Vřískot: Neuvěříte, jak tvůrci přišli na ikonickou bílou masku

Vřískot: Neuvěříte, jak tvůrci přišli na ikonickou bílou masku 10 obrázků v galerii
Vřískot (2022) | Foto: Paramount Pictures
Původy slavných filmových zabijáků, mezi něž rozhodně patří i Ghostface z kultovní série Vřískot, bývají opředeny legendami. O to více překvapilo prohlášení jednoho z hlavních herců série, jenž zavzpomínal na to, jak tvůrci na charakteristickou bílou masku vlastně přišli.

Vřískot je tu s námi už čtvrt století a kdo ví, kolik pokračování Hollywood ještě nachystá. Kultovní horor Wese Cravena, který roku 1996 oživil žánr o maskovaných zabijácích a nabídl sebeuvědomělý popkulturní formát, se ostatně dočká nejnovějšího přídavku již dnes, kdy do tuzemských kin vstupuje už pátý díl, opět nesoucí prostý název Vřískot. Má jít zároveň o pokračování s hereckými navrátilci, jako jsou Neve Campbell, David Arquette a Courteney Cox, a zároveň o spin-off, který lehce zaprášenou látku představí dnešní generaci. Něco podobného učinili také tvůrci Halloweenu roku 2018 a tentýž osud by měl potkat i Vymítače ďábla.

Vřískot (1996) | Foto: Dimension Films

Vřískot se proslavil jednak zmiňovanou otevřeností vůči publiku, které naslouchá radám postav, jak lze nejsnáze přežít hororové příběhy, jednak s tím spojenou nepředvídatelností a scenáristickými hrátkami. V prvním díle například zemřela postava Drew Barrymore, tedy největší herecká hvězda filmu, hned v závěru úvodní sekvence. A konečně, kulturním emblémem se stala také bílá maska, již Ghostface v každé části nosí a pod níž se vždy skrývá jiný vrah.

A právě o tomto specifickém kousku kostýmu se nyní rozpovídal herec David Arquette, jenž se společně s Courtney Cox a Nevem Campbellem zastavil na rozhovor, jak příhodně, v talkshow Drew Barrymore. Arquette, jenž si roli Deweyho zopakuje už popáté, zavzpomínal, proč si dnes se zakrvaveným nožem a křikem obětí spojujeme právě takovou masku a jak k ní tvůrci přišli. Možná předpokládáte, že to bylo čirou náhodou.

„Pamatuji si, jak členové kreativního týmu někdy na začátku natáčení odešli a vrátili se s maskou. Řekli nám, že ji našli úplně vzadu v jednom hračkářství. Wesovi se nezamlouvala žádná z masek, které si prohlížel, a tak se zeptal, jestli nemají něco starého, třeba pod něčím schované. A tak našli tuhle masku,“ prozradil padesátiletý herec, známý také z filmů Pavoučí teror a Dravci.

Takto nevinný a čistě náhodný výběr duchařské masky, podle níž získala jméno i samotná vraždící postava v černé kápi, vyznívá humorně, ale současně odpovídá prostoduchosti vrahů, jimiž byla v prvním díle dvojice teenagerů. Jejich nárokům by obyčejná bílá maska v zadní části hračkářství bezesporu odpovídala, nebylo zapotřebí používat odlitý obličej Williama Shatnera ze Star Treku, jak učinili tvůrci Halloweenu pro vizualizaci Michaela Myerse.

Vřískot (2022) | Foto: Paramount Pictures

Nový Vřískot už vznikal bez dohledu zesnulého Wese Cravena a režii obstarali tvůrci Krvavé nevěsty Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett. První zahraniční ohlasy jsou zatím veskrze spokojené a zřejmě nebude od věci vyrazit do kina a zjistit, kdo se za ikonickou a takřka zapadlou maskou z hračkářství ukrývá tentokrát.

Podívej se na Vřískot online hned teď!

Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články