Slavné propadáky: Wild Wild West - největší přešlap v kariéře Willa Smithe

Slavné propadáky: Wild Wild West - největší přešlap v kariéře Willa Smithe 8 obrázků v galerii
Wild Wild West | Foto: Warner Bros.
Will Smith je uznávaný hitmaker, který dokáže i průměrnou látku proměnit ve zlato. Většinou. Existuje pár výjimek a jedna je pořádně velká – propadák Wild Wild West z roku 1999, který si dnes večer můžete pustit v televizi.

Hraní si se žánry se může i nemusí vyplatit. Kultovní seriál Firefly (dodnes dost možná nejlépe hodnocený sci-fi seriál vůbec) nezvykle spojil sci-fi a westernové prvky a fungovalo to nad očekávání skvěle. Akční komedie z roku 1999 Wild Wild West naopak zkombinovala steampunk (subžánr sci-fi zaměřený na technologii a páru) s westernem, přičemž režisér Barry Sonnenfeld a herec Will Smith se chtěli svét na úspěchu společného počinu Muži v černém (1997) a stvořit další hit.

Na papíře ta myšlenka celkem fungovala. Hláškující hrdina s hvězdnou tváří se dá dohromady s lehce střeleným vynálezcem a společně vyrazí proti podstatně šílenějšímu generálovi. V té zápletce se dalo pracovat prakticky s čímkoli. Navíc šlo o ověřený model – námět vycházel ze stejnojmenného seriálu z 60 let. Bohužel, ono „s čímkoli“ se stalo filmu osudným.

Trailer:

Jakoby samotní tvůrci nevěděli, jaký žánr točit. A tak využili všechny. Sezením na více židlích připomíná Wild Wild West jiný slavný propadák, Hudson Hawka (1991) Bruce Willise - prolínání různých filmových žánrů a vypravěčských technik způsobuje, že prakticky nelze snímek někam zařadit. Na jedné straně se tváří jako western, na druhé jako sci-fi, na třetí jako parodie toho všeho, na čtvrté atakuje žánr akční komedie, pak přijde groteska atd.. Jde de facto o několik různých filmů sešitých dohromady.

Již během natáčení vznikly první komplikace. Vzhledem k televizní předloze se vyloženě nabízelo cameo Roberta Conrada, jenž v seriálu ztvárnil hlavní roli. Conrad však po přečtení scénáře odmítl s tím, že je to opravdu blbě napsané a postupem času jeho averze v projekt přerostla téměř v nenávist. Po prvních testovacích projekcích si přisadilo publikum, které nechápalo, zdali viděný snímek byl či nebyl komedií. Studio ve snaze o záchranu dotočilo komediální scény. Nepomohlo to.

Když snímek dorazil do kin, zavládlo trapné ticho. Blockbusterový potenciál se na celovečerní ploše vymkl kontrole, těkal všemi směry, unavoval diváky svou neuspořádaností a šel velmi rychle v žebříčku návštěvnosti ke dnu.

Dějovou přeplácanost a celkový dojem „šití horkou jehlou“ lze vysvětlit (dnes již legendární) historkou Kevina Smithe, uvedenou na jednom z jeho seminářů. Smith byl někdy letech 1996/97 kontaktován studiem Warner Bros. kvůli oživení supermanovské značky. Smith měl projekt scenáristicky uvést v život, přičemž pracoval pod vedením producenta Jona Peterse. Peterse v zásadě postava Supermana nezajímala (a vlastně jí ani moc neznal). Důležité pro něj bylo následující: Superman nesmí mít svůj typický oblek, nesmí létat a hlavně, musí na konci bojovat s obřím mechanickým pavoukem. Kevin Smith měl pocit, že tu jde hlavně o pavouka a byl proto rád, že z projektu nakonec sešlo. Na dohru došlo následující léto, kdy vstoupilo do kin Petersem produkované Wild Wild West, na jehož konci hrdinové bojují - ano - s obřím pavoukem. Náhodička, že?

Z toho se dá lehce odhadnout, že Peters měl zřejmě nemalý (chaotický) vliv i na natáčení Wild Wild West a nejspíš mu šlo (opět) hlavně o pavouka.

Hudební video:

Snímek si z celosvětových pokladen odnesl čtvrt miliardy. To, pravda, není zanedbatelná částka. Skoro tu samou sumu ale i s propagací stál.

Dodnes jde o nejprůšvihovější Smithovku, současně se ale sluší dodat, že kdyby každý „průser“ slavných herců vypadal takhle, byl by na tom Hollywood ještě docela dobře. Will Smith a Kevin Kline si coby parťáci docela sedli, Kenneth Branagh si postavu záporáka vychutnal a Barry Sonnenfeld se v rámci režie snažil, jak mohl. Nejedna scéna funguje opravdu výborně. Jen to vůbec nefunguje jako celek. Co nezpůsobí jeden obří pavouk…

P.S. Aby Smith mohl ve Wild Wild West hrát, odmítl roli Nea v Matrixu (1999). Hádáte správně – dodnes to považuje za největší omyl své kariéry.

Ankety
Přáli byste si prodej nové bondovky streamovacím službám?
Ano
Ne, chci film vidět v kině!
Je mi to jedno, Bond mě nezajímá
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist