Čelisti: Neoficiální pátý díl série kradl všude možně a je jedním z nejvysmívanějších filmů všech dob.

Čelisti: Neoficiální pátý díl série kradl všude možně a je jedním z nejvysmívanějších filmů všech dob. 11 obrázků v galerii
Cruel Jaws | Foto: Severin Films
Čtyřdílná filmová série o zabijáckých žralocích se v polovině devadesátých let dočkala pátého dílu, který byl ale jen velkým a ilegálním podvodem na diváky.
Čelisti (1975) | Foto: 1975 Universal Pictures

Jen málo hollywoodských filmů se dlouhodobě těší většímu respektu než první Čelisti, jimiž Steven Spielberg roku 1975 nastartoval zlatou éru letních blockbusterů. Snímek na motivy románu Petera Benchleyho trhal finanční rekordy, byl nominován na Oscary a inicioval vlnu zvířecích hororů, která americký trh v následujících letech zaplavila.

Často šlo o řádění jiných živočišných druhů ve filmech jako Orka zabiják nebo Grizzly, avšak své výsadní postavení si pochopitelně udržovali také žraloci. Byť ono 'výsadní postavení' musíme brát s nadhledem - Čelisti se do roku 1987 dočkaly tří pokračování s rychle upadající kvalitou a další žraločí horory jako italský Poslední žralok se dostávaly do právních rozepří s Universalem kvůli kopírování obsahu Čelistí.

Cruel Jaws | Foto: Severin Films

Cizí produkce si zkrátka chtěly ukousnout ze Spielbergova fenoménu a značka Čelisti se stala prostředkem k lživé distribuci. A v tomto ohledu neexistuje více kontroverzní a proslulý snímek nežli Cruel Jaws z roku 1995. Tento italský videofilm vznikal pod vedením nechvalně známého béčkaře Bruna Matteiho, tvůrce takových exploatačních 'perel' jako Porno Holocaust. Na jeho laciné filmy často lákaly jejich názvy, odkazující k slavným a populárním klasikám - například sci-fi Vetřelcátor z roku 1989 se v některých zemích distribuovalo pod názvem Terminator II.

A podobnou taktiku zvolil také jeho žraločí příspěvek, který se natáčel na Floridě a na trhu se objevoval také pod názvem Jaws 5: Cruel Jaws. Jediná věc, kterou má tento nízkorozpočtový béčkový trash s proslulou sérií společnou, se však týká záběrů, jež si Mattei z Čelistí drze půjčoval. Ve filmu můžeme vidět ukradené či okopírované sekvence z druhých Čelistí a také ze zmiňovaného Posledního žraloka. Cruel Jaws, jejichž příběh se zaměřil na vojensky vylepšeného mořského predátora, tedy kvapně zamířily před soud a čelily obviněním z plagiátorství.

Cruel Jaws | Foto: Severin Films

Taková pověst však nemusí být jen ke škodě. Podobně jako například Turecké Hvězdné války z počátku osmdesátých let, které bez bázně a hany vykrádaly obrazový a zvukový materiál ze Star Wars či Indiana Jonese, také Cruel Jaws získaly postupem let kultovní razítko a jsou vyhledávaným terčem půlnočních projekcí. Až minulý rok přitom konečně došlo k vydání filmu na Blu-ray a DVD ve Spojených státech, tudíž k němu nebude mít nová generace fanoušků tak obtížný přístup. Studio Universal se tohoto plagiátora sice oprávněně zříká, ovšem dodnes se jedná o jednoho z nejslavnějších parazitů známé filmové značky, který se alespoň v očích některých diváků skutečně stal 'pátými Čelistmi'.

Ankety
Chtěli byste vidět film nahlížející kriticky vládu Alžběty II?
Ano, rozhodně.
Ano, ale až s odstupem času.
Ne, o mrtvých jen dobře.
Ne, Alžběta ani královská rodina mě nezajímají.
Nejnovější články:
Načíst další články