Zesnulá Nichelle Nichols svou rolí ve Star Treku prolomila největší americká tabu. Šlo o mnohem víc než zakázaný polibek

Zesnulá Nichelle Nichols svou rolí ve Star Treku prolomila největší americká tabu. Šlo o mnohem víc než zakázaný polibek 6 obrázků v galerii
Nichelle Nichols | Foto: Paramount Television
Herečka Nichelle Nichols půl roku před devadesátkou podlehla svému vysokému věku. Ikonická plukovnice Uhura ze Star Treku bojovala za rovnoprávnost minorit a žen od šedesátých let až do poloviny desátých let našeho století, kdy po mírné mrtvici a diagnostikované demenci opustila veřejný život. Zůstává po ní bohatý odkaz, jemuž se svého času obdivoval i Martin Luther King.

Nichols se narodila 28. prosince 1932 do skromných poměrů na předměstí Chicaga. Kariéru zahájila na prknech coby muzikálová zpěvačka a tanečnice. Po jejím výkonu v chváleném, ale komerčně neúspěšném desegregačním muzikálu Kicks and Co. z roku 1961 si ji vyhlédli v magazínu Playboy a angažovali ji na výstupy ve svém klubu.

Nese to v sobě dávku ironie, protože v Kicks a Co. hrála mladou ženu svedenou na scestí titulem „Orgy Magazine“, jenž byl okatou parodií Playboye. Nichols ale svou příležitost zužitkovala velmi produktivně a první polovinu 60. let si budovala renomé svými pěveckými a tanečními vystoupeními a občasným modelingem.

Nichelle Nichols | Foto: Getty Images

V roce 1966 přišla zlomová chvíle jejího života a televizní historie. Nyota Uhura ve Star Treku. Překladatelka a komunikační důstojnice, specialistka na lingvistiku, kryptografii a filologii. Ve své biografii Nichols přiznala, že měla krátký intimní vztah s tvůrcem Star Treku Genem Roddenberrym. Ten sice skončil dávno předtím, než se seriál začal produkovat, oba ale zůstali blízkými přáteli, Roddenberry šel tedy při hledání vhodné herečky najisto. A nemohl si zvolit lépe, Nichols totiž plně pochopila zásadní význam své role a využila ji na maximum. V mnoha ohledech jí věnovala zbytek kariéry.

Pověstný polibek Uhury s kapitánem Kirkem. | Foto: Paramount Television

Nejčastěji je jako popkulturní milník zmiňovaný polibek mezi Uhurou a kapitánem Kirkem (William Shatner), jenž vstoupil do povědomí veřejnosti jako první mezirasový polibek v historii americké televize. Byl odvysílaný 22. listopadu 1968.

Historici ale zpochybňují, zdali tento titul polibku skutečně náleží – ostatně právě Shatner políbil v The Ed Sullivan Show francouzskou herečku asijského etnika France Nuyen už o deset let dříve. Mezirasové polibky se dokonce objevily i v dřívějších epizodách Star Treku. Nedá se ani říct, že by tato scéna ve své době vyvolala zvlášť hlasité reakce, byť byla zaznamenána. Symbolem progresivity Star Treku se stala spíš zpětně jako konkrétní gesto, na něž se dá ukázat.

Nichelle Nichols | Foto: Getty Images

Možná ale s touto zkratkou děláme chybu. Opravdový přínos Uhury mnohem trefněji popsal Dr. Martin Luther King jr., který Nichols překvapil na jednom banketu a označil se za jejího největšího fanouška. Když mu přiznala, že se Star Trek chystá opustit pro herecké příležitosti na Broadwayi, King jí to jednoduše nedovolil: „Nemůžete! Prostě nemůžete! Tohle je poprvé, kdy nás v televizi vidí tak, jak by nás měli vidět každý den. Jako inteligentní, schopné a krásné lidi, kteří mohou zpívat a tančit a také mohou vyrazit do vesmíru, být profesory a právníky.“

Přínos Uhury nespočívá v tom, že si s ní dal v maintreamovém pořadu pusu její kapitán (mimochodem pod vlivem telekineze), ale že byla samozřejmou součástí týmu. Nebyla exotickou kráskou ani vznešenou divoškou, ale profesionálkou, která zkrátka patří mezi své kolegy.

Nichelle Nichols | Foto: Getty Images

Podle přáni doktora Kinga Nichols u Star Treku zůstala a vlastně ho nikdy tak úplně neopustila. Získanou publicitu směrovala k reprezentaci Afroameričanů a Afroameričanek a dalších etnických minorit a jejich začlenění do americké společnosti. Mezi léty 1977 až 2015 pak spolupracovala i na propagaci vesmírné agentury NASA a soustředila se hlavně na rekrutování žen a osob jiné než bílé barvy kůže. Krom toho nikdy nezapomínala ani na různé cony a sešlosti, jimž se věnovala tak dlouho, jak jí dovolilo zdraví.


Kinobox: Tento film není o Vietnamu, je to Vietnam. Hotová apokalypsa!

Do kin přichází po letech nejslavnější protiválečný film všech dob – Apocalypse Now. Tento sestřih má 183 minut a odpovídá nejvíc tomu, čeho chtěl dosáhnout režisér Francis Ford Coppola. Takové dílo by dnes už nemohlo vzniknout.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články