2.6.2011, 19:00

Recenze: Pařba v Bangkoku je slušné vystřízlivění

Pokračování jedné z nejlépe hodnocených komedií roku 2009 konečně přichází do kin. Naváže na dobrou pověst jedničky, nebo se utopí v moři průměru?

Každý někdy nejspíš prožil okamžik, kdy se probudil v polorozbořeném místě s bandou přátel, aniž by kdo tušil, co ke spoušti vedlo. Takové akce bývají zpravidla nejvděčnější. Todd Phillips si to uvědomil a za pomoci několika dalších scenáristů na téhle myšlence vystavěl Pařbu ve Vegas, komedii natřískanou slovními i vizuálními gagy, které byly natolik dobré a zpravidla uvěřitelné, že se u snímku dokázali skvěle pobavit i zapřisáhlí abstinenti. To bylo myslím největší vítězství prvního filmu.

Teaser:

Dvojka vstupuje do obdobného písečku. Tentokrát se žení Stu, přičemž si pár dnů před svatbou odskočí pařmeni na pláž. No a příští ráno jsou v Bangkoku a bratra nevěsty, který s nimi na kalbičku vyrazil, postrádají. Co ale mají je malá opička (doslova), prst ztraceného v láhvi a obří okno, které jim brání v tom, aby bratříčka našli a úspěšně se vrátili domů. Boj s časem začíná.

První Pařba slavila úspěch ze dvou důvodů – obsahovala kvantum nápadů, často očividně vycházejících z osobních zkušeností (nebo prověřených historek) a měla jistou míru uvěřitelnosti, takže ať už se ve filmu dělo cokoli šíleného, v zásadě neměl divák problém s tím to akceptovat (dokonce i tygr prošel). Ve dvojce není o nápady nouze a u většiny z nich si dokážu velmi dobře představit, jak se někdo bavil s jejich vymýšlením. S uvěřitelností už je to horší. Tvůrci příliš okatě tlačí na pilu, aby scény byly vtipné, čímž jim ubírají na spontánnosti i funkčnosti.

Částečně se potvrzují obavy, že se koncept prvním dílem vyčerpal. Jeho svěžest z nastoleného problému je nenávratně pryč. Pachuť louhování použitého čajového pytlíku je patrná v dobré polovině scén a většinu času se bohužel odráží i na postavách. Především Alan, král většiny gagů v jedničce, je tentokrát „jen kretén“ a málokdy opravdu pořádně zaperlí (ale scéna s kotvou je geniální, to zas ne, že ne).

Trailer:

Pokud bylo Vegas esencí spontáního humoru a čiré energie, Bangkok je (podobně jako Phillipsovo Na doraz) afektovaně neupřímným a utahaným filmem. Vtipy nechybí, herci se ve svých partech opravdu snaží, ale výsledek je jakýmsi nuceným divadlem (k naprosté umělosti tu chybí akorát přidaný televizní smích). Není to vyložená nuda ani film, který by nutně pohoršil. Na rozdíl od jedničky si z něj ale odnesete hlavně finální fotografickou koláž, která je opět famózní. Zbytek je ničím zajímavá hrubozrnnější komedie.

Možná by napříště bylo lepší, kdyby se Phillips a spol. zaměřili na samotnou pařbu a ne až na její následky. Oken už, zdá se, bylo dost.

Hodnocení: 55%

P.S. Kdysi ohlášené cameo Liama Neesona ve filmu není. Původně měl hrát tatéra, kterého měl ještě původněji hrát Mel Gibson (s tím ale nechtěl štáb po telefonních excesech spolupracovat). Z určitých důvodů ho nakonec hraje Nick Cassavetes, což je režisér a zřejmě jediný člověk v Hollywoodu, jehož tvář neřekne nic nikomu na žádném ze známých kontinentů. Škoda.

P.P.S. Nejsem si jistý, kdo dělal české titulky Pařby v Bangkoku, ale čas od času jsem z nich měl dojem, že buď překladatel nevěděl, o čem se postavy baví, nebo měl sám během překladu pořádnou kocovinu.

-
-

Související články:

Trailer: Pařba v Thajsku se svérázným průvodcem Macaulayem Culkinem?

Thajsko je země zaslíbená exotickým radovánkám. Může zde ale člověk dojít prozření a osobnostní změně? Na to se pokusí najít odpověď komediální drama...

Proč Zach Galifianakis zakázal Pařbu v Bangkoku vlastní matce?

Komik s nejgeniálnějším příjmením na světě (uznejte, že je tak šílené komplikované, až ho nelze nemilovat) u rodinného stolu pařební sérii dvakrát neprosazuje.

Neuvěříte, kolik si denně vydělá chlap, co se vydává za Alana z Pařby ve Vegas

Tu postavu jsme si okamžitě zamilovali všichni. Alan je sice idiot a když přijde nějaký průšvih, obvykle v tom má prsty, bez něj by ale pařící trilogie...

Vrátí se Vlčí smečka v Pařbě na čtvrtou?

Když v roce 2009 vyšla Pařba ve Vegas, šlo o senzaci. Film zbořil celosvětové žebříčky a vydělal téměř půl miliardy. A to stál pouhých 35 milionů.

Recenze: Pařba o Vánocích - nejpříjemnější letošní filmové překvapení

Než začnu vysvětlovat, že Pařba o Vánocích je o pařbě o Vánocích, dvě důležitá upozornění, abyste vůbec četli (nebo nečetli) dál:

33. týden-kinopremiéry: Linův Star Trek, Phillipsovi Týpci a Troškova Strašidla

Do kin tentokrát míří pouhé tři novinky, ale co film, to dílo budící emoce a diskusi. Fanoušci sci-fi žánru se vydají spolu s nejnovějším Star Trekem: Do...

22. týden-kinopremiéry: Průměrná pařba, průměrný animák, umění, vězení a zima

Do kin míří čtveřice premiér. Nebude chybět Pařba na třetí (2013), animovaná pohádka Království lesních strážců (2013), tuzemský dokument Vězení umění...

Recenze: Pařba na třetí - Vlčí smečka tentokrát neřeší kocovinu, ale únos

Poprvé se zbořili ve Vegas. Podruhé vymetli Bangkok. Nyní se obě akce vrátí jako dobře mířený bumerang a vezmou naše hrdiny na třetí, nejepičtější výlet...

Třetí Pařba má konečně plakát, první šílenou upoutávku a český název

Ať jde o odvázanou a svěží rozlučku se svobodou ve Vegas, nebo (i když slabší) neplánovanou oslavu svatby v Bangkoku či klišoidnější, na teenagery zaměřený...

Vlčí smečka se vrací: První obrázky z finální Pařby v Tijuaně

Tentokrát žádná svatba, žádná rozlučka se svobodou. Co by se mohlo zvrhnout? No, s touhle partičkou... cokoli! Natáčí druhého pokračování oblíbené Pařby ve...

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: