Dvojití agenti, oblékání mrtvol a podfuk na Hitlera: Co vám učitelé dějepisu tají? Poslouchejte podcast World's Greatest Con, než to smažou!

Dvojití agenti, oblékání mrtvol a podfuk na Hitlera: Co vám učitelé dějepisu tají? Poslouchejte podcast World's Greatest Con, než to smažou!
World´s Greatest Con | World´s Greatest Con
Co vůbec znamenají nějaké sedmdesát let staré politické schůze v roce 2021? Všichni víme, jak dopadla Druhá světová. Tahle nudná heslovitá látka z vašeho starého sešitu dějepisu ale skrývá jeden z nejpozoruhodnějších příběhů 20. století: jed na krysy, Trojského koně, ponorky, Jamese Bonda, dvojité agenty, zmrazování a rozmrazování mrtvol – to vše a více jako součást šíleného podfuku na samotného Adolfa Hitlera. Jestli se vám líbil film Inglourious Basterds (2009), podcast „World's Greatest Con“ je přímo pro vás! A co je na něm ještě lepší než na Tarantinově filmu? Že se to všechno opravdu stalo.
dvojiti-agenti-oblekani-mrtvol-a-podfuk-na-hitlera-co-vam-ucitele-dejepisu-taji-poslouchejte-podcast-worlds-greatest-con-nez-to-smazou
Brian Brushwood při jednom ze svých šílených kouzel. | Kansas State University
Brian Brushwood, autor podcastu, je kouzelník, youtuber a spisovatel, který se celoživotně zabývá triky, iluzemi a podfuky. Z jeho vyprávění jde cítit v sympatické míře osobní zaujetí a entuziasmus, kterým dokáže nadchnout i posluchače. Celé vyprávění také prokládá vlastními historkami ze života, ale není to jen tak nějaké vtipné plácání, aby se natáhla stopáž. Všechny tyto momenty mají své opodstatnění – většinou předestírají nějakou důležitou nadčasovou nebo současnou analogii. Celý pořad například Brian uvede historkou, kdy se v mládí nechal oblafnout ke koupi úplného šuntu, aby nám vysvětlil, v čem spočívá mechanismus takového podvodu. Jak podvodníci nechávají pracovat fantazii lidí ve svůj prospěch a že ty nejlepší podfuky jsou ušity přímo na tělo. Tím se také dostává k tomu, že pokud chcete dobře švindlovat, musíte znát hlavně lidské touhy a charaktery: „You can't con an honest John“ – a Adolf Hitler rozhodně žádný hloupý Honza nebyl. Jak údajně řekl Winston Churchill na Casablanské konferenci: „Museli byste být blázni, abyste nepočítali se Sicílií!“ – co vám tedy ve škole neřekli, je další závěr zmíněné konference – jak přesvědčit Třetí říši o tom, že se Spojenci chystají zasáhnout jinde, než tam, kde je to naprosto zjevné. Hlavními hrdiny nicméně nejsou ani Churchill, Roosevelt nebo Hitler…

Třetí díl otevře Brian otázkou, jak daleko byste zašli, abyste si zachránili krk. Strčili byste si syrový jelení jazyk do pusy, jako on v historce o svém magickém triku? Co když by v sázce nebyla vaše kariéra, ale budoucnost svobodného světa? Převáželi byste rozkládající se lidské tělo na suchém ledu ve vzduchotěsné schránce stovky mil jen proto, abyste ho mohli hodit do moře?
The Man Who Never Was
Operací se zabýval například britský film The Man Who Never Was (1956). Režisér John Madden aktuálně pracuje na nové verzi snímku, který ponese název Operation Mincemeat. | 20th Century Fox
Charles Cholmondeley a Ewen Montagu, členové Twenty Committee (výboru pro kontrašpionáž) vytáhli z rukávu správný nápad ve správný čas. Nechali se inspirovat tzv. Trout memo, dokumentem z roku 1939, který přirovnává obelhávání válečného nepřítele k lovu pstruhů. Autoři tohoto dokumentu byli Ian Fleming a jeho nadřízený, admirál John Godfrey, jenž Flemingovi později posloužil jako předloha pro postavu M v románech o Jamesi Bondovi.
Cholmondeley a Montagu rozpracovali Flemingův nápad do takové dokonalosti, že kromě samotného „postavení“ Trojského koně v podobě monomýtu neexistujícího kapitána Williama Martina (kterému do detailu vymysleli nejen životní osud, ale i jemné charakterové nuance), také několik měsíců nosili „jeho“ uniformu včetně spodního prádla. Nikdo by si nepřál, aby náročný plán selhal na tak trapném detailu, jako je podezřele nová uniforma. Nicméně, do této obnošené uniformy bylo také nutné obléknout vhodné mrtvé tělo. Jak přesně si s tímhle hrdinové poradili a jak jejich „největší světový podfuk“ dopadl, nechci prozrazovat. Snad jen poodhalím, že k vylodění v Normandii by možná nikdy nedošlo, kdyby jeden britský bezdomovec z hladu nesnědl jed na krysy…
dvojiti-agenti-oblekani-mrtvol-a-podfuk-na-hitlera-co-vam-ucitele-dejepisu-taji-poslouchejte-podcast-worlds-greatest-con-nez-to-smazou-1
Operace Nádivka: Posádka ponorky Seraph se 24. prosince 1943 vrací z oblasti Středozemního moře do Portsmouthu. | Wikimedia Commons
Dynamické tempo průletu fascinujícími historickými událostmi, které jsou známy pod pojmem Operation Mincemeat (Operace Nádivka), si snadno udrží pozornost náročnějšího posluchače také díky zcizujícím prvkům. Hudební složka pořadu nejen že neruší, ale v mnoha momentech promyšleně doplňuje děj. Originální popis myšlenkových pochodů jednotlivých historických postav vtahuje posluchače do děje a daří se mu tak oživit známé i neznámé hrdiny Druhé světové války. Jako nejvýraznější příklad této originality uvedu pasáž ve druhém díle, kde se hlavní hrdinové snaží vymyslet kostru svého plánu. Nápady Cholmondeleye a Montagua jsou tu odvyprávěny ve formě testování videohry, která jako by byla vyvíjena pro německé zpravodajské služby. U poslechu „World's Greatest Con“ se tak nejen poučíte a zasmějete, ale prostřednictvím překvapivého vyprávění si opravdu prožijete pestrou škálu emocí. Podcastu nemám co vytknout, je totiž tak bravurně sestaven, snad jako samotná operace Mincemeat. A dobrá zpráva na konec – autoři na svém webu uvádí, že se jedná o debutovou sérii, můžeme se tedy snad do budoucna těšit na další historickou jízdu.

World's Greatest Con
Autoři: Brian Brushwood, Justin Robert Young
Jazyk: Anglický
Počet epizod: 4 (+1 bonusová)
Stopáž: 40-50 minut
Stopáž celkem: 2h 55min (+31min bonus)
Datum vydání: 5.7.2021
K poslechu na: Apple podcast, Amazon music, Spotify, Stitcher a další
web:
https://worldsgreatestcon.fireside.fm