5.1.2022, 09:00

Filmy vydělaly minulý rok v kinech neporovnatelně víc než předloni. Rozdíl proti ziskům před pandemií je však stále propastný

Filmy vydělaly minulý rok v kinech neporovnatelně víc než předloni. Rozdíl proti ziskům před pandemií je však stále propastný 9 obrázků v galerii
Spider-Man: Bez domova | Foto: Columbia Pictures
Rok 2021 nabídl několik filmových hitů, které skomírající průmysl pomohly v době koronaviru postavit zpět na nohy. Úplné uzdravení, jež kina a producenti netrpělivě vyhlížejí od začátku pandemie, je ovšem stále daleko.

Filmový byznys je jedním z mnoha obchodních odvětví, jehož zisky se během pandemie propadly hluboko pod standard. Produkce a kina to pocítily hlavně roku 2020, kdy docházelo k bezprecedentním zásahům do výroby a uvádění filmů. Hollywood přestal poprvé během své historie plnohodnotně fungovat, kinosály se kvůli lockdownům a zákazům shromažďování zavíraly a velká studia odsouvala očekávané premiéry, popřípadě přesouvala snímky na stream.

Duna | Foto: Warner Bros.

Rok 2021 vypadal přeci jen optimističtěji. Premiéry se dočkala odkládaná díla jako Black Widow nebo Tiché místo 2. Několik velkofilmů v čele s Dunou vtrhly ve stejný den do kin i na HBO Max, čímž si studio Warner Bros. chtělo zajistit stabilní sledovanost a návštěvnost ve stále nepředvídatelných časech. A konečně vánoční megahit Spider-Man: Bez domova ukázal, že na úspěchy ročníku 2019 a jeho předchůdců lze navázat i v dnešní době, kdy se lidé do kinosálů teprve opatrně vrací a kdy prodělávají i snímky režisérských legend jako Poslední souboj nebo West Side Story.

Co se týče dlouhodobě nejnavštěvovanějšího trhu USA, ten si podle webu Hollywood Reporter oproti minulému roku polepšil hned o 101 %. Americká kina letos přepočítávají celkový příjem 4,5 miliardy dolarů, což možná v pohodě zastíní rok 2020 s pouhým dvoumiliardovým výdělkem, ale stále jde o 60% propad oproti roku 2019, kdy zámořská „box office“ dosáhla 11,4 miliardy.

Pokud nebereme v potaz inflaci, pak americký filmový trh dosáhl vrcholu v letech 2015 až 2019, kdy celkové příjmy vždy přesáhly (či minimálně těsně atakovaly) hranici 11 miliard. Loňský výsledek tedy stále není ani poloviční a vrací nás do roku 1992, kdy tamní kina rovněž dosáhla na 4,5 miliardy – tehdy ale lístek stál čtyři dolary oproti dnešním devíti a prodalo se jich o takřka sedm set milionů víc.

Spider-Man: Bez domova | Foto: Columbia Pictures

Nebýt zmiňovaného Spider-Mana, který se na výsledné sumě podílí dvanácti procenty a drží desáté místo v žebříčku nejvýdělečnějších zámořských filmů všech dob, letošní zlepšení by příliš radostné nebylo. Pravda, moc důvodů k nadšení nezbývá ani tak, ale více než stoprocentní nárůst oproti předloňsku přeci jen naznačuje pozitivní vývoj. Rok 2022 by se měl nést ve znamení neustále otevřených kinosálů, rozsáhlé vakcinace a také návratu k 45denním uváděcím oknům, která budou studia využívat v případě svých premiér. K těm největším hitům, které by měly do kin zavítat, navíc patří divácké taháky jako Batman, Jurský svět: Nadvláda a hlavně druhý Avatar, který může v prosinci klidně předvést velkolepý výsledek.

Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články