Herečka, která si dodnes nese následky z toho, že ji režisér dohnal při natáčení k šílenství, se po 20 letech vrací před kameru

Herečka, která si dodnes nese následky z toho, že ji režisér dohnal při natáčení k šílenství, se po 20 letech vrací před kameru 9 obrázků v galerii
Shelley Duvall v Osvícení | Foto: Warner Bros.
Je několik způsobů, jak režisér může ze svých herců dostat ideální výkon. Buď s nimi probírá každičký aspekt jejich postavy, nebo se jim snaží part co nejvíce přizpůsobit. A pak je tu otázka prostředí, kdy lze požadovaného efektu dosáhnout vytvořením té správné atmosféry. Což zní jako dobrý nápad. Pokud ovšem oním režisérem není Stanley Kubrick.

Uběhlo 42 let do premiéry kultovního hororu Osvícení (1980), který vznikl podle románu Stephena Kinga. Navzdory nelibosti samotného spisovatele, jemuž pojetí Stanleyho Kubricka nevyhovovalo, se z Osvícení stal jeden z nejoceňovanějších filmů svého žánru. Svůj podíl na tom mají nepochybně i intenzivní výkony v hlavních rolích, konkrétně Jacka Nicholsona a Shelley Duvall. Ta byla svého času nicméně kritizovaná, že v roli přehrává. Paradoxně však byly její reakce naprosto upřímné, neboť ji Kubrick během natáčení záměrně systematicky šikanoval, aby její děs a vyčerpání nebylo hrané. A samotnou Duvall to dohnalo k šílenství.

Od první chvíle bylo jasné, že má Kubrick s její postavou velké plány, protože tvrdošíjně odmítal obsadit od pohledu psychicky silnou blondýnku, jak si její filmovou verzi vysnil sám King a Nicholson ho v tom podporoval. Kubrick ale trval na tom, že partnerka hlavního hrdiny bude neustále vyděšený, křičící a neurotický uzlíček nervů. A od prvního dne pracoval na tom, aby se tak Duvall cítila. Izoloval ji po pracovní době od zbytku štábu, ostatní nabádal, aby se k ní chovali odtažitě a bez zájmu, často jí přede všemi říkal, že je neschopná a plýtvá jejich časem, a mnohokrát jí ani nevysvětlil, o čem vlastně daná scéna bude.

Osvícení | Foto: Warner Bros.

Když se měla bránit Nicholsonově postavě s pálkou v ruce, upřímně netušila, co se bude dít a bála se ho. To samé platilo při natáčení legendární scény, v níž se Nicholson dobývá se sekerou do koupelny. Ta točila tři dny a zlikvidovalo se 60 dveří. „Plakala jsem 12 hodin denně. Pak už mi došly slzy, tak jsem u sebe pořád nosila láhev vody, abych nebyla dehydratovaná,“ prozradila herečka během rozhovoru s uznávaným filmovým kritikem Rogerem Ebertem. Poslední snímek natočila v roce 2002 (komedie Manna from Heaven), poté na dlouhých 14 let zmizela, a když ji někdo zahlédl v městečku Blano v americkém Texasu, kde žije, popsal ji jako „zanedbanou ženu, která vypadá divně a totálně bláznivě“.

Poprvé o sobě Duvall na veřejnosti dala znovu vědět v roce 2016, kdy se objevila v pořadu doktora Phila. Během dlouhé doby, která uplynula od jejího posledního veřejného vystoupení, se její duševní zdraví zhoršilo natolik, až se diváci a divačky během rozhovoru cítili nekomfortně, když viděli, v jakém je stavu. Samotné herečce je ale pravděpodobně nyní lépe, neboť si po 20 letech od jejího oficiálního odchodu do důchodu zahraje v novém filmu.

Shalley Duvall v zákulisí natáčení The Forest Hills | Foto: Dreznick Goldberg Productions

Duvall, které je nyní 73 let, se nově objeví v hororu The Forest Hills, který napsal a režíroval Scott Goldberg, jenž se věnuje především režii krátkých a dokumentárních filmů. Goldberg ke svému obdivu k Duvall řekl: „Shelley přispěla k tomu, že Osvícení je absolutní mistrovské dílo, protože do něj dala všechno a hrála tak, že skutečně ukázala strach a hrůzu matky v izolaci.“ Ve filmu si dále zahrají Edward Furlong a Dee Wallace.

Mezi nejznámější díla Duvall patří vyjma Osvícení fantaskní Zloději času (1981) Terryho Gilliama, komedie Roxanne (1987) se Stevem Martinem a řada filmů Roberta Altmana, z nichž nejznámější je paradoxně propadák Pepek námořník (1980), kde hrála Olive Oylovou.

O ději The Forest Hills víme zatím jen to, že hlavním hrdinou bude muž, který je po úrazu hlavy při kempování v lesích Catskillu sužovaný nočními můrami. Snímek zatím nemá datum premiéry.

Pepek námořník | Foto: Paramount Pictures

Kinolog: Sex za socialismu nám kazili patriarchální fotříci. Jinak byl možná lepší než teď

Česká televize ukrývá jeden ze svých nejlepších dokumentárně vzdělávacích pořadů jen na webu a nevysílá ho celoplošně. Osmidílná Kronika orgasmu o dějinách sexuologie v Československu bude bavit mladší i starší publikum.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články