11.10.2021, 08:46

Přestože patřil k největším hvězdám seriálu M*A*S*H, léta tajil svou sexuální orientaci, aby si nezničil kariéru

Přestože patřil k největším hvězdám seriálu M*A*S*H, léta tajil svou sexuální orientaci, aby si nezničil kariéru 2 obrázky v galerii
M*A*S*H | Foto: CBS
M*A*S*H patřil a stále patří mezi nejpopulárnější seriály, jaké kdy byly natočeny. U nás se o jeho popularitu mimo jiné zasadil i naprosto fantastický český dabing.

Protože šlo o komediální seriál, není bez zajímavosti, že první série byla (jak je u sitcomů zvykem) podpořena umělým smíchem. Tvůrcům naštěstí rychle došlo, že tohle M*A*S*H nesluší. V české dabingové verzi jsme ho byli naštěstí hned od začátku ušetřeni, takže nás zbytečně nerušil (na DVD je nicméně u první série v originálním znění stále k dispozici a je to... divné).

Jednou z nejvýraznějších tváří show byl David Ogden Stiers, který si zahrál postavu Charlese Emersona Winchestera III. Jeho inteligentní, arogantní, snobský a současně citlivý doktor patřil k nejkomplexnějším postavám seriálu a přinesl Stiersovi věčnou slávu. Na tu později sice nenavázal podobně úspěšnou rolí, o práci ale rozhodně nikdy neměl nouzi. Významně se mu dařilo i na poli dabingu, když pracoval pro studio Disney. Úspěch ho nicméně stál osobní život. Z obavy, že by mohl přijít o práci, léta tajil, že je gay. Teprve až v roce 2009, ve věku 66 let, světu přiznal svou sexuální orientaci.

Stiers litoval, že s pravdou nevyšel ven dříve: „Mohl bych tvrdit, že mám ušlechtilý cíl, jako je coming out, abych posunul práva homosexuálů kupředu, ale musím přiznat, že je to z mnohem sobečtějších důvodů. Přeji si strávit soumrak svého života takový, jaký jsem.“ Stiersovi to bylo dopřáno dalších devět let. V roce 2018 ve věku 75 let podlehl rakovině močového měchýře.

M*A*S*H | Foto: CBS
Ankety
Který z první desítky nejlepších filmů všech dob podle ankety britského magazínu Sight & Sound máte nejraději?
1. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
2. Vertigo
3. Občan Kane
4. Tokijský příběh
5. Stvořeni pro lásku
6. 2001: Vesmírná odysea
7. Dobrá práce (Beau travail)
8. Mulholland Drive
9. Muž s kinoaparátem
10. Zpívání v dešti
Žádný z nich jsem neviděl/a.
Nejnovější články:
Načíst další články