České nebe Ladislava Smoljaka

České nebe Ladislava Smoljaka
Nemohl jsem z něj spustit oči. Pohublý, propadlé tváře, ale přesný - v intonaci, gestu i pohybu. Schválně jsem se na něj díval při pravidelných rozcvičkách, se kterými na pódium vtrhával Miroslav Tyrš, ale neulevoval si ani v nejmenším. A herecký fórek, kterým čelil nečekanému návratu maršála Radeckého, patřil onoho večera k těm vůbec nejvydařenějším.

Říká se, že vidět tutéž cimrmanovskou hru s Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem, představuje dva zcela rozdílné zážitky. Zatímco Zdeněk Svěrák, herecky bezpochyby nejzkušenější ze všem cimrmanologů, má tendenci do toho víc „šlapat“, Ladislav Smoljak zastával střídmější projev, v němž není hvězd ani přihrávačů.

V botách na vysokém podpatku, bílých punčochách, oblepen bílým vousem a s parukou na hlavě hrál jakoby nic, ačkoliv se evidentně necítil nejlépe a musel hospodařit s dechem. Aplaus na konci patřil do značné míry především jemu.

Bylo 25. května 2010, Cimrmani na Žižkově hráli České nebe a bylo to předposlední představení Ladislava Smoljaka v jeho životě. Zemřel 6. června v kladenské nemocnici.

Ankety
Který filmový padouch je podle vás nejlepší?
Calvera
Darth Vader
Frank
Hannibal Lecter
Hans Gruber
Hans Landa
John Doe
Joker
Mildred Ratchedová
T-1000
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist