Batman: Seřazeno od nejlepšího filmu po nejhorší

Batman: Seřazeno od nejlepšího filmu po nejhorší 12 obrázků v galerii
Batman | Foto: Warner Bros.
Do kin dorazil nejnovější Batman v podání Roberta Pattinsona a těší se velmi spokojeným ohlasům. Samotný temný rytíř už má na svém kontě nejen nemalý zástup hraných filmů, ale i předchozích představitelů. Jak si jednotlivé snímky tváří v tvář vedou a kam se v hodnocení řadí nový přírůstek? Tomu se v následujícím speciálu podíváme na zoubek.

Temný rytíř (2008)

Temný rytíř | Foto: Warner Bros Pictures

Přestože by si Pattinsonův Batman, posilněný údernou reklamou „Batman, jaký tu ještě nebyl“ (což nicméně není zavádějící, ale o tom až za chvíli) a počátečním vysokým hodnocením rád ukořistil první pozici, kdepak. Na mnohovrstevnatého Temného rytíře, kterým vzdal režisér Christopher Nolan poctu krimi gangsterkám, se nechytá. Nolanův film nabízí nejen vyváženější tempo, jasněji profilované motivace a osudovější střet; především mu však fantasticky funguje nejen celek, ale má extrémně strhující jednotlivé fragmenty. Takový úvod v bance je pak rovnou jednou z nejlépe natočených scén historie.

Batman (1989)

Batman | Foto: 1989 Warner Brothers

S odstupem času zapadl Batman od Tima Burtona trochu prachem. I proto bych každému doporučil, aby se na tenhle kousek podíval. Pokud vynecháme určitou topornost hlavního hrdiny – Batman Michaela Keatona neměl „luxus“ v podobě pružného kostýmu a herec se v něm cítil natolik stísněně, že chtěl zpočátku z projektu vycouvat –, snímek ohromuje i po letech svým pojetím. Burton našel dokonalý balanc mezi temnými stránkami komiksu a filmovým vyprávěním, dosadil nejméně pravděpodobného herce do hlavní role (před premiérou přišlo studiu na padesát tisíc nespokojených dopisů) a vytvořil komiksovku s velkým K. I po tak dlouhé době je první Batman jednou z nejlepších adaptací, jaké kdy vznikly, a je ohromná škoda, že byl Burton po dvou filmech nahrazen. Bylo zaděláno na velkou sérii.

Batman se vrací (1992)

Batman se vrací | Foto: Warner Bros. Pictures

Burtonova dvojka není z hlediska stavby příběhu tak celistvá, svým pojetím je ale možná ještě zajímavější než první díl. Burton se při její tvorbě doslova utrhl ze řetězu, nechal naplno vyhrát svou fascinaci podivnými stvořeními a ta v pokračování hrají významnější roli než titulní hrdina. Film je také podstatně temnější než první díl. Je proto dost paradoxní, že si snímek s téměř až hororovými pasážemi, kvůli nimž Burton bojoval s cenzory, aby byl vůbec mládeži přístupný, vybral McDonald pro své dětské menu a promoval ho jako rodinnou zábavu. Batman se vrací je fantastický právě proto, jak silně nekomfortně se u něj diváci mohou cítit (jako dítě jsem jím byl doslova fascinovaný) a dodnes platí za jednu z nejsilnějších a nejosobitějších adaptací.

Temný rytíř povstal (2012)

Temný rytíř povstal | Foto: Warner Bros.

Temný rytíř povstal má jedinou smůlu – přišel po fenomenálním Temném rytíři. A s takovým závažím na krku musel jít nevyhnutelně ke dnu. Ne že by snad někdo někdy tvrdil, že jde o špatné zakončení trilogie. Tom Hardy ale zkrátka není Heath Ledger, scéna v letadlem není scéna v bance, přepadení stadionu nemá údernost výbuchu nemocnice atd. A je pravdou, že samotný konec nepatří mezi filmové momenty, které v divácích ještě dlouho rezonují. Coby finále velkolepé trilogie jde ale pořád o sakra dobře odvedenou práci.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Liga spravedlnosti Zacka Snydera | Foto: Warner Bros.

Vydávám se na tenký led, protože Liga spravedlnosti Zacka Snydera, jakkoli se dočkala velmi dobrých ohlasů, rozhodně neplatí za bezchybný kousek. Pro potřeby žánru má ale správné měřítko, nabízí ohromnou porci stylových momentů a Batman Bena Afflecka tu konečně naplno ožívá. Jak už to u Snyderových filmů chodí, i jeho Liga spravedlnosti polarizuje publikum. Jedni ji naprosto milují, druhým jde proti srsti. Osobně se kdykoli postavím za to, že epická týmovka, v níž má Batman významnou roli, má vypadat takhle. A navzdory určitým mudrcům mi průměrné hodnocení z filmových databází a recenzí dává za pravdu, a proto řadím Ligu spravedlnosti na tohle místo.

The Batman (2022)

The Batman | Foto: Warner Bros.

Abyste mě nechápali špatně – nový Batman má v sobě hodně dobrého a zaslouží si být viděn na velkém plátně. Jen má blíže k odvážnému velkolepému konceptu než k opravdu odladěnému finálnímu produktu. Je hrozně dobře, že někdo konečně prezentuje Batmana jako detektiva, což je prvek, který všechny předchozí filmy buď hrubě podehrávaly, nebo rovnou opomíjely. Potěší noirové ladění scén a přímo vynikající jsou Paul Dano jako Hádankář a Zoë Kravitz v roli Catwoman. Kde ale u Jokera, na něhož se snaží The Batman duchovně navazovat, město přímo dýchalo atmosférou, zde je spíše přehlídkou několika kulis. Detektivní část je pouhým vývarem legendární Sedmičky Davida Finchera a Pattinson funguje jako Batman, jeho Bruce Wayne je ale jaksi do počtu. O problematické logice některých velkých scén nemluvě (viz celá epizoda s pohřbem). Na první dobrou je ale výsledek dobrý, dokonce velmi dobrý. Jen nad tím vším člověk nesmí moc přemýšlet.

Batman začíná (2005)

Batman začíná | Foto: Warner Bros.

Pocitově by si asi začátek ságy Christophera Nolana zasloužil být výše, protože... No, je to Nolan. Jenže tím jsme současně u toho, proč je Batman začíná až tady. Na Nolana jde totiž o příliš standardní komiksovku. Nese sice jeho rukopis v realistickém podání Gothamu, pokud jde ale o celkové pojetí, máme na stole naprosto zaměnitelný žánrový kousek. Dobrý v tom, co dělá, nadějný ohledně věcí budoucích, ale nijak výjimečný ve vývoji a zakončení. Všechno, co zde má potenciál, dokázal opravdu zužitkovat až Temný rytíř.

Batman (1966)

Batman | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Adaptace, na kterou filmový svět zapomněl. A neměl by! Adam West, otec všech filmových a televizních Batmanů, měl totiž natolik švihlé pojetí, že z dnešního pohledu působí tohle dílo skoro jako sofistikovaná parodie. Ale nezapomínejme na to, jak komiksy s Batmanem v šedesátých letech vypadaly. Tohle je tak věrné, jak to jen šlo. Jistě, extrémně poznamenané zubem času, ale tam, kde si Joel Schumacher vylámal zuby pastelovou čtyřkou Batman a Robin (všichni víte, kde v žebříčku bude, ale pojďme se ještě chvíli tváři tajemně), tam West s režisérem Lesliem H. Martinsonem vytvořili zábavnou blbinu, která i po téměř šedesáti letech stojí za hřích.

Batman navždy (1995)

Batman navždy | Foto: Warner Brothers

Když byl Burton „odejmut“ od série, aby se mohla přiblížit mladším divákům, dostal se režisér Joel Schumacher do nevděčné pozice. Na jedné straně chtěl ctít atmosféru temného Gothamu nastavenou Burtonovými dvěma filmy, na té druhé musel vyjít vstříc studiu. A vznikl kočkopes, který balancuje na hraně starého a nového (čehož se navíc dosáhlo tak, že hodně temných pasáží skončilo na podlaze střižny). Přesto nejde Batmana navždy úplně zatratit. Má opravdu skvělé záporáky v podobě Jima Carreyho a Tommyho Lee Jonese a i Val Kilmer nebyl marná volba na hlavní roli. Nejde o špatný film, jen je oproti předchůdcům, na které navazoval, trestuhodně obyčejný.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti | Foto: Warner Bros.

Všichni bychom chtěli, aby byl souboj Supermana s Batmanem výš. V zásadě je ve filmu totiž všechno, co od Snydera čekáme. Hrozně ho ale potápí scénář. Ať už je divák jakkoli velkorysý, celý ten vynucený konflikt, který je postavený čistě na tom, že si dvě postavy neumí říct jednu větu, film posílá do kopru. Superman působí naivně a Batman jako nedůvtipný blbec, jehož detektivní já jako by si vzalo dovolenou. A ta Martha! Na papíře možná myšlenka „naše matky mají stejné jméno, to nás v kritický okamžik spojí“ působila emocionálně silně. V natočené verzi je ale jen nechtěně komická. Technicky je tenhle film špička, obsahově jde o neplánovanou komedii.

Batman a Robin (1997)

Batman a Robin | Foto: Warner Bros.

Kdo jiný by mohl být na chvostu než film, za který se opakovaně fanouškům temného rytíře omlouvala hlavní hvězda (George Clooney) i režisér (Schumacher). Batman a Robin byl vyloženě šitý na míru dětským divákům, takže kulisy působí jak atrakce v Disneylandu, záporáci přehrávají o sto šest a k tomu se někdo v produkčním týmu zbláznil a nasadil Batmanovi na kostým bradavky. Proč?! Navíc jde o jeden z mála filmů, kde se Clooney vážně nenašel. Batmana natáčel v době, kdy ještě hrál v Pohotovosti, a roli vnímal jako vstupenku mezi hereckou elitu. Místo toho se zesměšnil, což mělo alespoň tu pozitivní dohru, že pak musel máknout, aby producentům dokázal, že má jako filmová hvězda budoucnost. A natočil na základě toho hned několik nezapomenutelných kousků, které dnes platí za klasiky.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články