10 nejúspěšnějších českých filmů, které si můžete pustit na Netflixu

10 nejúspěšnějších českých filmů, které si můžete pustit na Netflixu 14 obrázků v galerii
Muži v naději | Foto: Falcon
Co si představíte, kdy se řekne nejúspěšnější český film? Ten, který se stal kultovním? Snímek, který v kinech vydělal nejvíc peněz? Nebo jde o kousek, k němuž se nejčastěji vracíme, ať už na videu, online nebo v rámci televizního vysílání? Variant je hodně, ale my se dnes vydáme cestou nejmenšího odporu a podíváme se na deset kousků v nabídce Netflixu, na které po revoluci do českých kin vyrazil největší počet diváků.

10. Dědictví aneb Kurvahošigutntág

rok 1992, režie Věra Chytilová, počet diváků 810 962

Dědictví aneb Kurvahošigutntág | Foto: Česká televize

Na chvostu netflixovské nabídky je komedie, kterou bychom mohli označit za jednu z nejcitovanějších. Snímek je příběhem Bohuše (Boleslav Polívka), který žije sám v rozpadající se vesnické chalupě. Pracuje jako dřevař, většinu času však tráví popíjením slivovice se svými kumpány a povalováním se v trávě. Jeho poklidný život se změní ve chvíli, kdy se objeví elegantní advokát Ulrich, který překvapenému Bohušovi sdělí, že zdědil obrovský majetek. Hořká komedie o podmanivé síle nečekaného bohatství vznikla jako osobní projekt Polívky a Chytilové, kteří se také společně podíleli na jejím scénáři.

9. Obsluhoval jsem anglického krále

rok 2006, režie Jiří Menzel, počet diváků 854 553

Obsluhoval jsem anglického krále | Foto: MagicBox

Tématem Hrabalova slavného románu je životní dráha číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. Mnohokrát v životě pocítí, že jím druzí opovrhují pro malý vzrůst, sympatie k Němcům, jeho češství, protože je odloženým dítětem i pro osobitou životní filosofii. Nikdy však nezatrpkne, neoplácí nenávistí, nemstí se. Adaptace Jiřího Menzela publikum v diváckých známkách spíše rozdělovala, protože se v ní dost změnil duch předlohy, pokud jde ale o návštěvnost v kinech, vedla si více než dobře. A navíc získala čtyři České lvy, včetně sošky pro nejlepší film roku.

8. Muži v naději

rok 2011, režie Jiří Vejdělek, počet diváků 866 393

Muži v naději | Foto: Falcon

To by bylo, aby v žebříčku chyběl držitel Českého lva za divácky nejúspěšnější český film roku 2011. Záletný tchán Rudolf (Polívka), který v praxi uplatňuje heslo, že nevěra je kořením šťastného manželství, se snaží na svou víru obrátit monogamního zetě Ondřeje (Jiří Macháček). Říká mu, že když žena necítí k muži respekt, začne se ve vztahu nudit! A Ondřej začíná mít pochybovat, jestli to nakonec nebude pravda. Cítí, že vztah, jehož smysl manželka vidí už jen ve zplození dalšího potomka, není v pořádku. A pak do jeho života vstoupí kráska Šarlota (Vica Kerekes) a je na problém zaděláno.

7. Líbáš jako bůh

rok 2009, režie Marie Poledňáková, počet diváků 904 589

Líbáš jako Bůh | Foto: Falcon

Helena (Kamila Magálová) patří k oblíbeným pedagogům, díky zdravému nadhledu si rozumí se studenty i kolegy ve sborovně. Rozvětvená rodina k tomu poskytuje dostatek příležitostí. Soužití v jednom bytě s bývalým manželem, problémy ovdovělé sestry, manželské karamboly syna i pozdní lásky babičky – to všechno Helenu zaměstnává natolik, že jí na vlastní život a city jaksi nezbývá čas. A pak se Helena za pohnutých okolností seznámí s lékařem záchranné služby Františkem (Oldřich Kaiser). Je z toho láska jak trám, která ukázala, že s Marie Poledňáková stále umí natočit hit.

6. Slunce, seno, erotika

rok 1991, režie Zdeněk Troška, počet diváků 968 992

Slunce, seno, erotika | Foto: Filmové studio Barrandov

Netflix nedávno obohatila hned celá kultovní Seno trilogie Zdeňka Trošky. Pokud se ale bavíme o té divácky nejúspěšnější, když vezmeme v potaz návštěvnost, je jím poslední díl s erotickou příchutí. V ní jsou obyvatelé Hoštic díky proslavení Pláničkovy metody pozváni do Itálie. Osamělá Miluna s Evíkem zde poznávají údajné mafiány, se kterými se domluví na únosu jejich sokyň v lásce. Plán se nezdaří a nastávají bláznivé situace a zápletky. Jakkoli byl třetí díl slavné trilogie v rámci hodnocení kritizovaný a dodnes schytává nepěkné známky, pokud jde o čísla, o jeho úspěchu není pochyb. Paradoxně byl ze všech dílů i nejméně navštěvovaný, ale v tomto žebříčku zahrnujeme jen porevoluční filmy.

5. Pupendo

rok 2003, režie Jan Hřebejk, počet diváků 988 351

Pupendo | Foto: Česká televize

Vzpomínáte ještě na doby, kdy nový snímek tvůrčího dua Jan Hřebejk (režie) a Petr Jarchovský (scénář) platil za velkou událost? Pupendo je z té éry a zcela zaslouženě. Tahle hořká komedie patří k nejlepším porevolučním filmům vůbec. V divácky nejúspěšnějším filmu roku 2003 se přeneseme do osmdesátých let, do časů, kdy historie v Čecháchplynula pomalu jako kalná voda Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov, sídlo hrdinů příběhu. Dvě rodiny přežívají dobu totality, plnou podivností a paradoxů, jedna v nemilosti režimu, druhá v urputné snaze uchovat si jeho přízeň.

4. Pelíšky

rok 1999, režie Jan Hřebejk, počet diváků 1 059 182

Pelíšky | Foto: Space Films

Hřebejk/Jarchovský podruhé, tentokrát ve svém obecně nejlépe přijatém filmu. Jsme v Československu na přelomu let 1967 a 1968. Pod střechou jednoho domu se potkávají různí lidé, různé generace, odlišné světonázory a životní styly. V komediálních příhodách plných absurdit a empatie poznáváme další obyvatele: přívržence i odpůrce vlády, vdané i osamocené ženy, neposlušné děti a o nic lepší puberťáky. Hrdinové slaví Vánoce, pijí slivovici a hořící panáky, po kterých chrlí z úst oheň a mají ohebné lžičky. Stejně jako v případě Pupenda mluvíme o divácky nejúspěšnějším českém filmu roku.

3. Ženy v pokušení

rok 2010, režie Jiří Vejdělek, počet diváků 1 236 960

Ženy v pokušení | Foto: Falcon

Dnes už ta nálepka neplatí, svého času byl ale Jiří Vejdělek opravdový hitmaker. V rámci porevoluční kinematografie pouhých deset filmů překonalo v návštěvnosti hranici jednoho milionu diváků a Ženy v pokušení do téhle elity patří. Ve filmu se čtyřicetileté psycholožce Heleně (Lenka Vlasáková) rozpadne manželství a rady, které až dosud udělovala svým pacientům, nějak nefungují. Podobně je na tom její dvacetiletá dcera Laura (Veronika Khek Kubařová) a svérázná matka Vilma (Eliška Balzerová). Muži, s nimiž stojí za to prožít milostné dobrodružství, však stále ještě existují. Sexy téma, které, jak už asi tušíte, má Českého lva za divácky nejúspěšnější český film roku.

2. Ženy v běhu

rok 2019, režie Martin Horský, počet diváků 1 543 842

Ženy v běhu | Foto: CinemArt CZ

Ženy v názvu na české diváky evidentně fungují. Ženy v běhu nejsou jen druhým nejúspěšnějším českým filmem v návštěvnosti, který najdete v nabídce Netflixu. Oni jsou druhým nejnavštěvovanějším českým porevolučním filmem vůbec! Věra (Zlata Adamovská) prožila s Jindřichem báječný život a je pevně rozhodnutá splnit i jeho poslední přání – zaběhnout maraton! Prostě si trasu rozdělí na čtyři díly a zdolají těch více než 42 kilometrů jako rodinná štafeta. Žádná z nich sice dosud neuběhla ani metr, ale do startu přece zbývají tři měsíce a trenér Vojta (Polívka) připravil skvělý kondiční plán. Stačí jen začít.

1. Tankový prapor

rok 1992, režie Vít Olmer, počet diváků 2 022 300

Tankový prapor | Foto: Bonton Home Video

Tankový prapor je i v roce 2022 jediným českým filmem porevoluční historie, který dokázal v rámci návštěvnosti pokořit hranici dvou milionů diváků. Hrdinou neradostného, i když převážně humorného pohledu na vojenský život v roce 1953 je rotný Danny Smiřický (Lukáš Vaculík), potýkající se se svými kamarády s tupostí důstojnického sboru (nezapomenutelné „zelené mozky“ Roman Skamene a Miroslav Donutil). Film Víta Olmera podle scénáře, na němž spolupracoval s Radkem Johnem, vstoupil do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený film od znárodňovacího dekretu z roku 1945 a také jako první český film s publicitou západního stylu. Je kuriózní, že v době, kdy vznikal, bylo jeho natáčení trestným činem. Nicméně úřady přimhouřily oko a film nebyl zabaven, ale vpuštěn do kin. Divácký úspěch nemůže zastřít, že předloha Josefa Škvoreckého je přece jen o něčem jiném a má výrazně odlišné kvality než film. Ale to už většina publika nezjistí.

Ankety
Který z uvedených muzikálů máte nejraději?
Zpívání v dešti
Hello, Dolly!
My Fair Lady
West Side Story
Kabaret
All That Jazz
Rocky Horror Picture Show
Bídníci
Moulin Rouge!
Fantom opery
jiný
Nemám rád/a muzikály.
Nejnovější články:
Načíst další články