23.1.2023, 17:00

Top kina ČR: Avatar pod palbou rodinných filmů

Top kina ČR: Avatar pod palbou rodinných filmů 6 obrázků v galerii
Přání k narozeninám | Foto: Bioscop
Avatar: The Way of Water se sice šestý víkend drží na špici návštěvnosti a tržeb českých kin, začíná mu nicméně docházet dech. Pronásleduje ho hned trojice filmů pro ty, kteří dají přednost nekomplikované rodinné zábavě před vycizelovaným hollywoodským spektáklem.

5. BABYLON (USA)

tržby milion 899 tisíc Kč / návštěvnost 10 139 diváků / 150 kin

Pátou příčku otevírá čtvrtý film talentovaného oscarového režiséra Damiena Chazelleho, který je v jeho dosavadní kinematografii finančně nejnákladnější (odhadovaný rozpočet činí 80 milionů dolarů) a pro publikum zřejmě nejnáročnější. Babylon je přes tři hodiny trvající opulentní pocta starému Hollywoodu, která v rámci amerických a světových kin komerčně propadla. Prozatím má na kontě pouhých 15 milionů dolarů. Premiérové statistiky Babylonu v rámci českých kin se v návaznosti na starší Chazelleho filmy příliš neliší; například divácky vděčnější La La Land (2016) vidělo o premiérovém víkendu jen 11 210 platících.


4. ZOUBKOVÁ VÍLA (Německo, Lucembursko)

tržby 2 miliony 679 tisíc Kč / návštěvnost 18 055 diváků / 172 kina

Na čtvrtém místě skončil koprodukční evropský animák, v němž zoubková víla uvízne na planetě Zemi, kde se spřátelí s osamocenou holčičkou a využije ji k tomu, aby se dostala zpátky do svého světa. Když pomineme úspěch Avatara, v posledních měsících zachraňují tržby a návštěvnost kin právě rodinné snímky (hrané či animované). Zoubková víla by se nějaké tři čtyři týdny v sálech udržet mohla.


3. KOCOUR V BOTÁCH: POSLEDNÍ PŘÁNÍ (USA)

tržby 5 milionů 209 tisíc Kč / návštěvnost 29 236 diváků / 79 kin

Nejnovější dobrodružství Kocoura v botách se u nás promítá déle než měsíc. Za tu dobu má komediální dobrodružství na kontě přes 200 tisíc platících a téměř 35 milionů korun v rámci tržeb. Z dlouhodobého pohledu a v rámci aktuálního žebříčku top 20 tržeb a návštěvnosti českých kin jde o druhý nejúspěšnější titul hned po Avatarovi.


2. PŘÁNÍ K NAROZENINÁM (Česká republika)

tržby 7 milionů 860 tisíc Kč / návštěvnost 47 589 diváků / 223 kina

Hvězdně obsazená bláznivá komedie Marty Ferencové skončila těsně pod vrcholem. Novinka, v níž parta (ne)dospělých lidí vyráží zachraňovat dvě zmizelé děti, je na tom podobně jako předloňský film Marty Ferencové Přání Ježíškovi (2021). Na ten o premiérovém víkendu vyrazilo 48 360 platících. Tedy žádná pecka, ale ani propadák.


1. AVATAR: THE WAY OF WATER (USA)

tržby 14 milionů 431 tisíc Kč / návštěvnost 68 480 diváků / 119 kin

Šestý víkend se na čele žebříčku drží druhý Avatar režiséra, scenáristy a producenta Jamese Camerona. Oproti předchozímu víkendu snímek zaznamenal propad o 30 %. Rozdíl mezi ním a v pořadí druhým filmem žebříčku také není nikterak mimořádný. Zájem o The Way of Water zkrátka opadá, ale i tak tenhle spektákl na historickém žebříčku tržeb a návštěvnosti tuzemských kin po roce 1989 stoupá.

Aktuálně mu v něm patří druhé místo v rámci tržeb za 237 milionů 430 tisíc 504 koruny (před ním je pouze Bohemian Rhapsody s 266 miliony korunami). Důležitější je nicméně návštěvnost, a tam je druhý Avatar momentálně na jedenáctém místě za milion 170 tisíc 825 platících. V uplynulém týdnu předehnal Titanic a Jurský park.

Celosvětově Avatar: The Way of Water míří k metě 2 miliard dolarů v rámci tržeb (k tomu mu chybí necelých 28 milionů dolarů).

zdroje: Unie filmových distributorů, Kinomaniak, Box Office Mojo, Screen Rant


Kinolog: Houboví lidé chtějí sežrat naše mozky. V The Last of Us nás zachrání Pedro Pavel

Devítidílný seriál The Last of Us, jenž je dostupný na HBO Max, vychází ze slavné stejnojmenné videohry. Povyšuje žánr postapokalyptického zombie hororu z pouhé akční vyvražďovačky na psychologické drama. Obsazení ani celkové provedení nemohlo být lepší.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články