6.11.2021, 09:00

Důsledná filmová masáž. 3KinoFest představí boha internetu, sci-fi podle Wajdy a zakázaný snímek s Bohdalovou

Důsledná filmová masáž. 3KinoFest představí boha internetu, sci-fi podle Wajdy a zakázaný snímek s Bohdalovou 9 obrázků v galerii
Z filmu Sněžit už nikdy nebude | Foto: 3KinoFest
Do pátku 12. listopadu bude v Praze probíhat již osmý ročník Mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest, který si dal za cíl přiblížit tvorbu Visegrádské skupiny (Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovenská republika). Přinášíme tipy na festivalové filmy, kde dramaturgové kromě novinek a snímků ucházejících se o oscarovou nominaci přinášejí i poctu sci-fi autorovi Stanislavu Lemovi nebo vzpomínku na trezorový film Karla Kachyni.

Bůh internetu

Polsko, 2021, 94 min.

Režie: Joanna Satanowska

Bůh internetu | Foto: 3KinoFest

Sobota 6. 11. / 17:00 – 18:45, Městská knihovna v Praze – Velký sál, HOST

Sobota 6. 11. / 20:00 – 21:45, Městská knihovna v Praze – Malý sál

Kuba „Szark“ Szarkowski je velmi stydlivý a citlivý třicetiletý muž, který jako většina z nás hledá své pravé ,,já”. Jeho život se ale mění v okamžiku, kdy se rozhodne stát influencerem prostřednictvím YouTube kanálu. Postupně začíná snít o tom, že se stane velkou hvězdou internetu. V realizování tohoto snu mu pomáhá mladší sestra „Byku“, která plní funkci kameramana, střihače, mistra zvuku a ostatních členů filmového štábu. „Szark“ nemá vůbec ponětí o tom, jakým influencerem by se chtěl stát. Nerozumí základním marketingovým strategiím, které by v praxi mohl využít. Ví ale jedno: chce být jen slavný.


Nezanechat stopy

Polsko, 2021, 165 min

Režie: Jan P. Matuszyński

Nezanechat stopy | Foto: 3KinoFest

Neděle 7. 11. / 17:00 – 19:55, Městská knihovna v Praze – Malý sál

Film Jana P. Matuszynského (Poslední rodina) vypráví příběh zasazen do temné doby polského politického období, kdy byl 13. prosince 1981 vyhlášen výjimečný stav, který ovládl všechny životní aspekty. Obětí tohoto brutálního období se stal mladík Grzegorz Przemyk, který byl zavražděn příslušníky komunistické policie zvané Milicja Obywatelska. Vinu za smrt mladého chlapce nesla tehdejší vláda, která se ji však snažila svést na pohotovostní služby.

Jeden z vážných adeptů na oscarového kandidáta v kategorii neanglicky mluvený film.


Slepenec

Polsko, 1968, 35 min.

Režie: Andrzej Wajda

Slepenec | Foto: 3KinoFest

Neděle 7. 11. / 18:30 – 20:15, Kino Atlas v Praze – Malý sál

Rok 2000. Medicína se chlubí fantastickými úspěchy v oblasti transplantace lidských orgánů. Ryszard Fox – známý a oceňovaný řidič rallye, byl po řadě nehod na závodišti již několikrát zachráněn díky transplantaci. V “novém těle” však nemá jistotu, zda je ještě tím, kým dříve býval. Taková situace vzbuzuje emoce a nutí k pokládání mravních a dokonce i právnických otázek…

Snímek bude uveden v bloku filmů věnovaných slavnému sci-fi spisovateli Stanislamu Lemovi, který stál za scénářem snímku a inspiroval tvůrce po celém světě.


25 let neviny

Polsko, 2020, 112 min.

Režie: Jan Holoubek

25 let neviny | Foto: 3KinoFest

Pondělí 8. 11. / 17:30 – 19:30, Městská knihovna v Praze – Velký sál, HOST

Úterý 9. 11. / 20:00 – 22:15, Městská knihovna v Praze – Malý sál

První celovečerní hraný film Jana Holoubka je sondou do těžkých reálií na území Polska v devadesátých letech 20. století, kdy byl problém nespravedlnosti jurisdikce zcela opomíjen. Obětí justičního omylu se stal obyčejný mladý muž Tomasz Komenda, který byl za znásilnění a brutální vraždu mladé dívky odsouzen k 25 letům vězení. Jeho nevina byla prokázána až po dlouhých 18 letech boje o přežití ve vězení.


Ucho

Československo, 1970, 91 min.

Režie: Karel Kachyňa

Ucho | Foto: 3KinoFest

Pondělí 8. 11. / 20:00 – 21:40, Kino Atlas v Praze – Velký sál

Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990.
Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho” zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice – vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje…

Pozoruhodnému trezorovému filmu jsme se věnovali v tomto textu. Z osobního příběhu scenáristy a spisovatele Jana Procházky mrazí dodnes.


EDEN

Maďarsko, Rumunsko, 2020, 153 min.

Režie: Ágnes Kocsis

EDEN | Foto: 3KinoFest

Úterý 9. 11. / 20:00 – 22:45, Kino Atlas v Praze– Velký sál

Čtvrtek 11. 11. / 19:30 – 22:15, Kino Atlas v Praze – Velký sál

Éva je alergická na všechny druhy chemických látek, znečištění ovzduší, rádiové vlny a elektronická pole. Potřebuje žít v naprosté izolaci a nemůže mít žádný kontakt se svým okolím. Sebemenší chyba může způsobit její smrt. Jediné její vztahy jsou s bratrem a lékaři na ní neustále experimentují. Jednoho dne přijde psychiatr, aby zjistil, zda je její nemoc skutečná nebo existuje pouze v mysli Evy. Podaří se jí lásku zachránit?


Sněžit už nikdy nebude

Polsko, Německo, 2020, 116 min.

Režie: Małgorzata Szumowska

Sněžit už nikdy nebude | Foto: 3KinoFest

Čtvrtek 11. 11. / 17:00 – 19:10, Městská knihovna v Praze – Velký sál, HOST

Čtvrtek 11. 11. / 17:30 – 19:40, Městská knihovna v Praze – Malý sál

Ženia je pracovitý Ukrajinec, který se živí jako masér působící v bohaté čtvrti. Mezi jeho zákazníky patří lidé, jejichž emocionální jizvy jsou natolik velké, že své vlastní problémy rádi s mladým mužem sdílí. Ženia, ať chce nebo ne, se postupně stává součástí jejich soukromého života, a tak má všechna trápení a tajemství na dosah rukou.

Polský nominant na Oscara je novým filmem autorů ceněných snímků Tvář (2018) a Tělo (2015).

* Článek vznikl za využití oficiálních textů a obrazových materiálů MFF 3KinoFest.

Ankety
Bude Aňa Geislerová dobrá filmová prezidentka?
ano
ne
Nevím.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články