Ivan Reitman, světově proslulý režisér narozený v Československu, zemřel v 75 letech. Určitě milujete jeho Krotitele duchů

Ivan Reitman, světově proslulý režisér narozený v Československu, zemřel v 75 letech. Určitě milujete jeho Krotitele duchů 9 obrázků v galerii
Dan Aykroyd, Rick Moranis a Ivan Reitman - Krotitelé duchů | Foto: Columbia Pictures
Slavný režisér, scenárista a producent židovského původu stál za filmy jako Krotitelé duchů nebo Policajt ze školky. K rodnému Československu, odkud rodina emigrovala, však podle vlastních slov neměl žádný zvláštní vztah.

Ivan Reitman se narodil 27. října 1946 v Komárnu. Oba jeho rodiče byli maďarští židé – matka přežila Osvětim a otec byl členem odbojového hnutí. Když byli Ivanovi čtyři roky, celá rodina imigrovala do Kanady a na Československo nezbylo budoucí hollywoodské osobnosti příliš mnoho vzpomínek.

V tamním Toronru načal Reitman v sedmdesátých letech producentskou kariéru, seznámil se s pozdějším častým spolupracovníkem Danem Aykroydem (Krotitelé duchů) a produkoval dva filmy kultovního Davida Cronenberga, konkrétně Červi a Rabid. Od této exploatační tvorby, která zahrnovala také béčkový erotický škvár Ilsa, sibiřská tygřice, se však Reitman záhy přesunul k žánru, který jej po celý zbytek kariéry nejvíce zdobil – k rodinným komediím.

Dvojčata | Foto: Universal Pictures

Průlom nastal díky produkci kultovní teenagerské komedie Zvěřinec časopisu National Lampoon a režii komedie Nemotorové (1979), v níž si zahrál Bill Murray. Odtud byl už jen krůček k režii legendárních Krotitelů duchů, kteří patřili k největším hitům roku 1984, na něž Reitman navázal o pět let později úspěšným pokračováním.

S komediální fantasy sérií, v níž Aykroyd a Murray čelí duchařským entitám, bývá Ivan Reitman spojován nejvíce. Produkoval rovněž letošní sequel Krotitelé duchů: Odkaz, který natočil jeho syn Jason Reitman. Zapomínat by se ale nemělo ani na komedii z Bílého domu Dave, v níž Kevin Kline zaskakuje za zesnulého prezidenta, nebo na spolupráce s Arnoldem Schwarzeneggerem ve filmech Dvojčata nebo Policajt ze školky.

Zvažován byl jako možný kandidát na režii Harryho Pottera a Kamene mudrců, ale volba nakonec padla na kolegu z komediální branže Chrise Columbuse. Jeho posledním režisérským kreditem zůstalo sportovní drama Velký draft s Kevinem Costnerem, uvedené roku 2014.

Ivan Reitman zemřel ve spánku v sobotu 12. února ve svém kalifornském obydlí. Bylo mu 75 let a zanechal po sobě vdovu Geneviève Robert, s níž se oženil roku 1976, a dva potomky. Zmiňovaný Jason Reitman je rovněž úspěšný režisér (Juno) a dcera Catherine je známá jako výkonná producentka, scenáristka a herečka ze seriálu Zpátky do práce.

Dave | Foto: Warner Bros.

„Naše rodina truchlí nad nečekanou ztrátou manžela, otce a dědečka, který nás vždy učil vidět kouzlo života,“ napsala trojice rodinných pozůstalých ve společném prohlášení. „Utěšuje nás, že jeho práce filmaře přinesla smích a štěstí nesčetným divákům po celém světě,“ dodává.

Kreativní Evropa
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články