2.11.2021, 17:19

Eternals: První dojmy – Marvel si pohrává s lidmi a bohy. Budeme se bavit?

Eternals: První dojmy – Marvel si pohrává s lidmi a bohy. Budeme se bavit? 5 obrázků v galerii
Eternals | Foto: Marvel Studios
Dnes proběhla novinářská projekce nové marvelovské týmovky Eternals. Distributor slibuje epický příběh sledující skupinu nesmrtelných hrdinů, kteří jsou nuceni spojit síli proti nejstaršímu nepříteli lidstva, Deviantům. Přinášíme první redakční dojmy. Plnohodnotnou recenzi si na Kinoboxu přečtete ve čtvrtek.

Lukáš Král: 50 %

Oprašte Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, připomeňte si původní Souboj Titánů z roku 1981 a pak to můžete směle srovnat s novou marvelovskou týmovkou Eternals, kde se to odkazy na antické bohy a bohyně jen hemží. Jasně, není to vizuálně tak naivní a roztomilé jako Souboj Titánů, ale žáci prvního stupně základních škol z toho budou dost zmatení. Tvůrci se totiž do filmu rozhodli dostat fůru odkazů nejen na antické bohy, ale i na zaniklé říše a civilizace. Postavy cestují z jednoho konce světa na druhý a v průběhu 157 minut (!!!) se zmateně skáče v čase z letopočtu hluboko před Kristem až do 21. století.

Eternals netáhnou jako Avengers v případě Infinity War a Endgame za jeden provaz, kult superhrdinství a sebejistoty je výrazně podrýván, což není na škodu. Že by ale mezi zúčastněnými byl vyloženě někdo, kdo zaujme a divák se mu rozhodne fandit, to nikoliv. Roní se tu hodně slz, dojde na mnoho soubojů s Devianty (Marvel býval kreativnější a originálnější), ale památná scéna žádná. Režisérka Chloé Zhao a marvelovští tvůrci dali výrazný prostor Gemmě Chan (Sersi), ve filmu se objeví Angelina Jolie (bohyně Thena) nebo Salma Hayek (Ajak). Humor bohužel odplul spolu se Strážci Galaxie a Thorem a jede se jak přes kopírák. Komu je tahle marvelovská týmovka určena, vážně netuším.

Roman Freiberg: 55 %

Eternals jsou třetí letošní marvelovka - a pro mě bohužel jednoznačně nejslabší. Hlavně tedy nejméně zábavná a celkově nezajímává. Eternals vycházejí z řecké mytologie - hlavní hrdinové jsou inspirováni buď bohy (Athéna, Hefaistos), popřípadě slavnými hrdiny a postavami (Ikaros, Gilgameš). Ve filmu se (hlavně zpočátku) ze současnosti skáče různě do minulosti, abychom se v rychlosti seznámili s jejich tisíciletou historiií, zejména se ale děj zaměřuje na jejich postupné znovushledávání po spoustě letech, aby opět čelili nejstarší hrozbě lidstva - děsivým stvořením zvaným Devianti.

A to je v podstatě vše - film po celou dobu nepříliš výživně střídá scény, v nichž si hrdinové (nijak zvlášť zábavně) povídají, s průměrnou akcí, v nichž titulní nadlidé obdaření různými schopnostmi bojují s průměrně ztvárněnými digitálními monstry. Není to špatný fantasy blockbuster, rozhodně je to ale velice tuctová marvelovka, která ze všeho nejvíce dojíždí na nesmyslně dlouhou stopáž.

Podívej se na Eternals online hned teď!

Ankety
Bude Aňa Geislerová dobrá filmová prezidentka?
ano
ne
Nevím.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články