Češi točí ambiciózní sci-fi detektivku. Budou oživovat mrtvé a řešit morální dilemata

Češi točí ambiciózní sci-fi detektivku. Budou oživovat mrtvé a řešit morální dilemata 8 obrázků v galerii
Bod Obnovy - Matěj Hádek | Foto: Maxim Stano
S etickou otázkou nesmrtelnosti i s řadou dalších ožehavých témat si originální formou pohrává celovečerní debut režiséra Roberta Hloze, detektivní sci-fi Bod Obnovy. Snímek, který vzniká v koprodukci České republiky, Slovenska, Polska a Srbska, se aktuálně natáčí v Praze.

Bod Obnovy ukazuje svět blízké budoucnosti, ve které je možné oběti nehod či vražd znovu oživit, což přináší řadu nečekaných situací. Do hlavní role ambiciózní kriminalistky, která má za úkol vyřešit vraždu jednoho z autorů revoluční technologie, tzv. Obnovy, obsadil Robert Hloz nový herecký objev Andreu Mohylovou. Další postavy ztvární Matěj Hádek, Václav Neužil, Karel Dobrý, Milan Ondrík, Iveta Dušková nebo polská herecká hvězda Tomasz Kot (Studená válka).

Bod Obnovy | Foto: Maxim Stano

„Film mne zaujal už od první verze scénáře svojí premisou i precizností. Mohu říct, že z mnoha ohledů podobný film u nás ještě nevznikl a díky mezinárodní koprodukci má velký divácký potenciál i v zahraničí. Navíc se nám podařilo sestavit tým, ve kterém se setkávají zkušenosti ostřílených tvůrců s neuvěřitelnou energií a kreativitou mladých umělců. Mám velkou radost, že už společně se skvělými herci natáčíme,“ vysvětluje producent Jan Kallista (Vyšehrad: FYLM) ze společnosti Film Kolektiv. Scénář Bodu Obnovy uspěl na mnoha koprodukčních fórech po celém světě (např. Black Nights v Tallinnu, Asia Film Financing Forum v Hong Kongu nebo Frontières v Montrealu).

Concept art | Foto: Martin Klekner

Přípravy filmu probíhaly několik let a po ukončení natáčení čeká tvůrce náročná obrazová postprodukce. Reálné záběry projdou složitou proměnou a ve filmu tak uvidíme například futuristicky posunuté barokní paláce i ikonické budovy z dob komunismu. Design budoucnosti je založený na recyklaci a nových způsobech použití starých věcí. Premiéra snímku Bod Obnovy je pak naplánována na první polovinu roku 2023.

Robert Hloz | Foto: archiv autora

Bod Obnovy se odehrává v nedaleké budoucnosti roku 2041, kdy je možné v případě nepřirozené smrti člověka znovu obnovit. To je základní téma, kolem kterého se točí děj dynamického filmu, který ctí žánrová pravidla detektivky i sci-fi, aby zároveň nabídl neotřelá zamyšlení nad současností i budoucností. „Fascinuje mě objevování nového světa, který je nám téměř nadosah. Pod svojí žánrovou slupkou je Bod Obnovy příběhem o morálních dilematech společnosti,“ vysvětluje režisér Robert Hloz.

Autory scénáře Bodu Obnovy jsou Tomislav Čečka a Zdeněk Jecelín. Za vizuální stránkou filmu stojí Ondřej Lipenský, který má zkušenosti nejen s domácí, ale i zahraniční filmovou produkcí. Mimo jiné se podílel na filmech Jojo Rabbit (2019) nebo Marťanské lodě (2021). Postprodukce byla svěřena studiu MagicLab v čele s Michalem Křečkem.

Numbers – celý film zdarma

Režisér Robert Hloz zaujal již svými studentskými filmy. S titulem Mlýn (2011) vyhrál v roce 2011 celosvětovou cenu Kodak Student Gold Award nebo Noc filmových nadějí. V roce 2012 měl v Cannes premiéru jeho korejský sci-fi film Numbers (2012), za který obdržel Zvláštní cenu poroty na festivalu v Drážďanech. O dva roky později byl vybrán mezi Berlinale Talents. V roce 2015 dokončil svůj magisterský film Lháři (2015), za který získal cenu za nejlepší studentský film iShorts a postoupil do semifinále studentských Oscarů.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články