2.8.2022, 17:00

Čeští filmaři nechají na festivalu v Benátkách nahlédnout do duše člověka trpícího depresí

Čeští filmaři nechají na festivalu v Benátkách nahlédnout do duše člověka trpícího depresí 9 obrázků v galerii
Tmání | Foto: Darkeningvr.com
Již 79. ročník slavného filmového festivalu se uskuteční od 31. srpna do 10. září v italských Benátkách. Letos s nejednou českou či koprodukční účastí.

Co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi? A existuje cesta, jak se z těchto stavů dostat ven? O tom vypráví autobiografický animovaný snímek TMÁNÍ natočený režisérem Ondřejem Moravcem pro virtuální realitu, který bude v Benátkách uvedený v soutěžní sekci Venice Immersive. „Benátky mají nejprestižnější soutěžní sekci pro virtuální realitu a každoročně zvou pouze kolem dvaceti projektů. Považujeme tak za malý zázrak, že si festival vybral právě TMÁNÍ, a už se neuvěřitelně těšíme, až náš VR film uvidí první diváci,“ říká producentka filmu Hana Blaha Šilarová ze společnosti Frame Films.

Tmání | Foto: www.darkeningvr.com

TMÁNÍ využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Přináší nejen hluboký vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat. Na této ní provází diváky a divačky hlavní hrdina Ondřej. Film umožňuje na chvíli zažít a pochopit, jaké to je žít s touto nemocí a jaké mechanismy mohou lidé s depresí využít, aby se cítili lépe. Ondřej zjišťuje, že jeho cestou k boji s depresí je jeho vlastní hlas.

Tmání | Foto: www.darkeningvr.com

„O TMÁNÍ jsem přemýšlel hned od momentu, kdy jsem se před sedmi lety začal zajímat o virtuální realitu. Od začátku zde byla idea vytvořit simulaci toho, co se děje během deprese člověku v hlavě,“ vysvětluje zrod projektu režisér Ondřej Moravec. „Od svých přátel jsem totiž za těch více než 13 let, co mě deprese pravidelně navštěvuje, mnohokrát slyšel – já si nedovedu moc představit, co prožíváš. VR se tedy stalo skvělým prostředkem, jak na tuto otázku odpovědět lépe než bezradným mlčením,“ dodává Moravec.

Oběť | Foto: Nutprodukcia

Slovensko-česko-německé koprodukční drama Oběť je celovečerním režijním debutem Michala Blaška, autora ceněné minisérie Podezření. Snímek se věnuje životu ukrajinské menšiny na území České republiky. V rámci benátského festivalu bude Oběť uvedená v nesoutěžní sekci Horizonty. Do české distribuce snímek vstoupí 10. listopadu pod hlavičkou Bontonfilmu.

Běžná selhání | Foto: Xova Film

Běžná selhání rumunsko-maďarské režisérky Cristiny Groșan mají českou stopu ve scénáři spisovatelky a scenáristky Kláry Vlasákové a v hereckém obsazení. Snímek sleduje příběh tří žen různých generací v průběhu jednoho dne, přičemž každá z protagonistek čelí krizi ve chvíli, kdy je město zasaženo prapodivním přírodním úkazem, během něhož dochází k výbuchům. Ve filmu se představí například Taťjana Medvecká, Jana Stryková nebo Vica Kerekes.

Ucho | Foto: Filmové studio Barrandov

Kromě výše zmíněných tuzemských a koprodukčních děl se na letošních Benátkách předství ještě digitálně restaurovaná verze slavného trezorového snímku Ucho (1970) s Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou v hlavních rolích a a psychologické drama To the North režiséra Mihaie Mincana spadající do sekce Horizonty. Na vzniku snímku se podíleli čeští koproducenti.

V Benátkách českoslovenští filmaři historicky mnoho úspěchů nezakusili. Naposledy se to povedlo Marhoulově Nabarvenému ptáčeti v roce 2019, jehož snímek se ucházel o Zlatého lva za nejlepší festivalový film. Na nejstarším filmovém festivalu světa uspěli Čechoslováci jedinkrát, v roce 1947 zde Zlatého lva přebíral režisér Karel Steklý za sociální drama Siréna.

Film o střelbě do horníků mu zajistil mezinárodní slávu. Pomyslný vaz si srazil sám vysmívaným Hrochem Film o střelbě do horníků mu zajistil mezinárodní slávu. Pomyslný vaz si srazil sám vysmívaným Hrochem

Nedlouho po restaurované verzi trezorových Skřivánků na niti (1969) režiséra Jiřího Menzela se do českých kin vrátí ceněná klasika kontroverzního...


Kinobox: Tento film není o Vietnamu, je to Vietnam. Hotová apokalypsa!

Do kin přichází po letech nejslavnější protiválečný film všech dob – Apocalypse Now. Tento sestřih má 183 minut a odpovídá nejvíc tomu, čeho chtěl dosáhnout režisér Francis Ford Coppola. Takové dílo by dnes už nemohlo vzniknout.

Ankety
Řídíte se při výběru filmů a seriálů doporučeními a recenzemi?
Ano, čtu recenze i doporučení uživatelek a uživatelů.
Předem čtu jenom doporučení uživatelek a uživatelů.
Předem čtu jenom recenze.
Doporučeními se neřídím, spoléhám se na vlastní vkus a potřeby.
Recenze čtu zásadně až po zhlédnutí filmu nebo seriálu.
Recenze ani doporučení mě vůbec nezajímají.
Spíš si nechám něco doporučit od přátel a známých.
Nejnovější články:
Načíst další články