Martrix
Martrix 22. 6. 2022 05:37
A dodám...v anketě pod článkem mi chybí možnost. Vadí vám, že je v každém filmu a seriálu zastoupen homosexuál, nebo jiný zástupce minorit? Vcelku logicky...jakožto minorita nemohou být a nejsou součástí většiny příběhů. Lidem vadí nadužívání. Vnucování dojmu, že je to 1:1. Což děti mate a může způsobit nárůst neschopnosti se identifikovat v rámci genderu. Jen aby se odlišily, pomstily rodičům, nebo napodobovaly... .
1
2
Kamil Fila
Kamil Fila 22. 6. 2022 14:14
Fakticky to není pravda, těch postav je asi 12 procent

Index that of the 109 releases by the seven largest movie studios in 2017, just 14, or 12.8 percent, included LGBTQ characters.
www.reuters.com/article/us-film-lgbt-idUSKCN1IN1MB

Což děti mate a může způsobit nárůst neschopnosti se identifikovat v rámci genderu - silně neprůkazné tvrzení; sexuální orientace je vrozená, s genderovou identitou to je složitější, ale obecně inklinace k opačnému genderu než je biologické pohlaví, je v zásadě taky vrozená věc
0
1
Martrix
Martrix 23. 6. 2022 09:11
V roce 2017 byla situace úúúúúúplně jiná, než jak se tomu děje v posledních dvou letech a navíc bavme se i o seriálech, kde je to již standard.
Možná by jste měl zkusit zapřemýšlet, proč se někteří lidí tak urputně staví do role obhájců zviditelńování menšin. Nikdo jim jejich práva neupírá, většině lidí je jedno co s kým kde jak... . Moje sestra je součástí této menšiny a ani ona, ani její přítelkyně nemají nejmenší potřebu strhávat na sebe pozornost. To je módní trend ze západu.
A že by byla sexuální orientace vrozená...to jistě může být, ale latentních homosexuálů je podle mnoha studií poměrně velké procento lidí a o tom co je překlopí, se nic moc neví. Zato je mnoho dětí, které se nejsou schopné genderově identifikovat jen proto, že najednou dostaly na výběr a kolem sebe vidí, jak velkou pozornost na sebe strhávají kluci v šatičkách a slyší, že je to normální... . Není. Slovo norma má jasnou definici.
0
2
Kamil Fila
Kamil Fila 23. 6. 2022 11:08
Stále ne. I v televizi je to úplně za poslední roky kolem 12 % Počítáme LGBTQ, tedy gay, lesby, bisexuální, trans i queer.

According to GLAAD's 17th annual Where We Are on TV report, out of the 775 series-regular characters on the 2021-2022 prime-time slate, 92 — or, 11.9 percent — of them are LGBTQ. That's not only a jump of 2.8 percent from last year's 9.1 percent, but also a record-high percentage for broadcast television.
ew.com/tv/glaad-reports-record-high-lgbtq-tv-characters/

Ono se dlouhodobě myslelo jen na to, že homosexuálních lidí je kolem 4-5 %. Jenomže ona je tu větší množina neheterosexuálních lidí (+ bi, trans, queer). A těch je kolem 10 % v populaci. Reprezentace kolem 12 % ve filmech a televizi je poměrně adekvátní.

Zviditelnění vede jasně k celkovému zvýšení tolerance. Děje se to hlavně u mladší generace. U starší to různě kolísá. Výkyvy směrem dolů se ději většinou v zemích, kde působí brutální internetová trollí propaganda proti LGBTQ lidem. Nejhorší je v tom asi Slovensko, Česko s tím má ale taky problém.

Pokud je někdo latentně homosexuální a vyoutuje se, je to obvykle nejšťastnější událost v jeho životě. A pokud mu k tomu pomůže liberálnější kulturní prostředí, je to v pořádku. Vyhraněně gay nebo lesbických lidí je ale opravdu kolem těch 4-5 %, to se nemění dlouhodobě. Problém byl v tom, že donedávna tak 80 % z nich bylo nevyoutovaných. Proto nám jen opticky připadá, že je jich hodně.
0
0
Kamil Fila
Kamil Fila 23. 6. 2022 11:29
"Zato je mnoho dětí, které se nejsou schopné genderově identifikovat jen proto, že najednou dostaly na výběr a kolem sebe vidí, jak velkou pozornost na sebe strhávají kluci v šatičkách a slyší, že je to normální... " - To je víc věcí dohromady.

1) Děti jsou schopny se vždycky nějak genderově identifikovat. Není žádná špatná a dobrá identifikace.

2) Pokud nemají VROZENOU genderovou dysforii, nemůže se stát, že by došli k operativní a hormonální "genderové afirmaci". (Nesprávně se tomu říká "změna pohlaví".) Navíc, čím dál méně států žádá, aby na "změnu pohlaví v dokladech" byly třeba operace. Čili nebude docházet k poškození těla. Česko je v tomto bohužel v zákonech zbytečně tvrdé.

3) Je absolutně normální, že lidé v pubertě mají nevyhraněnou genderovou identitu, respektive experimentují s genderovou expresí, tedy výrazy a projevy maskulinity a feminity. Je to historicky úplně běžné. Ostatně i všichni, co dospěli k tomu, že jsou biologicky muži a chovají a vypadají jako muži, museli ke své roli a identitě nějak dospět. Typ projevu není ničím automatický, utváří se postupně. Nikdo není úplně stejný muž jako ostatní. Každý má svou sadu znaků. (A vice versa pro ženy)

Žádná kulturní katastrofa se neděje. Jen pomalu vstupujeme do éry větší svobody. A univerzality rolí. Ta začala ale už ve chvíli, kdy ženy začaly chodit do práce a být samostatně výdělečně činné.
0
0
Martrix
Martrix 23. 6. 2022 15:30
Roli homosexuálů ve společnosti nezpochybňuji. Byli/y tady vždy a jejich stigmatizace byla paradoxně spuštěna až křesťanstvím, resp. církvemi. Svým způsobem jsou i represe islámistů jasným důkazem, že jde o vrozenou věc, která existovala i někde, kde to podmínky nedovolovaly, kde byla nulová míra benevolence. Ale váš pohled, že když je jich 12%, tak by měli mít 12-ti procentní zastoupení, je úsměvný. Budeme počítat kolik je tlustých lidí, zrzků, asexuálů, žen s malými ňadry ...? Proč nemají své tabulkové zastoupení? Když vyloučím filmy a seriály, které se vůbec sexualitou svých hrdinů nezaobírají, nejspíš se dostaneme na jiná čísla. A logicky....USA, konkrétně LA, továrna na filmy, má zastoupení homosexuálů mnohem větší, než zbytek světa. Logicky, nejvíc se jich pohybuje kolem umění a zábavy. Vyváženosti, jak ji uvádíte prostě nevěřím.
0
0
Kamil Fila
Kamil Fila 23. 6. 2022 16:22
Říkám jenom to, že reprezentace není 1:1 a není to v každém filmu a seriálu. Ta čísla jsou úplně jiná a je to podloženo nějakými solidními statistika.
Wikipedie třeba za rok 2021 uvádí asi 80 filmů, z toho si myslím, že budete znát tak tři: Eternals, Síla psa a Benedetta.
en.wikipedia.org/wiki/List_of_LGBT-related_films_of_2021

Není toho moc. Filmů vznikají tisíce ročně.

Seznam Netflixu uvádí toto:
www.netflix.com/browse/genre/100010
Vypadá to skoro jako 100 děl, ale většina se dubluje, je jich kolem 50. Nic zásadního.
0
0
Kamil Fila
Kamil Fila 23. 6. 2022 16:26
Budeme počítat kolik je tlustých lidí, zrzků, asexuálů, žen s malými ňadry ...?
- Viditelnost má smysl počítat u skupin, které jsou výrazně diskriminované zákony. Jaké zákony diskriminují tlusté lidi, zrzky a ženy s malými ňadry?
Obecně ale vzrůstá vlna body-positivity, o nadváze vzniká spousta článků a podcastů, řeší se to jako problém, a to ne primárně zdravotní, ale kulturní.

"Když vyloučím filmy a seriály, které se vůbec sexualitou svých hrdinů nezaobírají" - Žádné takové neexistují. Vždycky se předpokládá, že jsou všihcni hetero, dokud se neukáže opak. To je základ naší heteronormativní společnosti. :)
0
0
Martrix
Martrix 24. 6. 2022 10:37
Diskriminované zákony? A neprokazují tím naopak filmaři spíš medvědí službu? Jak ovlivní vnímání politiků to, že je budou vídávat mnohem častěji ve filmech? Vy si myslíte, že ty negativní postoje pramení z nepochopení, že jsou lidi ta jako my? A pokud ano, nebyly by lepší filmy přímo s touto problematikou, než aby se připisovaly a měnily postavy, hlídalo se, aby homosexuály nehráli heteráci...naopak už to nevadí... ?
Samozřejmě že jde natáčet filmy tak, aby se nedemonstrovalo...pozor...tohle je gay, lesbička...podívejte se třeba na tvorbu Jižní Korei ;-) Pokud hledáte, tak si najdete i v Predátorovi...to chápu, ale to je typický úkaz v duchu..ČEMU VĚNUJETE POZORNOST, TO ROSTE. Pokud máte potřebu revidovat svou sexualitu i v dospělosti a hledat skryté významy tam, kde nejsou, nebo je nikdo jiný nehledá...nemusí to být nutně etalonem normy.
1
1
Kamil Fila
Kamil Fila 24. 6. 2022 15:16
Bohužel, smícháváte dohromady moc témat, nedá se na to moc strukturovaně reagovat.

Ano, to, že je více LGBTQ lidí ve filmech a v médiích jednoznačně přispívá k celkové proměně společnosti, jak je přijímá. Nejtěžší je to u politiků ve věku 50+, tam se to hýbe pomalu. V případě, že bude voleno více žen a mladších lidí, projdou mnohé antidiskriminační zákony velmi rychle.

Rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím je asi ve 20 zásadních bodech a asi 70 menších. Z gayů a leseb to dělá občany druhé kategorie. U trans lidí zase v ČR panuje povinná sterilizace a zánik rodičovství - po tranzici přestávají být formálně rodiči svých dětí. Je to naprosto nelidské.

Jaké mají být filmy, není moje starost. Nic jim nepředepisuju.

Práva LGBTQ lidí v Jižní Koreji jsou velmi špatná, zjevně ty filmy nemají pozitivní vliv.
en.wikipedia.org/wiki/LGBT_rights_in_South_Korea
1
0
Kamil Fila
Kamil Fila 24. 6. 2022 15:21
Článek o Predátorovi nereviduje ničí sexualitu v dospělosti. Popisuje jen, jak může gay/LGBTQ publikum sledovat určité příběhy. To, že se na film díváte určitou optikou, nemění vaši sexualitu. Pokud v minulosti nemělo dost příběhů s jasnou reprezentací LGBTQ postav, samozřejmě, že si to přenášelo i do příběhů, které tak nemusely být takto zamýšleny. Případ Top Gunu. oněmž byl článek hlavně, už je ale složitější, tam jistý záměr byl i u tvůrců.

Je to normální oživující, mírně podvratná a hlavně zábavná reprezentace, narazíte na ně už v dobových kritikách z 80. a 90. let. Není to nic nového.
0
0
Martrix
Martrix 22. 6. 2022 05:24
Pokud je i negativní názor marketingově prospěšný a vlastně nemá valný vliv na ostatní, tak ode mě máte palec dolů a děkovat nemusíte. PS: poctivě jsem dočetl až na konec
1
2

Ankety

Je sledování filmů a seriálů součástí vaší dovolené?
  • Určitě ano, bez toho by to nešlo.
  • Jak kdy. Pokud není lepší program, tak ano.
  • Málokdy, snažím se odreagovat jinak.
  • Spíš ne, není na to čas.
  • Určitě ne, filmy musí počkat.
  • Nevím, záleží na situaci.