10.4.2011, 12:05

Recenze: Láska a jiné závislosti

Jake Gyllenhaal je proutník a balič, který se (v roce 1996) rozhodne stát prodejcem léků na podporu erekce (včetně tehdy čerstvě vynalezené Viagry). Má v tomto oboru úspěch, protože dokáže dobře ukecávat lidi. Dál balí holky a dámy, až jednoho dne sbalí Anne Hathawayovou.

Nejdřív jde jenom o sex, ale pak se z toho stane něco vážnějšího. Mnohem vážnějšího, protože Anne má počínajícího Parkinsona a nechce nikomu kazit život svými neodvratně se blížícími problémy...

Edward Zwick natočil například Legendu o vášni, která se mi takovým sladkobolně přehnaně červonoknihovnovým způsobem dost líbila. Jediný další jeho film s romantickými elementy, který jsem viděl, byl Poslední samuraj, a i ten byl především červená knihovna (jeho televizní počiny jsem neviděl).

Tudíž mě velice příjemně překvapilo, jak kvalitní, chytrý a "realistický" je tenhle film, na který jsem se původně ani nechtěl dívat!

Trailer:

Především, i když jsou v něm postavy a scénky, které bychom očekávali u teenagerské milostné komedie (nerdovitý tlustý vtipný spolubydlící, který by chtěl souložit, hahaha), naprostá většina filmu je DOSPĚLÁ, tzn. asi tak pro diváky od 25 let nahoru. Ve filmu jsou vtipné scény, ale jsou většinou vtipné proto, že jejich hrdinové mají smysl pro humor (i tváří v tvář tragédii), nikoliv proto, že jde o idioty vmanimpulované do vtipné situace.

Oceňuji i to, že ve filmu nejsou vyloženě slzopudné scény a nedočkáme se například nějakých záběrů na stárnoucí umírající Hathawayovou, jak bojuje s třasem končetin. Zato se dočkáme poměrně hodně odvážných (ale pořád vkusných) záběrů na její nahé tělo, což je příjemný bonus.

Tenhle film se prostě vzácně podařil. Od scénáře, přes vynikající a uvěřitelné herecké výkony, až po režii a všechny technické aspekty produkce. Je to sice "jenom romantická komedie (s troškou tragédie, ale opravdu jen s troškou) a nebudete se při ní válet smíchy po zemi jako u dílek Juda Apatowa, ale stojí za to, pokud máte na něco podobného náladu (je to spíš romantika než komedie). S takovouhle holkou bych chtěl chodit (a samozřejmě i souložit, o tom žádná).

Vzpomněl jsem si na devět let starý Gyllenhaalův film Půlnoční míle, který vyprávěl o lásce, smutku a souvisejících věcech s podobnou chytrostí a nadhledem.

Hodnocení: 80%

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.

Související články:

Recenze: Zdrojový kód

Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) je vojenský pilot někde na středním východě a najednou se probudí v kupé vlaku v USA. Nejen to, ale hovoří na něj neznámá...

Recenze: Odnikud někam

Nejnovější film Sofie Coppolové je o hollywoodské superhvězdě (Stephen Dorff), která je superslavná, superbohatá a postrádá smysl života.

Ze Sibiře se dá prchnout jedině v kině...

Které filmy zaujaly diváky v českých kinech minulý víkend? Porazí Hanna a Arthur zajíce Hopa? A vědí ve Švédsku kolik je na světě brusinek?

Policejní drama Jakea Gyllenhaala

Talentovaný herec si konečně ozkouší i kriminalistiku...

Anne Hathaway zachraňuje Gyllenhaala

I mimo plátno mohou herci občas "skočit kulce do cesty"...

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: