4.11.2022, 11:00

Letošní Mezipatra chtějí prolomit ledy. Opět představí nejlepší queer filmy z celého světa

Letošní Mezipatra chtějí prolomit ledy. Opět představí nejlepší queer filmy z celého světa 11 obrázků v galerii
Pět ďáblů | Foto: Mezipatra QFF
Mezi 3. a 10. listopadem v Praze a následně od 11. do 18. listopadu v Brně lze navštívit 23. ročník mezinárodního filmového festivalu Mezipatra. Soutěžní přehlídka se zaměřuje na queer kinematografii, tedy na snímky a doprovodný program věnované LGBTQ+ tematice.

Motem letošního ročníku je „prolomit ledy“. Pořadatelé tím podle svého prohlášení odkazují na odvahu vystoupit z komfortní zóny a najít odvahu k překonání překážek. V Praze a v Brně bude k vidění celkem 71 titulů ze všech koutů světa.

Už zahajující film ukazuje, že filmy označené jako „queer“ se mohou věnovat velké škále motivů – možná větší, než by méně zkušenou část publika napadlo. Izraelský Slušný občan režiséra Idana Haguela sleduje partnerský pár, jenž byl svědkem rasově motivované policejní brutality a musí se rozmyslet, jak se k celé věci postaví. Bude chtít nějak přispět k řešení, nebo odvrátí zrak?

Pět ďáblů | Foto: Le Pacte

Na festivalu bude promítáno i pásmo čtyř krátkých snímků Ukraina je queer, jež z různých úhlů pohledu sledují queer tematiku ve východoevropské zemi, kterou si v posledních měsících spojujeme především s jinými problémy. Pásmo může přesto připomenout, že ukrajinská společnost se až donedávna potýkala se stejnými otázkami jako kterákoli jiná země kontinentu.

Jedním z nejvýraznějších počinů bude francouzský snímek Pět ďáblů filmařky Léy Mysius, uvedený už úspěšně na nejprestižnějším světovém festivalu v Cannes. Šikanovaná desetiletá Viki v něm začne díky svému nadpřirozeně silnému čichu rozplétat různá temná rodinná tajemství.

Strachy v nás | Foto: Kino Swiat

Jihoamerická Paloma Marcela Gomese sleduje mladou transženu, jež se chce provdat za svého mnohaletého partnera, ale společnost jí to nechce umožnit v rovině systémové i individuální, kdy se každý jeden člověk snaží svatbě zabránit. Gomes své filmy uvedl již v Cannes, v Benátkách i v San Sebastianu, patří tedy mezi ostřílené filmaře.

Strachy v nás režisérské dvojice Lukasz Ronduda a Łukasz Gutt nám představí polského umělce Daniela, který je hluboce věřící katolík a gay, přičemž tyhle dvě stránky své identity se musí naučit spojit v jeden funkční celek. Náhlá tragická smrt mladé dívky, jíž je svědkem, ho navíc přiměje ke snaze vzburcovat ve druhých trochu křesťanské víry, k čemuž bude za potřebí radikální akce.

Do Polska zavítá i drama Kamila Krawczyckého Slon o tichém mladíkovi Bartekovi, který žije velmi obyčejný život na venkově, dokud se neobjeví Dawid a jejich přátelství nezačne vést přesně k tomu, co bychom u snímku z Mezipater čekali. Strachy v nás i Slon si získaly uznání na festivalu v Gdyni – hlavním festivalu polského filmu.

Všech 71 filmů bude k vidění do 10. listopadu v Praze, pak do 18. listopadu v Brně.


Kinolog: Sex za socialismu nám kazili patriarchální fotříci. Jinak byl možná lepší než teď

Česká televize ukrývá jeden ze svých nejlepších dokumentárně vzdělávacích pořadů jen na webu a nevysílá ho celoplošně. Osmidílná Kronika orgasmu o dějinách sexuologie v Československu bude bavit mladší i starší publikum.

Ankety
Který z uvedených muzikálů máte nejraději?
Zpívání v dešti
Hello, Dolly!
My Fair Lady
West Side Story
Kabaret
All That Jazz
Rocky Horror Picture Show
Bídníci
Moulin Rouge!
Fantom opery
jiný
Nemám rád/a muzikály.
Nejnovější články:
Načíst další články