který má na svém kontě jedinou kultovní roli. A proto si ji zcela logicky zahrál i v tomhle filmu:

Zprávy TV Onion / The Onion Movie (2008)

Steven Seagal vždy tak trochu bruslil na hraně akčního herce, u něhož jde respekt ruku v ruce posměchem (ostatně, zkuste brát vážně kariéru chlapa, který sice umí zlomit ruce 20 lidem najednou, ale v každém filmu má temnou minulost a roztomilý maličký cop). Aby fanouškům Steven dokázal, že se zas tak vážně nebere, vzal miniroličku v komedii Zprávy TV Onion. A je cool!:

Žhavé výstřely 2 / Hot Shots! Part Deux (1993)

Žhavé výstřely 2 vznikly v době, kdy americká škola udávala žánru parodie tempo a chápala ho lépe, než kdokoli jiný. Ozdobou série byl Charlie Sheen, přičemž dvojka Výstřelů si vzala na paškál sérii Rambo a Vietnam. No a vzhledem k tomu, že si Sheenův otec Martin zahrál hlavní roli v Apokalypse, následující setkání se přímo nabízelo (přičemž má extra body za hlášku!):

A nakonec malý bonus v podobě sestřihu "cameo stálice" Stana Leeho, který si zahrál skoro ve všech adaptacích svých komiksů. A že jich není málo!

Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články