Nejlegendárnější filmový hrdina se vrací! První obrázek z Indiana Jonese 5 vhání nostalgikům slzy do očí

Nejlegendárnější filmový hrdina se vrací! První obrázek z Indiana Jonese 5 vhání nostalgikům slzy do očí 12 obrázků v galerii
Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy | Foto: Paramount Pictures
Čtyřicet jedna let od Dobyvatelů ztracené archy a čtrnáct let po Království křišťálové lebky se archeolog Indiana Jones vrhá na další, celkově už páté filmové dobrodružství. Bez Stevena Spielberga, zato ale s devětasedmdesátiletým Harrisonem Fordem, obrovskými očekáváními a také s režisérem skvělých snímků jako Logan či Ford v Ferrari Jamesem Mangoldem.

Příběh pátého Indiana Jonese, který má datum premiéry stanovené na 29. června 2023, se stále drží pod pokličkou. Návrat Harrisona Forda do role archeologa, jenž mocné artefakty s oblibou vytrhuje z rukou nacistů či sovětských špionů, je ostatně obestřený tajemstvím, jež odpovídá aktuálnímu statusu tohoto dlouho připravovaného a netrpělivě očekávaného pokračování.

Dobrodružná trilogie z osmdesátých let, již tvoří snímky Dobyvatelé ztracené archy, Chrám zkázy a Poslední křížová výprava, patří k nejslavnějším hollywoodským výtvorům své doby. Steven Spielberg s Georgem Lucasem si díky ní upevnili pozici největších filmařských hitmakerů. Po sérii zamítnutých scénářů se Indy počtvrté představil roku 2008, a byť Království křišťálové lebky sklidilo rozporuplnější ohlasy, zájem o danou látku určitě neochladl.

Hledání správného scénáře bylo rozhodujícím faktorem i v dlouhém výrobním procesu pětky, již měl původně znovu režírovat Steven Spielberg. Ten se ale režie vzdal na úkor Jamese Mangolda, jenž je hollywoodskou stálicí díky kriticky úspěšným filmům jako Logan: Wolverine nebo Ford v Ferrari. Mangold obstaral scénář společně s bratry Jezem a Johnem-Henrym Butterworthovými, kteří společně napsali už zmíněný souboj automobilových velmocí nebo oceňované sci-fi Na hraně zítřka.

Indiana Jones 5 se natáčel především v Británii či na Sicílii od června do února letošního roku. Nyní probíhá postprodukce a v příštích měsících snad dostaneme i první upoutávku. Než k tomu dojde, musíme se spokojit s prvním oficiálním obrázkem z filmu, který byl zveřejněný na slavnostní akci Lucasfilmu a který snad nemůže být výmluvnější:

Harrison Ford jako Indy přechází přes starý dřevěný most s bičem, brašnou i kloboukem a klestí si cestu přes nažloutlý pruh světla. Jde o takřka ikonický výjev, který by mohl být plakátem pro celou sérii a který navazuje na jednu z dominant Spielbergových snímků, jíž bylo syté zadní nasvícení v tomto zlatavém odstínu.

Záběr vyvolává vlnu nostalgie a připravuje půdu pro nadcházející reklamní kampaň, která bude jistě výživná. A plná hudebních motivů Johna Williamse, jenž v devadesáti letech skládá svůj možná poslední filmový soundtrack. Velkými návraty bude ale možná napěchovaný i příběh, neboť různé fotky z natáčení rozproudily debaty o zápletce zahrnující cestování časem – s jistotou se například vrátí nacisté a vyfoceni byli i kaskadéři v masce mladšího Harrisona Forda.

Spielberg s Lucasem každopádně produkují a sehnali skvostnou hereckou sestavu – nestárnoucího Forda doplní Mads Mikkelsen, Phoebe Waller-Bridge, Thomas Kretschmann, Boyd Holbrook, Toby Jones nebo Antonio Banderas.

z natáčení Indiana Jonese 5 | Foto: Lucasfilm Ltd.

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy ujišťovala, že bez Forda se žádný Indy točit nebude, tudíž jde možná o poslední štaci této ikonické postavy na stříbrném plátně. Alespoň dokud ji neoživí další generace tvůrců. Budete se těšit?

Kreativní Evropa
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články