Spolutvůrce Fimfára se přesune od Wericha k Andersenovi

Spolutvůrce Fimfára se přesune od Wericha k Andersenovi

Mnoha Českými lvy oceněný režisér Jan Balej se ani ve svém nejnovějším filmu nevzdá loutek. Jedna výrazná změna diváky ovšem čeká – tentokrát se nebude točit podle české předlohy.

Malá mořská víla je zcela bez debat jednou z nejslavnějších „smutných“ pohádek Hanse Christiana Andersena. Příběh se stal předlohou k řadě adaptací (oscarová animovaná Disneyovka, česká stejnojmenná adaptace s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli) a i dnes se těší veliké oblibě. Není se tak čemu divit, že se úspěšný český animátor a režisér Jan Balej rozhodl k využití právě této látky. Snímek ponese název Malá z rybárny a to z toho důvodu, že nabídne novou verzi příběhu, která bude zasazena do moderního velkoměsta. K modernímu pojetí jeden z producentů dodává: "Zároveň se dá říci, že je ten příběh v moderním podání metafora imigrantů všeho druhu, kteří se ocitli v novém světě, v novém neznámém prostředí“.

Fakt, že se od snímku hodně očekává, potvrdil Státní fond, který na snímek uvolnil rekordní desetimilionový grant (žádný loutkový film v Česku nikdy více nedostal). "Taková podpora státu nás všechny samozřejmě velmi potěšila, je to vyjádření určité důvěry a zároveň velké zodpovědnosti," řekl Martin Vandas, jehož společnost Maur Film novinku Jana Baleje produkuje. Grantová komise se sice v prvé řadě zaměřuje na kvalitu scénáře, ceněný režisér je ale samozřejmě bodem k dobru. "Do určité míry tam předchozí Balejova ocenění hrají roli. V našem případě to bylo navíc tak, že v době, kdy jsme žádost podávali, už jsme měli potvrzený zájem o koprodukci ze zahraničí, což je pro realizaci velmi důležité, " míní Vandas.

Snímek by měl vstoupit do kin někdy v roce 2012. Tvůrci věří, že se jim podaří ke spolupráci zlákat některého z předních zahraničních hudebních skladatelů. "Pomýšlíme na špičková jména," uvedl Vandas, který si je dobře vědom toho, že uznávané hudební jméno by jen pomohlo případné propagaci v zahraničí. K tomuto Vandas dodává „"Je pravda, že už dnes se upřímně netajíme s ambicemi prosadit se s filmem Malá z rybárny na těch opravdu nejprestižnějších světových festivalech, kde v posledních letech bylo o české kinematografii slyšet jen pomálu. Vzhledem k předchozím zkušenostem věřím, že Malá z rybárny má šanci na světových přehlídkách uspět." Co myslíte, diváci, natočí Jan Balej důstojnou moderní verzi známého příběhu? A nechá finále takové, jaké napsal sám Andersen? Zatím jsme vždy byly na plátně svědky podstatně smířlivějších zakončení.

Tomáš Chvála
-
-

Související videa:

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: