Zemřel Ladislav Smoljak

Zemřel Ladislav Smoljak 6 obrázků v galerii
V neděli 6. června 2010 nad ránem zemřel v kladenské nemocnici režisér, scenárista, herec a cimrmanolog Ladislav Smoljak. Bylo mu 78 let.

Po absolutoriu Vysoké školy pedagogické pracoval jako asistent na fakultě jaderné fyziky a jako učitel fyziky a matematiky v Brandýse nad Labem. Po třech letech učitelování se stal externím redaktorem Kultury a v letech 1961-1963 vedl kulturní rubriku Mladého světa.

V polovině 60. let se spojil se svým někdejším spolužákem z vysoké školy Zdeňkem Svěrákem, který se tehdy již věnoval literární tvorbě. Při přípravě zábavného rozhlasového pořadu Vinárna U pavouka se zrodila fiktivní postava po všech stránkách geniálního Čecha Járy Cimrmana. Díky iniciativě Jiřího Šebánka a pomoci dalších cimrmanologů se tato postava v roce 1967 dostala i na divadelní prkna. Divadlo Járy Cimrmana vystřídalo řadu scén (Malostranská beseda, Reduta, Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Bráníku...), v současnosti soubor působí v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Ladislav Smoljak tu ještě koncem května navzdory bolestem a výrazným dechovým potížím vystupoval v roli Jana Amose Komenského v patnácté cimrmanovské hře České nebe. Zdeněk Svěrák, hercův dlouholetý kolega a přítel, to pro agenturu ČTK komentoval slovy: "A pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali."

V roce 1974 se Smoljak se Svěrákem začali věnovat i filmu. Scénář Vraždy v salónním kupé se ovšem na Barrandově nelíbil, shlédavali ho staromilským. Na plátna kin se tak jako první dostal jejich scénář k filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! s Luďkem Sobotu a Martou Vančurovou v hlavních rolí. Vraždu v salónním kupé zfilmoval až v polovině 80. let samotný Smoljak pod názvem Rozpuštěný a vypuštěný.

Dvojice Smoljak - Svěrák napsala v 70. letech scénáře k řadě dalších úspěšných filmů - "Marečku, podejte mi pero!", Na samotě u lesa či Kulový blesk, který byl zároveň Smoljakovým režijním debutem (svým jménem Smoljaka tehdy zaštítil režisér Zdeněk Podskalský). Následovaly další snímky už režírované Smoljakem: Vrchní, prchni, Jára Cimrman, ležící, spící, Nejistá sezóna...

V roce 1989 patřil mezi první, kteří podpořili studentskou stávku. I v pozdějších letech se aktivně účastnil společenského dění, vyjadřoval se k aktuálním politickým problémům. Zdeněk Svěrák se novinářům svěřil, že když byl za ním naposledy, Smoljak mu řekl, že zažil v posledních dnech dvě velké radosti - vítězství hokejového týmu na mistrovství světa a výsledek parlamentních voleb.

Brzy na našich stránkách přineseme Smoljakovu vzpomínku na jeho zřejmě nejlepší film Vrchní, prchni.

Ankety
Který filmový padouch je podle vás nejlepší?
Calvera
Darth Vader
Frank
Hannibal Lecter
Hans Gruber
Hans Landa
John Doe
Joker
Mildred Ratchedová
T-1000
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist