Když ani zlatý plešoun ke slávě nestačí. Zapomenuté a přehlížené filmy, které vyhrály Oscara v hlavní kategorii

Když ani zlatý plešoun ke slávě nestačí. Zapomenuté a přehlížené filmy, které vyhrály Oscara v hlavní kategorii 28 obrázků v galerii
Crash (2004) | Foto: 2005 Lions Gate Films
Jih proti Severu, Kmotr, Amadeus či Forrest Gump. Tyto a mnohé další tituly patří mezi oscarové vítěze, na něž filmový svět zřejmě nikdy nezapomene. Existují ale i snímky, na které si v dnešní době vzpomenou už jen skuteční filmoví znalci. Toto jsou některé z nich.

Moonlight (2016)

Moonlight | Foto: A24 / David Bornfriend

Držitel tří zlatých sošek v režii Barryho Jenkinse je příkladem vysoce kvalitního festivalového filmu. Věnuje se tématům přátelství, sexuální identity či života v současném americkém prostředí ve třech různých etapách v životě hlavního hrdiny. Na pohled nenápadný film překvapivě porazil favorizovaný La La Land.


Spotlight (2015)

Spotlight | Foto: Open Road Films

Hvězdně obsazené novinářské drama inspirované skutečnými událostmi pojednává o kauze, kdy reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili obří skandál zneužívání nezletilých chlapců představiteli místní arcidiecéze. Formálně skromný snímek Toma McCarthyho byl kromě ceny za film roku oceněn ještě za původní scénář. V hlavní kategorii porazil např. velkolepý survival thriller REVENANT Zmrtvýchvstání, za nějž si odnesl svého prvního hereckého Oscara Leonardo DiCaprio.


Argo (2012)

Argo | Foto: Warner Bros. Pictures

Třetí celovečerní režijní počin herce Bena Afflecka je thrillerem vycházejícím ze skutečné události, která nebyla známa několik desetiletí. Snímek popisuje tajnou operaci na záchranu šesti Američanů, která se odehrála na pozadí krize s rukojmími v Íránu. Kromě Oscara za nejlepší film Argo obdrželo ještě dvě ocenění (za scénář a střih).


Umělec (2011)

Umělec | Foto: The Weinstein Company

Koprodukční film Michaela Hazanaviciuse vypráví o konci němé kinematografie a nástupu zvukové éry. V tomto duchu byl také natočen – němý a černobílý. Překvapivý vítěz oscarového klání, jenž si odnesl celkem pět sošek, byl v daném roce akademiky upřednostněn například před Válečným koněm Stevena Spielberga či kinematografickou poctou Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev. Snímek ale velmi brzy zapadnul.


Crash (2004)

Crash | Foto: 2005 Lions Gate Films

Skvěle obsazená dramatická mozaika několika lidských osudů ze současného Los Angeles v režii Paula Haggise v roce 2006 dokázala zvítězit nad dosud populární Zkrocenou horou Anga Leeho či historickým thrillerem Stevena Spielberga Mnichov. Zařadit se mezi velké a nesmrtelné filmové klasiky se jí ale tak úplně nepodařilo. Film navíc velmi silně stárne a jeho dobré úmysly vyznívají spíš naivně.


Cena za něžnost (1983)

Cena za něžnost | Foto: Paramount Pictures

Dojemné melodrama Jamese L. Brookse pojednává o složitém vztahu matky (Shirley MacLaine) a její dospělé dcery (Debra Winger). Hvězdně obsazená rodinná sága, která se odehrává v rozmezí třiceti let, kromě hlavního Oscara obdržela ještě čtyři další sošky (z toho jedna byla pro Jacka Nicholsona v roli vysloužilého astronauta).


Ohnivé vozy (1981)

Ohnivé vozy | Foto: Warner Bros. Pictures

Britské biografické sportovní drama režiséra Hugha Hudsona je příběhem dvojice britských atletů, kteří se účastní olympiády v Paříži v roce 1924. Přestože jsou povahově rozdílní, k vítězství jsou oba vedeni vznešenými pohnutkami. Film byl natočen podle skutečného příběhu a získal čtyři Oscary. V dnešní době si z něj nejspíše pamatujete notoricky známý soundtrack od Vangelise (jedna ze sošek putovala jemu).


Obyčejní lidé (1980)

Obyčejní lidé | Foto: Paramount Pictures

Režijní debut herce Roberta Redforda je komorním psychologickým dramatem jedné zdánlivě docela obyčejné středostavovské rodiny, která je vystavena těžké životní zkoušce. Náhodná smrt staršího syna značně naruší vztahy mezi zahořklou matkou (Mary Tyler Moore), dobromyslným otcem (Donald Sutherland) a vinou sužovaným mladším synem (Timothy Hutton). V roce 1981 si snímek odnesl celkem čtyři Oscary.


Oliver! (1968)

Oliver! | Foto: Columbia Pictures

Klasický příběh sirotka, jenž navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a krutost, neztratil víru v lidskou dobrotu a po mnoha nespravedlivých ústrcích se nakonec dočkal lepšího života. Výpravná britská muzikálová adaptace slavného románu Charlese Dickense Oliver Twist, již natočil Carol Reed, byla oceněná šesti Oscary.


Člověk pro každé počasí (1966)

Člověk pro každé počasí | Foto: Columbia Pictures

Životopisné historické drama, v němž Paul Scofield ztvárnil sira Thomase Mora, uznávaného anglického politika a filosofa, jehož vytrvalé odmítání manželství krále Jindřicha VIII. s Annou Boleyn nakonec stálo hlavu. Vítěze šesti Oscarů natočil slavný Fred Zinneman.


Tom Jones (1963)

Tom Jones | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Filmová adaptace stejnojmenného románu Henryho Fieldinga v režii Tonyho Richardsona vypráví příběh mladého nalezence (Albert Finney), který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, někdy také označovaný za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba). A z Finneyho udělal mezinárodní hvězdu.


Gigi (1958)

Gigi | Foto: Warner Bros.

Stejnojmennou novelou inspirovaný zapadlý výpravný muzikál režiséra Vincenta Minnelliho, jenž je příběhem lásky bohatého mladíka (Louis Jourdan) a krásné začínající kurtizány (Leslie Caron), v roce 1959 dokázal proměnit ve vítězství všech svých devět nominací.


Marty (1955)

Marty | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Titulním hrdinou adaptace televizní hry Paddyho Chayefského je nesmělý řezník středního věku, který těžce nese svůj staromládenecký úděl. Jednoho dne ale potká ženu se stejným osudem, s níž naváže komplikovaný milostný vztah. Psychologicky laděný příběh, jenž nese znaky inspirace neorealismem, je pohledem do života obyčejných lidí. Oceněn byl ve čtyřech hlavních kategoriích – nejlepší film, režie, scénář a herec v hlavní roli (Ernest Borgnine).


Všichni královi muži (1949)

Všichni královi muži | Foto: Columbia Pictures Corporation

Drama o vzestupu a pádu zkorumpovaného politika, který dělá ze svých přátel boháče a udržuje si moc populistickými činy, je dílem režiséra Roberta Rossena. Nadčasový příběh získal tři Oscary a v roce 2006 se dočkal remaku se Seanem Pennem v hlavní roli.


Džentlemanská dohoda (1947)

Džentlemanská dohoda | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Roku 1947 natočil Elia Kazan film o americkém reportérovi (Gregory Peck), jenž předstírá, že je Žid, aby tak ve společnosti odhalil skrytý antisemitismus. Na vlastní kůži pak poznává skutečnou hloubku fanatismu a nenávisti. Tematicky dodnes závažné drama se dočkalo celkem tří oscarových ocenění.


Farář u svatého Dominika (1944)

Farář u svatého Dominika | Foto: Paramount Pictures

Laskavé komediální drama vypráví o mladém knězi (Bing Crosby), jenž je přidělen na zastaralou farnost při kostele svatého Dominika. O něm a o jeho ideálech však má místní starý nerudný kněz jen velmi nízké mínění. Snímek Lea McCareyho byl oceněn sedmi zlatými soškami.


Paní Miniverová (1942)

Paní Miniverová | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Válečné melodrama slavného Williama Wylera o britské rodině, která se snaží přežít první měsíce druhé světové války, bylo natočené jako demonstrativní morální podpora Velké Británie. Film se stal roku 1942 kasovním trhákem a vyhrál šest Oscarů.


Bylo jednou zelené údolí (1941)

Bylo jednou zelené údolí | Foto: Twentieth Century-Fox Film Corporation

Film, který na Oscarech porazil Občana Kanea, se odehrává ve velšské vesnici na přelomu 19. a 20. století a vypráví o pohnutých osudech obyčejné hornické rodiny. Sociálně kritické drama Johna Forda vzniklo podle románu Richarda Llewellyna a získalo pět Oscarů. Ford byl v té době již zasloužilým tvůrcem, zatímco Orson Welles mladičkým debutantem, který svým způsobem vyprávění výrazně předběhl svou dobu.


Vždyť jsme jen jednou na světě (1938)

Vždyť jsme jen jednou na světě | Foto: Columbia Pictures

Jedno z méně známých děl hollywoodské režijní legendy Franka Capry je romantickou komedií o obyčejné dívce, jež se zamiluje do svého nadřízeného a zasnoubí se s ním. Skutečné potíže ale začnou ve chvíli, když snoubenci chtějí seznámit své rozdílné rodiny. Ve filmu si zahráli Jean Arthur a James Stewart, Caprův dvorní herec, a kromě ceny za nejlepší film roku byl oceněn i Capra za svou režii.


Případ kapitána Dreyfuse (1937)

Případ kapitána Dreyfuse | Foto: Warner Bros.

Životopisný film Wiliama Dieterleho pojednává o slavném francouzském spisovateli Emilu Zolovi a o jeho výrazném zapojení do boje proti nespravedlnosti v incidentu známém jako Dreyfusova aféra. Snímek získal celkem tři Oscary.


Velký Ziegfield (1936)

Velký Ziegfeld | Foto: Warner Bros. Pictures

Velkolepý životopisný snímek mapuje historii kariéry broadwayské legendy Florenze Ziegfelda jr., slavného producenta extravagantních divadelních revue. Kromě hlavní ceny obdržel počin Roberta Z. Leonarda ještě další dvě sošky.


Cavalcade (1933)

Cavalcade | Foto: Fox Film

Drama oceněné třemi Oscary vzniklo na motivy divadelní hry Noëla Cowarda a zobrazuje klíčové životní momenty dvou anglických rodin mezi lety 1899 a 1933.


Lidé v hotelu (1932)

Lidé v hotelu | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Hollywoodské meziválečné drama z prostředí berlínského Grand Hotelu, v němž se protnou osudy pěti rozdílných osob, bylo natočené podle stejnojmenného úspěšného románu Vicky Baum. Ve snímku, jenž si v roce 1932 odnesl Oscara za film roku, se objevily tehdejší hvězdy jako Greta Garbo, John Barrymoore či Joan Crawford.


Cimarron (1931)

Cimarron | Foto: RKO Radio Pictures

Epická rodinná sága, natočená podle stejnojmenného románu Edny Ferber, líčí zásadní kapitolu amerických dějin – osidlování Divokého západu koncem 19. století. Výpravný western byl oceněn dohromady třemi Oscary. V roce 1960 vznikl stejnojmenný remake.


The Broadway Melody (1929)

The Broadway Melody | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

The Broadway Melody je prvním distribuovaným muzikálem, který byl plně ozvučen (dříve existovaly pouze částečně ozvučené filmy). Snímek Harryho Beaumonta je mixem komedie a dramatu a představuje raný typ muzikálu, jehož děj je situován do zákulisí revue a disponuje milostnou zápletkou.


Křídla (1927)

Křídla | Foto: Paramount Pictures

První film v dějinách, jenž se stal oscarovým vítězem. Epické romanticko-válečné drama z období první světové války natočil William A. Wellman a v jedné z rolí se objevil i legendární Gary Cooper. Kromě ceny za nejlepší film roku bylo toto dílo oceněno také za nejlepší speciální efekty.

Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články