26.11.2021, 11:00

Proč žít s nějakým plánem, vázat se a trpět? Ve filmu Paříž, 13. obvod se třicátníci vyhýbají odpovědnosti

Proč žít s nějakým plánem, vázat se a trpět? Ve filmu Paříž, 13. obvod se třicátníci vyhýbají odpovědnosti 9 obrázků v galerii
Paříž, 13. obvod | Foto: Aerofilms
Vzpomínáte na Samotáře (2000) Davida Ondříčka? Zredukujte jejich počet na čtyři, zbavte se jejich rodičů, barevného obrazu a humorného nadhledu, a dostanete současné drama o třicátnících s názvem Paříž, 13. obvod od uznávaného režiséra a scenáristy Jacquese Audiarda.

Audiard je miláčkem festivalových porot a artových diváků. Na kontě má ceněné snímky Prorok (2009), Na dřeň (2012) nebo Dheepan (2015), v nichž se věnoval lidem v mimořádně tíživé životní situaci. Jeho otcem byl Michel Audiard, zkušený scenárista, který se podílel na řadě kriminálek s Jean-Paul Belmondem v hlavní roli.

V novince Paříž, 13. obvod Audiard trochu polevuje a zaměřuje se na generaci třicátníků-individualistů žijící v sídlištním komplexu Les Olympiades, které bylo vybudováno na přelomu 6. a 7. dekády minulého století a v současnosti si jej oblíbila především asijská komunita.

Trailer: Paříž, 13. obvod

V hlavních rolích „Paříže“ vystupuje přidrzlá Émilie (Lucie Zhang), zaměstnankyně call centra, která obývá byt po nemocné babičce, shání spolubydlící(ho) a je tak trochu (víc) závislá na sexu. Jejím novým nájemníkem je Camille (Makita Samba), který se vykašlal na profesuru, vypomáhá kamarádovi s realitami a hrozně rád by byl partnerem Nory (Noémie Merlant). Ta tráví noci videohovory s cam girl Amber (Jehnny Beth), s níž si jí spolužáci na právech před časem spletli a dost výrazně jí tim zkomplikovali život (celé se to trošku podobá zápletce z tuzemských Chyb, ale autor ji nestaví do popředí a hlavní příběhové linky filmu).

Paříž, 13. obvod těží z civilní atmosféry autentického prostředí, estetiky černobílé kamery doprovázené dynamickým střihem a elektronickou hudbou Erwana Castexe a mimořádnými hereckými výkony veskrze neznámých představitelů. Ačkoliv se děj odehrává na oprýskaném zcizujícím sídlišti, nechybí jednotlivým postavám pověstný francouzský šarm, glanc, úsečné dialogy a smysl pro sarkastický humor. Hodně často se ve snímku souloží, nahota je ale zobrazena esteticky vkusně, kameraman se vyhýbá explicitním detailům a i stydlivější divák neuhýbá pohledem. Režisér dávkuje paletu emocí od počáteční banality k humoru, od nejistého oťukávání k vášni. Dostaví se i zlost či beznaděj. Téměř nikdy ale pocit viny.

Paříž, 13. obvod - ta vlevo chce toho vpravo, jenže on chce tu uprostřed. | Foto: Aerofilms

"13. obvod" je v pojetí Audiarda zkrátka veristicky pojatým dílem o současných třicátnících, kteří se odmítají vázat, jsou uvězněni ve svých hlavách, představách a paradigmatech. Dokáží být sobečtí, nezodpovědní i neempatičtí. Lační po vášni, náhlých vzplanutích a pozitivních emocích. Dlabou na odpovědnost a závazky, nudu zahánějí náhodným sexem a budoucnost by ze svých životů snad nejraději vymazali.

Co je na tom všem ale nejlepší? Že to 69letý Audiard natočil bez sebemenší odsuzující kritiky a mravokárství, což by mu mohli závidět o generaci mladší lidé. Z černobílého dramatu je nejvíc cítit tíseň současné vykořeněné generace Asiatů, Černochů i Francouzů, která vyrůstá na jednom pařížském předměstí a řeší stejné životní trable nehledě na rozdílnou barvu pleti či rodinné tradice. Cestu, jak z toho ven, autor nenabízí. Možná je však ve výsledku až příliš optimistický a v rámci francouzského artového snímku předkládá vyznění až hollywoodovského ražení. Jako kdyby si to snad protagonisté filmu zasloužili...

Hodnocení: 75 %

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE.

Podívej se na Paříž, 13. obvod online hned teď!

Ankety
Kterému filmu byste dali Českého lva?
Atlas ptáků
Chyby
Muž se zaječíma ušima
Okupace
Zátopek
Nemůžu posoudit.
Na české filmy se moc nedívám.
Nejnovější články:
Načíst další články