Stephen King má jasno: Tento přehlížený snímek je nejlepší filmovou adaptací jeho díla.

Stephen King má jasno: Tento přehlížený snímek je nejlepší filmovou adaptací jeho díla. 11 obrázků v galerii
Stůj při mně | Foto: Columbia Pictures Corporation
Nejproslulejší knižní autor současnosti je vyhledávaným zdrojem filmových adaptací, k nimž se řadí i ty nejlépe hodnocené snímky v dějinách kinematografie. Jaké je ale podle něj nejlepší filmové zpracování jeho díla?

Stephen King vládne poličkám knihkupectví již od poloviny sedmdesátých let, kdy oslnil čtenáře bestsellery Carrie a Osvícení. Obě úspěšné knihy se záhy dočkaly filmové adaptace od uznávaných režisérů, což se v budoucích letech stalo v podstatě trendem. Zfilmování se dočkala většina z Kingových 63 románů, přičemž tituly jako Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, Osvícení nebo Misery nechce zemřít náleží do zlatého fondu kinematografie. Prvně jmenovaný snímek dokonce drží pozici nejlépe hodnoceného filmu na mezinárodní IMDB i na tuzemské CSFD a byl nominován na sedm Oscarů.

Kupodivu to však není 'Shawshank', natočený debutujícím režisérem Frankem Darabontem na motivy Kingovy povídky Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, který mistr strachu považuje za nejlepší filmovou adaptaci své knihy. A rozhodně nejde ani o Osvícení, které se postupem let sice vypracovalo do pozice popkulturního fenoménu, ovšem osobitou vizi Stanleyho Kubricka spisovatel upřímně nenáviděl.

Filmem, který Stephena Kinga nejvíce uspokojil a který podle něj nejlépe odráží auru knižní předlohy, je totiž teenagerské drama Stůj při mně z roku 1986. Snímek Roba Reinera, jenž posléze úspěšně zadaptoval také Misery nechce zemřít, vychází z novely The Body, tedy Tělo, a odehrává se v padesátých letech dvacátého století. Příběh o klukovské partě, která se vydává najít pověstmi opředené mrtvé tělo, nese autobiografické prvky a pro Kinga je evidentně srdeční záležitostí, přičemž o filmové verzi platí to samé.

V rozhovoru pro Rolling Stone neváhal King ani na okamžik, když došlo na otázku týkající se nejoblíbenější filmové adaptace jeho díla. Stůj při mně podle něj nejlépe odráží emocionální jádro knihy, v čemž zároveň shledává nedostatky jiných filmových či televizních adaptací. Svěřil se rovněž, že po skončení soukromé projekce, kterou ještě před premiérou absolvoval s Reinerem, byl dojat k slzám a režiséra v návalu emocí objal - a okamžitě ho ujistil, že jde o nejlepší adaptaci jeho díla. A toto stanovisko se dodnes nezměnilo, byť 'Shawshank' i Zelená míle prý představují největší konkurenty. Misery nechce zemřít, rovněž od Reinera, pak King oceňuje jako premianta mezi jeho hororovými adaptacemi.

Stůj při mně | Foto: Columbia Pictures Corporation

Souhlasíte s výběrem? Jaké je podle vás nejlepší filmové či televizní zpracování na motivy knih Stephena Kinga?

Kreativní Evropa
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články