30.10.2021, 13:30

Brzy v kinech: Jaký je skutečný život zvířat, která jsou degradována na pouhé zboží? Bojí se a mají radost stejně jako my

Brzy v kinech: Jaký je skutečný život zvířat, která jsou degradována na pouhé zboží? Bojí se a mají radost stejně jako my 7 obrázků v galerii
Z natáčení snímku Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta | Foto: Svědectví
Ukázat životy zvířat v podmínkách českých chovů se rozhodli tvůrci dokumentárního filmu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta. V průběhu 133 minut trvajícího filmu mohou diváci nahlédnout do českých chovů, kde jsou zvířata držena pro lidský užitek. Premiéra s následnou diskuzí pro novináře i veřejnost proběhne v pražském kině Bio Oko 1. listopadu 2021 od 20:00.
Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta | Foto: Svědectví

Natáčení celovečerního dokumentárního filmu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta trvalo tři roky a bylo z velké části realizováno pomocí skrytých kamer. Můžeme tak být svědky krutého zacházení, kdy zaměstnanci do zvířat mlátí tyčemi či kopou. „Paradoxně největší krutosti však shledáváme u činností, které jsou zcela běžnou náplní práce chovatelů, jako například upalování ocasů selatům, kastrace bez umrtvení, vypalování rohů telat až na lebku nebo odebírání čerstvě narozených mláďat matkám. Podle zákona se nejedná o týrání zvířat, avšak zvířata zde trpí naprosto neuvěřitelným způsobem,“ říká Petr Beneš, člen autorského týmu.

Film provází diváka životem zvířat od narození až po smrt. Jak upozorňují autoři filmu, jedná se tak o zcela vyčerpávající souhrn informací, který v takového podobě nebyl dosud v České republice ztvárněn. Zastoupeny jsou krávy, prasata, ovce, kozy, kuřata, kachny, husy, krůty, křepelky a v neposlední řadě také ryby. Velký prostor tvůrci věnují rovněž slepicím chovaným pro vejce, přičemž porovnávají halové, klecové, volné a ekologické chovy. Pozornost dostávají také takzvané domácí chovy, které jsou dle slov respondentů vystupujících ve filmu často horší než průmyslové velkochovy.

„Cítící bytosti jsou degradovány na zboží a zachází se s nimi často mnohem hůře než s věcmi. Chtěli jsme ukázat skutečnou realitu tohoto krutého byznysu, aby lidé věděli, co svými penězi každodenně podporují,” dodává Michaela Vincourová z týmu autorů.

Film se zaměřuje na Českou republiku a všechny záběry pocházejí výhradně z tuzemska. Celkově je ve snímku zobrazeno 101 chovů ze všech 14 krajů republiky.

Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta | Foto: Svědectví

Filmem provází hlas scenáristy a režiséra Petra Vachlera. „Pro mě byla velká čest namluvit tento dokument. Detailně zobrazuje, jak bezohledně ubíráme zvířatům jejich právo na život a v klidu a pohodě restaurací a domácností, kde nevidíme to utrpení, si myslíme, že to je všechno v pořádku. A já doufám a pevně věřím, že tento dokument může mnohé změnit.“

Ve filmu se dále objevují také známé osobnosti (například MMA zápasnice Magdalena Šormová nebo umělec a sportovec Ben Cristovao), které potvrzují, že se dá plnohodnotně žít i bez konzumace živočišných produktů, a to i při nejnáročnějších sportech.

Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta | Foto: Svědectví

Po pondělní premiéře filmu Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta v pražském Bio Oko se autoři vydají na projekce a diskuse po celé České republice. Konkrétní místa a termíny najdete zde.

Ankety
Na co se v létě nejvíc těšíte v kině a na streamu?
The Boys, třetí řada
Ms. Marvel
Hustle
Peaky Blinders, finální řada
Jurský svět: Nadvláda
Umbrella Academy, třetí řada
Elvis
Thor: Láska jako hrom
The Gray Man
She-Hulk
Na dovolenou a na koupání!
Nejnovější články:
Načíst další články