28.4.2010, 16:21

Slováci si vybrali Pokoj v duši a Slepé lásky

V úterý večer byly v historické budově Slovenského národního divadla předány ceny Slnko v sieti, tamější obdoby Českých lvů. Stalo se tak vůbec poprvé v historii v přímém televizním přenosu. Nejvíc ocenění - po pěti - posbíraly snímky Pokoj v duši a Slepé lásky. Jednu z cen získala i Češka Jaroslava Pecharová za návrhy kostýmů k filmu Báthory.

Film Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka, na kterém se podílela i řada českých tvůrců (mj. scenárista Jiří Křižan a herci Jaromír Hanzlík a Jan Vondráček)  zvítězil v kategorii nejlepší hraný film, přičemž ceny dále získali: Atilla Mokos za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Roman Luknár za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Helena Krajčiová za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Martin Štrba za nejlepší kameru.

Slepé lásky Juraje Lehotského získaly ceny za nejlepší režii, nejlepší dokumentární film, nejlepší scénář (Juraj Lehotský, Marek Leščák), nejlepší zvuk (František Krähenbiel) a nejlepší střih (opět František Krähenbiel).

Třikrát se radovali tvůrci rozsáhlého koprodukčního projektu Báthory: Anna Frielová získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, Juraj Jakubisko za nejlepší výtvarný počin a Jaroslava Pecharová za nejlepší návrhy kostýmů.

Snímek Nedodržený slib českého režiséra Jiřího Chlumského, v němž ztvárnil jednu z hlavních rolí Ondřej Vetchý, obdržel jedno Slnko v sieti za nejlepší hudbu. Její autor Michal Novinski se podílel nejen na hudbě k seriálu Kriminálka Anděl, ale komponoval hudbu i pro novinku Jana Svěráka Kuky se vrací.

Nejlepší zahraničním snímkem slovenští akademici prohlásili rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny režiséra Cristiana Mungia, přičemž mezi trojicí nominovaných byl i česko-polský film Petra Zelenky Karamazovi. Cenu za nejlepší debut pro tvůrce do 35 let získala Mira Fornay za koprodukční snímek Lištičky, na němž se rovněž kromě jiných podílela i česká strana.

Z ceny za Výjimečný přinos slovenské kinematografii se od letoška těší herec Ladislav Chudík a dramaturg Albert Marenčin.

Vznik slovenských cen Slnko v sieti iniciovala Slovenská filmová a televizní akademie v roce 2004 s úmyslem standardizovat situaci v tamější kinematigrafii. Národní filmová cena se uděluje jako bienále, protože na Slovensku vzniká menší počet filmů a orgánizátoři chtěji ceny udělovat jen za opravdu kvalitní a mimořádné počiny. Název si ceny vypůjčily od slavného stejnojemnného filmu Štefana Uhra.

Letos akademici vybírali z 16 celovečerních hraných filmů, 15 celovečerních dokumentů, 5 krátkých hraných a 12 animovaných snímků, které u našich východních sousedů vznikly v letech 2008 a 2009.

Podrobnosti na www.slnkovsieti.sk.

-
-

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: