23.11.2021, 08:00

Tygr a drak je vrcholem pomyslného ledovce. Letošní Filmasia se zaměří na kinematografii Tchaj-wanu

Tygr a drak je vrcholem pomyslného ledovce. Letošní Filmasia se zaměří na kinematografii Tchaj-wanu 12 obrázků v galerii
Z filmu Můj ztracený Valentýn | Foto: MandarinVision
Tématem sedmnáctého ročníku asijského filmového festivalu Filmasia bude pocta tchajwanskému filmu. Divákům a divačkám se představí jak současné populární filmy, tak festivalové legendy i pozapomenuté klasiky ze šedesátých let.

Filmasii zahájí ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin ve velkém sále kina Lucerna tchajwanský režisér Kethsvin Chee projekcí dětského příběhu Ahoj, tapíre! (2020). Současným filmem naváže festival v neděli 5. prosince v 16 hodin na stejném místě, tentokrát s velmi úspěšnou tchajwanskou romantikou Můj ztracený Valentýn (2020).

Ahoj, tapíre! | Foto: Man Man Er Co. Ltd.

Chris Berry, filmový historik vyučující na King´s College v Londýně, uvede dva filmy v sekci Ztracené poklady v pátek 3. prosince v pražském kině Ponrepo. Ta slouží k připomenutí zapomenuté vlny populárních tchajwanských filmů šedesátých a sedmdesátých let. Dva z nich v nové, digitalizované podobě Filmasia představí díky spolupráci s Tchajwanským filmovým a audiovizuálním institutem. Jedná se o až hitchcockovský příběh Manželovo tajemství (1960) a o zástupce dynamického proudu filmů pro mladé Pošetilá nevěsta, naivní ženich (1967).

Pošetilá nevěsta, naivní ženich | Foto: Taiwan Film and Audiovisual Institute

Páteří letošní přehlídky bude retrospektiva nazvaná Mistři tchajwanského filmu, v níž se po jednom snímku představí pět významných autorů. Zastoupeni budou klasici uměleckého filmu jako třeba Tsai Ming-liang s novinkou Dny (2020), Edward Yang s Raz dva (2000) nebo Hou Hsiao-hsien s pozapomenutou romantickou komedií Zelená tráva na břehu řeky (1982). Nebudou chybět ani kultovní filmy typu Tygr a drak (2000) nebo historické melodrama letos zesnulého kmotra tchajwanského filmu Li Hsinga Podzimní poprava (1972). Sekce bude promítána v kině Ponrepo ve dnech 4. až 6. prosince.

Podzimní poprava | Foto: Filmasia

Na etablované legendy festival naváže začínajícími talenty. V malém sále kina Lucerna promítne v pondělí 6. prosince pásmo studentských filmů mladých tchajwanských filmařů studujících v České republice.

Neméně důležitá bude finální sekce Ženy tchajwanského filmu, kterou sestavila významná producentka Peggy Chiao. V sekci bude uvedena celovečerní experimentální romantika Poslouchej (2009) či nostalgický příběh Za mých mladých let (2015). Všechny filmy bude možné vidět v malém sále Lucerny v úterý 7. prosince.

Letošní sedmnáctá Filmasia bude probíhat od 2. do 7. prosince v Praze. | Foto: Filmasia
Ankety
Na který z prosincových blockbusterů se těšíte nejvíce?
West Side Story
Spider-Man: Bez domova
Matrix Resurrections
Jiný/žádný
Nejnovější články:
Načíst další články