15.5.2019, 18:00

Dnes v televizi: Čtyři úmrtí versus jeden anglický král

Dnes v televizi: Čtyři úmrtí versus jeden anglický král
Obsluhoval jsem anglického krále (2006) | Foto: Bioscop

Hvězdná jména, emoce, podvody, omluvy, právní tahanice, několik úmrtí... To všechno provázelo víc než dvacetiletou snahu českých filmařů natočit bestseller Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále, který dnes uvádí televize Nova.

1986 - První opravdu doložitelná zmínka o tom, že se pracuje na filmové adaptaci zřejmě nejlepší knihy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Vedoucí 1. dramaturgické skupiny na Barrandově Jiří Blažek oznamuje, že režisérem filmu bude Karel Kachyňa.

Květen 1990 - Filmové studio Barrandov kupuje filmová práva na Hrabalův román. Opční právo má na čtyři roky.

Leden 1993 - Barrandov je privatizován společností AB Barrandov, nicméně práva na Anglického krále nejsou z rozhodnutí ministerstva kultury součástí privatizace.

Prosinec 1993 - Hrabal prodává filmová práva rovným dílem společnostem Perathon Film (producent Joseph Vilsmaier) a Studiu Sirotek (Jiří Sirotek). O rok později Perathon Film prodává svůj podíl Sirotkovi. Režisérem filmu má být Karel Kachyňa, scenáristou Václav Nývlt, jehož podpis najdeme mj. pod Ostře sledovanými vlaky.

Duben 1995 - Sirotek podepisuje s Hrabalem dodatek k původní smlouvě, který mu umožňuje volný výběr scenáristy i režiséra.

Červen 1995 - Sirotek oslovuje ke spolupráci Jiřího Menzela. Ten svůj vstup do projektu podmiňuje souhlasem Kachyni, ten je však proti, proto Menzel od projektu odstupuje.

Prosinec 1995 - Kachyňa znovu kupuje od Hrabala práva na Anglického krále. Ve smlouvě se praví, že Hrabal "neuzavřel a neuzavře" žádnou podobnou smlouvu s někým dalším. Režisér spojuje své síly se společnostmi Fronda Film (Jiří Pomeje) a Whisconti (Pavel Melounek, David Prudký). Opční právo mají na pět let.

Leden 1996 - Jiří Menzel se domnívá, že Kachyňa o látku ve skutečnosti nestojí, protože točí jiné filmy a seriály, a podepisuje s producentem Sirotkem smlouvu na scénář a režii Anglického krále. Vzápětí poté Kachyňa veřejně oznamuje svůj prosincový obchod. Menzel se setkává s Hrabalem a ten podpis pod smlouvou pro Kachyňu a společnosti Fronda Film a Whisconti odvolává. Právníci se přetahují, na čí straně je právo.

Červen 1996 - Sirotek spojuje síly s televizí Nova. Přípravné práce na filmu mají začít od dubna 1997.

Únor 1997 - Po pádu z okna nemocnice umírá Bohumil Hrabal.

Červen 1997 - Menzel vydává tiskové prohlášení, v němž Sirotka obviňuje ze lží, podvodu a nemravného chování. Práva, která Menzel pro Sirotka získal od Hrabala za 50 tisíc korun, Sirotek prodal Nově za 4,5 milionu Kč. Nova chce vedle filmu točit i seriál, což je pro Menzela nepřijatelné. Od projektu odstupuje a veřejně se omlouvá Kachyňovi.

Říjen 1997 - Objevují se zprávy, že se chystá spojení obou konkurenčních projektů.

Listopad 1997 - Sňatek z rozumu se odkládá. Pro látku se hledá nový režisér.

Červen 1998 - Poprvé se v souvislosti s Anglickým králem zmiňuje jméno Jana Svěráka.

Červenec 1998 - Menzel sešvihal Sirotka na festivalu v Karlových Varech proutkem.

Srpen 1999 - Umírá Václav Nývlt. Vladimír Železný odchází s "novou" Novou na Barrandov, práva na Anglického krále zůstávají společnosti ČNTS.

Leden 2000 - Práva kupuje od společnosti ČNTS producent Rudolf Biermann.

Březen 2000 - V tisku se objevuje informace, že Anglického krále se ujme scenáristicko-režijní tandem Petr Jarchovský - Jan Hřebejk. Jan Svěrák to komentuje slovy: "Přeji kolegům hodně úspěchů, ta látka je prokletá."

Únor 2004 - Scenárista Evžen Gogela se dostal se svojí adaptací Anglického krále mezi pět nejlepších scénářů v soutěži o Cenu Sazky. Biermann protestuje u organizátorů, neboť vlastníkem práv je on, a Gogela je nucen ze soutěže odstoupit.

Březen 2004 - Umírá Karel Kachyňa.

Duben 2004 - Společnost AQS kupuje od Biermanna práva na film.

Červenec 2004 - Hřebejk oficiálně potvrzuje svůj úmysl natočit Anglického krále.

Srpen 2004 - Jiří Sirotek umírá na infarkt. Hřebejk odstupuje od projektu.

Září 2004 - Majitelé práv paralelně oslovují ohledně možné spolupráce režiséra Jana Svěráka a Jiřího Menzela.

Říjen 2004 - Menzel podepisuje smlouvu o smlouvě budoucí, zároveň se zavazuje napsat nový scénář.

Květen 2005 - Menzel podepisuje smlouvu na film.

Listopad 2005 - Na tiskové konferenci je představen projekt filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Producenty jsou společnosti AQS a Bioscop.

Březen 2006 - První klapka.

Červen 2006 - Film, jehož rozpočet činí 84,5 milionu Kč, je dotočen.

Prosinec 2006 - Slavnostní premiéra v pražském kině Lucerna.

Leden 2007 - Snímek je uveden do široké distribuce.

-
-

Související články:

Plakáty k českým filmům, které by u americké cenzury narazily

V Americe jsou velmi opatrní na to, aby propagační materiály (pokud to není vyloženě záměr) nikoho nepohoršovaly. Což často svazuje jejich autorům ruce...

Demokracie, intriky a sex. „Tatíček“ Masaryk míří do filmu a přeje republice

Ve čtvrtek 26. dubna padla první klapka filmové podoby slavných "Hovorů s TGM". Natáčení začalo v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde dva...

Nejlepší filmy oscarového Jiřího Menzela. Do kin se chystá Tlumočník

Jiřímu Menzelovi bylo 80 let a brzy se objeví v kinech jako herec. Před půl stoletím přebíral jako druhý v historii Československa Oscara za Ostře...

Tlumočník otevírá bolavé rány a ptá se: "Trpí víc potomek zavražděných Židů, nebo syn esesmana?"

Koncem ledna jsme informovali, že oscarový režisér a herec Jiří Menzel oslaví 80. narozeniny na festivalu Berlinale spolu s novým filmem Tlumočník (2017)...

Velkolepá oslava na Berlinale. Oscarový Jiří Menzel bude tlumočit kultovnímu Tonimu Erdmannovi

V listopadu 2017 upadl oscarový režisér Jiří Menzel do umělého spánku. Jeho rodina hovořila o zázraku, když se na Štědrý den probral. Režisér a...

Ve věku 73 let zemřel oblíbený slovenský herec Marián Labuda

Známý herec, který se proslavil díky komedii Vesničko má středisková (1985), zemřel dnes v jedné z bratislavských nemocnic. Informaci přinesl server...

Odcházení: Všichni dělali víc, než museli!

Je to unikát ve 113 leté historii české kinematografie. Pětasedmdesátiletý debutant na postu režiséra tu ještě nebyl. A je to i světový unikát. Který...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: