Špunti na cestě zařadili jedničku, rozjezd se jim ale příliš nepovedl. Mají nepořádek nejen v dětech a v zeměpisu

Špunti na cestě zařadili jedničku, rozjezd se jim ale příliš nepovedl. Mají nepořádek nejen v dětech a v zeměpisu 4 obrázky v galerii
Špunti na cestě | Foto: Česká televize
Rodinná filmová komedie Špunti na vodě z roku 2017 zkombinovala nejoblíbenější českou letní kratochvíli – vodáctví – s mužským hlídáním dětí a vznikla z toho jakási letní verze snímku S tebou mě baví svět. Špunti na vodě se těšili vysoké návštěvnosti v kině (vidělo je přes 400 tisíc lidí) a patřili tak k nejúspěšnějším filmům roku 2017. Česká televize se na základně toho rozhodla riskovat a zkusila to se Špunty podruhé v podobě seriálu.

V původním snímku se bratři Igor a David spolu s bratrancem Ondrou vydali se svými dětmi na vodu, když manželky vyrazily na dámskou jízdu. V seriálu už je čeká dobrodružná dovolená spolu s manželkami Alicí a Nelou. Z původních plánů v podobě zahraniční dovolené v Chorvatsku sice sejde, ale po řadě nedorozumění a různých katastrof se tři generace rodiny Veselých ocitnou v upraveném obytném autobusu značky Robur a vydávají se na netradiční dobrodružnou dovolenou, která semkne rodinu pevně dohromady. Na cestě ve finále stráví velkou část prázdnin a bude to nezapomenutelná jízda.

Zmatky v postavách, jménech a letech

Tvůrčí tým ve složení režisér Jiří Chlumský a scenárista Marcel Bystroň pracovali již na Špuntech na vodě, v seriálu se k nim jako druhý autor scénáře přidal i Petr Hudský. Filmaři si dali tu práci, aby herecké složení seriálu bylo pokud možno stejné jako v původním snímku, což se jim převážně podařilo. Z dospělého složení chybí pouze Hynek Čermák, kterého v roli Davida Veselého vystřídal David Novotný, a ke změnám pochopitelně docházelo hlavně u dětského obsazení, konkrétně pouze u dívek, Viktor Antonio, Filip Antonio i Antonín Holoubek se jako Matěj, Kuba a Vojta Veselí vrátili. Upřímně ale právě tahy dochází k prvním zádrhelu celého seriálu. O tom, jak moc dětští herci své role zvládají, psát nebudu, protože stejně jako jejich filmoví příbuzní zatím nedostali příliš prostoru, ale jde o řadu nejasností, které souvisí s tím, jak moc tvůrci seriálu chtěli, aby Špunti na cestě navazovali na Špunty na vodě.

Špunti na cestě | Foto: Česká televize

Podle výše zmíněného hereckého složení by jeden soudil, že má jít o přímé pokračování filmu, ale pokud to tak má být, padla kosa na kámen. V původním snímku se bratranec Ondra (Pavel Liška) vrací po letech z Kanady se svou slovenskou přítelkyní Zlaticí (Jana Kvantíková), kterou tam potkal a kterou na konci filmu požádá o ruku. V seriálu jsou sice i se Zlaticí zpět, ovšem naprosto nepochopitelně oba hovoří o Austrálii, svatba, která by byla logickým vyústěním, je tu prezentována jako ohromné překvapení a za celý díl nepadne jediné slovo o Ondrově dceři Elišce. A když už jsme u dcer, tu Davidovu a Alicinu (Anna Polívková) někdo z Karolínky přejmenoval na Kačenku.

Záhadou je i to, o jaký časový posun v ději se vlastně jedná. Špunti na vodě se odehrávali v roce 2017, nyní je rok 2022 a seriál vznikal v roce 2021, hovoříme tedy zhruba o třech nebo čtyřech letech, což by mohlo odpovídat. Kubovi mohlo být ve filmu zhruba dvanáct, nyní je v deváté třídě a i starší Igorově (Jiří Langmajer) a Nelině (Tatiana Dyková) dceři Báře je šestnáct let. Třem letům navíc hraje do karet i fakt, že od oné dovolené na vodě byli Igor s Davidem a rodinami asi třikrát u moře. Nikdo ale dobrodružství na Sázavě dosud nezmínil, ani to, co celou tu dobu Ondra dělal a zda se opět vrátil do zahraničí. Samozřejmě mohl odjet do zmíněné Austrálie, ale pak by se tam nemohl se Zlaticí seznamovat, když už byla jeho snoubenkou...

Špunti na cestě | Foto: Česká televize

Vzpomínka na základku

Zkrátka je tu mnoho nejasností a vzhledem k tomu, že se děj teprve rozjíždí, rodina ještě nemá tolik zmiňovaný obytňák a děti byly odeslány na tábor, je jediným plusem prvního dílu postava pedagožky, která Igora s Davidem učila na základní škole a nyní má ve třídě jejich děti. Narážka s oslovením „soužko“ nebo že vypadá stále stejně, je totiž přesně to, co si asi většina z nás vybaví, když potká svou učitelku ze základní školy. Z nějakého záhadného důvodu vypadají skutečně stále stejně, pamatují si vás jménem a vy máte neochvějný pocit, že je z vás zase žák a probíhá zkoušení.

Natáčení Špuntů na cestě zavedlo filmaře do více než osmdesáti lokací po celé České republice, včetně Sázavy, Lužnice, Brd, Vysočiny, Prahy a Českého ráje a nakonec zamířilo i na sousední Slovensko. Snad se tedy brzy pokocháme, zatím jsme byli jen u Veselých doma a brousili jsme ve škole lavice. První dojmy ze seriálu jsou tedy z mé strany velmi rozpačité. Uvidíme, jak si Špunti povedou a jakého hodnocení nakonec dosáhnou v plnohodnotné recenzi. Zatím narážejí na to, že se příběh rozjíždí a že příliš prostoru pro humor a nadsázku ještě nebylo. Před námi je ale dalších dvanáct padesátiminutových dílů.

Hodnocení: 55 %

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články