14.11.2022, 17:00

Top kina ČR: Black Panther bez Chadwicka Bosemana nedal konkurenci sebemenší šanci

Top kina ČR: Black Panther bez Chadwicka Bosemana nedal konkurenci sebemenší šanci 6 obrázků v galerii
Black Panther: Wakanda nechť žije | Foto: Falcon
Na rakovinu tlustého střeva zemřel v létě 2020 představitel Black Panthera Chadwick Boseman. Miliardový komiks od Marvelu stačil vypustit do světa první film a už by měl skončit? Všechno je jinak. Druhý Black Panther vzdává hold Bosemanovi, rozvíjí sérii a nejen v českých kinech sklízí vavříny komerčního úspěchu.

5. ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU (Česká republika)

tržby milion 698 tisíc Kč / návštěvnost 9874 diváci / 98 kin

Než se ale dostaneme ke druhému Black Pantherovi, musíme okomentovat snímky na pátém až druhém místě žebříčku tržeb a návštěvnosti českých kin (statistiky přináší Unie filmových distributorů). Pátá skončila romantická komedie Miloslava Šmídmajera s Hanou Vagnerovou a Markem Vašutem v hlavních rolích. Další neuvěřitelný příběh ze života má za necelý měsíc promítání na kontě návštěvnost 101 tisíc diváků a tržby přes 17 milionů korun. Tuzemský hit sezóny z toho nebude, ale pro srovnání: životopisné výpravné drama o skladateli Myslivečkovi Il Boemo vidělo za stejnou dobu 51 tisíc diváků a divaček, vychvalovanou artovou tragikomedii Trojúhelník smutku za 6 týdnů od premiéry jen 57 tisíc platících.


4. ŠOUMEN KROKODÝL (USA)

tržby milion 921 tisíc Kč / návštěvnost 11 510 diváků / 95 kin

Děti mají rádi ulítlé filmové postavičky, když jsou kombinací lidských a zvířecích vlastností, nadšení se násobí. Takovým příkladem je krokodýl Lyle, který má rád obecenstvo, koupe se ve vaně a zpívá. Je to prostě šoumen, jemuž budou v jeho celovečerním dobrodružství inspirovaném knižní předlohou dětští diváci a divačky držet palce. Za tří víkendy, co se u nás Šoumen krokodýl promítá, na něj vyrazilo 62 tisíce platících, kteří za vstupenky utratili 10 milionů korun.


3. HRANICE LÁSKY (Česká republika)

tržby milion 927 tisíc Kč / návštěvnost 10 518 diváků / 96 kin

Hana Vagnerová podruhé, tentokrát v intimním vztahovém dramatu Hranice lásky, v němž se obnažují nejen těla partnerů a potenciálních milenců, ale též duše a niterné bolístky. Ambiciózní debut Tomasze Wińského má za necelé dva týdny od premiéry na kontě přes 32 tisíce divaček a diváků a přes 5 milionů korun v rámci tržeb. Na komorní artové drama pro užší publikum je to velmi solidní výsledek.


2. PRINC MAMÁNEK (Česká republika)

tržby 2 miliony 125 tisíc Kč / návštěvnost 15 957 diváků / 140 kin

Budařova tak trochu jiná pohádka žebříčku tržeb a návštěvnosti dvakrát kralovala, do třetice už to ale nevyšlo, druhý film s Black Pantherem byl nad její síly. Jaké má Budařův Princ Mamánek skóre? 85 tisíc divaček a diváků a 12 milionů korun v rámci tržeb. Start vypadal pro Budaře a spol. nadějněji, ale Mamánkovi trochu dochází dach, takže ho v rámci komerčních statistik předběhla i romantická komedie Za vším hledej ženu. Na šesté příčce se navíc připravuje fantasy Princezna zakletá v čase 2, která půjde celoplošně do českých kin tento čtvrtek.


1. BLACK PANTHER: WAKANDA NECHŤ ŽIJE (USA)

tržby 14 milionů 383 tisíce Kč / návštěvnost 78 867 diváků / 213 kin

Když měl v únoru 2018 v českých kinech premiéru Black Panther v hlavní roli s Chadwickem Bosemanem, nikdo nemohl tušit, že jeho účinkování v sérii nebude mít dlouhého trvání (herec zemřel v srpnu roku 2020 ve věku 43 let). Píše se listopad 2022 a v kinech právě běží druhý Black Panther, v němž už nefiguruje vládce T’Challa, snímek je prodchnutý nostalgickým vzpomínáním na charismatického hereckého představitele, ale též vyobrazením mocenské války, kterou jeho odchod vyvolal.

Kinobox v Edisonu: Získejte lístek na speciální promítání komedie Grand Prix se Štěpánem Kozubem a Kryštofem Hádkem Kinobox v Edisonu: Získejte lístek na speciální promítání komedie Grand Prix se Štěpánem Kozubem a Kryštofem Hádkem

Kinobox míří do kina! Ve stylovém sále Edison Filmhubu bude každý měsíc k vidění speciální projekce pod záštitou Kinoboxu. A pro naše čtenáře a...

Jednička v českých kinech před čtyřmi roky o premiérovém víkendu utržila 14 milionů korun, přičemž na Black Panthera vyrazilo přes 88 tisíc divaček a diváků. Tentokrát jsou statistiky slabší, ačkoli šel snímek do mimořádného počtu sálů, značka Black Panther se za ty roky zavedla a mnozí byli jistě zvědaví, jak si tvůrci s odchodem populárního herce v rámci děje poradí.

V USA měl druhý Black Panther premiéru v pátek a za tři dny utržil vysokých 180 milionů dolarů (první snímek před čtyřmi roky startoval s 202 miliony, tedy ještě výš, jak uvedl web Box Office Mojo). Na Black Panthera od počátku chodila početná afroamerická komunita, díky čemuž jednička utržila miliardu 382 miliony dolarů. Miliarda v rámci celosvětových tržeb padne i v případně druhého Black Panthera, tudíž se v budoucnu určitě dočkáme i třetího filmového dobrodružství ze světa Wakandy.

Aktuální žebříček tržeb a návštěvnosti tuzemských kin najdete ZDE.


Kinolog: Maminky a padouši mají vždy pravdu. Alespoň v komiksových filmech

Marvelovské komiksy se rozrostly na třicet titulů. Druhý díl Black Panthera však postrádá původního hrdinu, nahradily ho hned čtyři hrdinky. A padouch je ještě méně padouchovitý než předtím.

Ankety
Který z uvedených muzikálů máte nejraději?
Zpívání v dešti
Hello, Dolly!
My Fair Lady
West Side Story
Kabaret
All That Jazz
Rocky Horror Picture Show
Bídníci
Moulin Rouge!
Fantom opery
jiný
Nemám rád/a muzikály.
Nejnovější články:
Načíst další články